Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka primili pripadnike 111. brigade ZNG-a/HV-a

26.06.2026

U povodu 35. obljetnice osnutka 111. brigade Zbora narodne garde, odnosno Hrvatske vojske, u Salonu Grada Rijeke održan je prijem za pripadnike brigade, jedne od najznačajnijih postrojbi s riječkog, primorsko-goranskog i istarskog područja u Domovinskom ratu. Prijem su zajednički organizirali Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija, a pripadnike 111. brigade primili su župan Ivica Lukanović, zamjenik gradonačelnice Aleksandar-Saša Milaković, privremena pročelnica Upravnog odjela ureda Grada, Vlatka Car Prijić, i pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine Ermina Duraj.

U ime 111. brigade na prijemu su bili predsjednik Udruge Vlado Milković, ratni zapovjednik brigade Svetko Šare te desetak pripadnika i predstavnika brigade, koji su se tom prigodom prisjetili ratnog puta postrojbe, svojih poginulih suboraca i zajedništva koje ih povezuje i 35 godina nakon osnutka brigade.

Susret je protekao u ozračju poštovanja prema ratnom putu brigade, zahvalnosti njezinim pripadnicima i sjećanja na 53 poginula pripadnika 111. brigade koji su svoje živote položili u Domovinskom ratu.

U ime Primorsko-goranske županije okupljene je pozdravio župan Ivica Lukanović, za kojega je predsjednik Udruge 111. brigade Vlado Milković podsjetio da je i sam bio dio brigade. Lukanović je istaknuo da se i nakon 35 godina snažno pamti zajedništvo koje je obilježilo početak Domovinskog rata. „Iako je bilo straha, nelagode i velike brige, postojalo je ogromno zajedništvo i snaga koja se probudila u tom trenutku. Danas smo tu, u slobodnoj Hrvatskoj, i ovakve su obljetnice prilika da zahvalimo vama koji ste nosili tu borbu, ali i da se s posebnim dignitetom prisjetimo onih koji su platili najveću cijenu“, rekao je Lukanović.

Župan je posebno naglasio da se žrtva poginulih pripadnika brigade mora trajno pamtiti, ali i da je važno njegovati društvo utemeljeno na odgovornosti, slozi i poštovanju. „Pedeset i tri ljudska života ogromna su cijena i to treba stalno ponavljati, s dignitetom i velikom odgovornošću. Mali narod poput našega može opstati samo ako je složan i ako zajednički, odgovorno, gradi društvo na korist svih građana“, istaknuo je Lukanović, zahvalivši pripadnicima 111. brigade na konstruktivnom i odgovornom djelovanju i nakon rata.

Zamjenik gradonačelnice Aleksandar Saša Milaković istaknuo je kako svaka obljetnica 111. brigade budi duboko poštovanje prema hrabrosti i žrtvi njezinih pripadnika.

„Čitajući o vašem ratnom putu i svemu što ste prošli, uvijek osjećam isto – ogromno poštovanje, zahvalnost i divljenje vašoj hrabrosti. Često pomislim što bi značilo danas staviti pušku na rame, ostaviti obitelj kod kuće i krenuti u borbu, ne znajući hoćeš li se vratiti. Mnogi vaši suborci nisu se vratili, njih 53, i njima posebna slava i hvala“, rekao je Milaković te dodao da i sam, sudjelujući danas u donošenju odluka važnih za budućnost grada i zemlje, osjeća odgovornost prema onima koji su omogućili da se te odluke donose u miru i slobodi.

Predsjednik Udruge 111. brigade HV-a Vlado Milković zahvalio je Gradu Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji na prijemu i dugogodišnjoj potpori. Podsjetio je da je zajedništvo, koje je obilježilo ratne dane, među pripadnicima brigade ostalo snažno i 35 godina kasnije.

“Trideset i pet godina je puno i malo u stvaranju jedne države i u životu jednog naroda. Prije 35 godina ljudi koji su danas ovdje bili su zajedno, bili su dragovoljci, a to je zajedništvo ostalo i nakon svih ovih godina“, rekao je Milković koji je, govoreći o programu obilježavanja obljetnice, istaknuo da su se pripadnici brigade istoga dana okupili i na mjestima na kojima su 1991. bila njihova zborna mjesta – u Gorskom kotaru, na Viškovu, Grobnišćini, u Senju, na Krku i drugim područjima.

„Na neki smo način pokušali simbolično ponovno podići brigadu, kao 1991., na mjestima na kojima su bile naše postrojbe naši su ljudi zapalili svijeće i prisjetili se početaka brigade“, rekao je Milković.

U nastavku obilježavanja predviđeni su izložba o ratnom putu brigade, svečana akademija, misa, paljenje 53 baklje na Mostu hrvatskih branitelja u spomen na 53 poginula pripadnika brigade, kao i prigodni programi na Krku. U jesenskom dijelu programa planiran je i taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme te obilježavanje obljetnice Obučnog centra. Otvorena je i tema skrbi za branitelje u godinama koje dolaze.

Nove mjere podrške u fokusu sjednice Povjerenstva za ratne veterane i hrvatske branitelje Domovinskog rata Primorsko-goranske županije

Održana je 4. sjednica Povjerenstva za ratne veterane i hrvatske branitelje Domovinskog rata Primorsko-goranske županije. Na sjednici su razmotrene važne točke koje se odnose na aktivnosti i planove za podršku hrvatskim braniteljima.

Predstavljen program obilježavanja 35. obljetnice 111. brigade ZNG/HV

U povodu svečanog obilježavanja 35. obljetnice osnutka 111. brigade ZNG/HV, u riječkoj gradskoj vijećnici održana je konferencija za medije na kojoj je predstavljen program događanja, ali i istaknuta važnost očuvanja uspomene na sve pripadnike brigade, osobito na one koji su za slobodu Hrvatske dali svoje živote.

Na Tuhobiću obilježen Dan antifašističke borbe

Povodom Dana antifašističke borbe na Tuhobiću je održan tradicionalni komemorativni i prigodni program u organizaciji Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke te Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije. U obilježavanju je u ime Primorsko-goranske županije sudjelovao zamjenik župana Robert Matić.

Svečanom akademijom u MMSU-u obilježen Dan antifašističke borbe

U Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci održana je svečana akademija povodom Dana antifašističke borbe, kojom je odana počast vrijednostima slobode, mira, antifašizma i ljudskog dostojanstva.