
Održana završna konferencija projekta zaštite pomorske baštine Arca Adriatica
U Hotelu Ambasador u Opatiji održana je završna konferencija projekta hrvatsko-talijanskog partnerstva Arca Adriatica vrijednog 3,16 milijuna eura.
Projekt se provodio tri godine u sklopu programa Interreg Italija – Hrvatska s ciljem razvoja zajedničkog turističkog proizvoda i očuvanja i valorizacije jadranske pomorske baštine. Uključivao je deset partnera, pet iz Hrvatske, pri čemu je PGŽ bila u ulozi vodećeg, prezentirao resorni pročelnik Brajan.
Zamjenica župana Marina Medarić pozdravila je prisutne u ime Primorsko-goranske županije i navela da je Arca Adriatica kao nasljednik uspješnih EU projekata Mala barka i Mala Barka 2 ostvario niz zapaženih rezultata.

„Stvorili smo naše interpretacijske centre pomorske baštine po čitavom Kvarneru. Nadogradili smo pomorsku mrežu s obnovljenih osam tradicijskih barki – plovećih „muzeja na otvorenom”. Markirali smo vrijednu pomorsku baštinu jedinstvenim turističkim oznakama. Uključili niz zaljubljenika u pomorsku baštinu, vrsne brodograditelje koji su svoje iskustvo i znanje prenosili na mlađe generacije. Isto tako, promovirali smo projekt putem tradicinalne regate malih barki i otvorili virtualni muzej“, rekla je zamjenica i dodala kako je ova konferencija prilika za razgovor o novim idejama i daljnjem razvoju projekta.
“Život je more i more je život! Živimo u sadašnjost, ali znamo da bi i život na Jadranu izgledao drugačije bez iznimno vrijednog i autentičnog pomorskog „blaga“ naslijeđenog od naših predaka. Naša je obaveza sačuvati ga za buduće generacije“, zaključila je Medarić.
Nazočnima se obratio i predstavnik talijanskih partnera, upravitelj Odjela za turizam i kulturu Općine Cessenatico Silvio Mini koji je izrazio nadu da će se u daljnji tijek projekta uključiti mlade, dok je viša savjetnica Uprave za EU teritorijalnu suradnju Ministarstva regionalnog razvoja Dijana Gracin Petrović čestitala na izvrsnim rezultatima i implementaciji projekta.
U sklopu obilježavanja 25 godina rada Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj predstavljena dva izdanja posvećena gljivama
U sklopu obilježavanja 25 godina rada Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije u Kašetici je održana promocija sveučilišnog priručnika „Gljive Gorskog kotara“ i brošure „Održivo sakupljanje samoniklih jestivih gljiva na području Gorskog kotara“. Autor knjige i brošure je izvanredni profesor doktor znanosti Ivan Širić, a izdavač Centar i Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Obilježeno 25 godina djelovanja Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ
U Staroj Sušici svečano je obilježena 25. obljetnica Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije. Proslavi su prisustvovali zamjenik župana Toni Štimac, ravnatelj Centra Dalibor Šoštarić te brojni uzvanici i suradnici iz lokalnih samouprava, struke i poljoprivrednog sektora.
Thalassotherapia Crikvenica kreće u modernizaciju bazena: Investicija od 1,33 milijuna eura za veću energetsku učinkovitost i bolju uslugu
U Thalassotherapiji Crikvenica potpisan je Ugovor o javnoj nabavi radova na adaptaciji i povećanju energetske učinkovitosti bazena, čime započinje realizacija još jednog važnog ulaganja u zdravstveni i wellness turizam Primorsko-goranske županije.
Kvarnerski vinari briljirali na Decanteru osvojivši 12 medalja
Osim uspjeha na Decanteru, vina članova Udruženja Kvarner Wines redovno osvajaju priznanja i na drugim natjecanjima kao što su Kvarner International Wine Trophy, Vinistra, Sabatina, Festival vina Moslavina, Gudovac i mnogi drugi. Ti uspjesi snažno pridonose promociji Kvarnera kao vodeće eno-gastronomske destinacije, ususret 2026. kada će Kvarner biti Europska regija gastronomije.