Otvorena izložba “U okrilju Majke Božje Svetogorske”

Izložba 23.08.2021 Kultura

U subotu je u kući Čop, lokalno nazivanoj Palčava šiša u Plešcima, otvorena izložba “U okrilju Majke Božje Svetogorske”, autora Ivane Šarić Žic i Marka Smolea, u organizaciji Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka i Palčave šiše. Vizualni identitet izložbe potpisuje Kristina Brčić.

Kuću – koja je danas, kao i pripadajuća Zbirka, zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske – 1856. godine dao je izgraditi posjednik, trgovac i gostioničar Ivan Čop. O tome svjedoče tri impresivna kamena portala, na kojima je uz dataciju gradnje uklesan i Kristov monogram IHS, kao i inicijali graditelja i njegove supruge, Ivana i Lenke Čop.

Izložba “U okrilju Majke Božje Svetogorske”, zamišljena kao trajni postav, rezultat je višegodišnje suradnje gospodina Marka Smolea i njegove obitelji s našim muzejom na promociji i očuvanju goranske baštine, a posvećena je svetištu Majke Božje Karmelske, češće nazivane Majka Božja Svetogorska kraj Gerova. Na nadmorskoj visini od 794 metra u posljednjih nekoliko stoljeća svetogorska crkva obvezna je hodočasnička postaja za stanovnike ne samo goranskog kraja, već i za Primorce, otočane i stanovnike susjednog slovenskog područja. Najviše se hodočasnika okuplja u nedjelju po blagdanu Gospe Karmelske koja se svetkuje 16. srpnja, te na trodnevnom proštenju za Malu Gospu 8. rujna kada se održava i sajam. Kao i Palčava šiša, i crkva Majke Božje Svetogorske ima status zaštićenog kulturnog dobra.

Na mjesnom trgu u Plešcima, uoči otvorenja, upriličen je kratki koncert Puhačkog orkestra Čabar. Na otvorenju prigodnim su se riječima obratili autori izložbe, predstavljajući dosadašnju suradnji kao i koncept izložbe. Publici se obratila i Nikolina Radić Štivić, ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, koja je izrazila zadovoljstvo rezultatom još jedne suradnje Muzeja i lokalnih zbirki koje djeluje na prostoru Primorsko-goranske županije čijim je sredstvima, uz vlastita, izložba i sufinancirana.

Više od 180 glazbenika slavi Svjetski dan glazbe u Primorsko-goranskoj županiji

Pod motom „Slavlje glazbe – glazbom u pohode“, od 19. do 21. lipnja diljem Primorsko-goranske županije održat će se bogat i raznovrstan program povodom Svjetskog dana glazbe. Manifestaciju, na konferenciji za novinare, najavili su zamjenik župana Robert Matić, počasna predsjednica HGU PGŽ Jadranka Čubrić, suorganizatorice programa Tatjana Bon i Goranka Tuhtan te istaknuti jazz gitarist Darko Jurković Charlie.

Uz potporu EU-a i Primorsko-goranske županije završena prva etapa obnove Guvernerove palače u Rijeci

Danas održana završna konferencija projekta „Energetska obnova Guvernerove palače u Rijeci“ označila je uspješan završetak prve faze jedne od najsloženijih i financijski najvrjednijih investicija u nacionalnu kulturnu baštinu. Riječ je o prvoj etapi od ukupno sedam predviđenih faza temeljite obnove ovog zaštićenog kulturnog dobra i doma Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, što ujedno predstavlja prvu ovako sustavnu i temeljitu obnovu zgrade nakon 130 godina.

Ljeto u mom muzeju: Zanimljive poučne radionice za sve uzraste u Prirodoslovnom muzeju Rijeka

Dragi mali i veliki prirodoslovci, pozivamo vas da se pridružite programu radionica "Ljeto u mom muzeju" namijenjenom svim uzrastima željnima istraživanja, stvaranja i dobre zabave. U Prirodoslovnom muzeju Rijeka pripremili su niz edukativnih i interaktivnih radionica kroz koje ćete otkriti zanimljiv i zabavan svijet prirodoslovlja.

Novi bibliobus za županijsku bibliobusnu službu: dostupnost knjige, znanja i kulture stanovnicima cijele županije

Zamjenik župana Robert Matić sudjelovao je na svečanom potpisivanju ugovora za nabavu novog bibliobusa za potrebe županijske bibliobusne službe, projekta vrijednog 725.399,50 eura koji će biti financiran u stopostotnom iznosu bespovratnim sredstvima.