Obilježen Dan jedinstvenog EU broja za hitne službe 112
Povodom obilježavanja “Dan jedinstvenog EU broja za hitne službe 112” delegacija Primorsko-goranske županije predvođena pročelnikom Ureda Županije Goranom Petrcom posjetila je Županijski centar 112 Rijeka.
Broj 112 prvi put je uveden 1991. godine kako bi građani i putnici u EU mogli birati samo jedan broj umjesto da pamte različite brojeve žurnih službi za svaku zemlju. Sustav 112 u Republici Hrvatskoj uspostavljen je 2005. godine. Osnovna zadaća mu je prijem svih hitnih poziva i dojava ugrožavanja ljudskih života, imovine ili okoliša.
Pozivatelj ne treba poznavati telefonske brojeve službi potrebnih u hitnoj situaciji. Jedan hitni poziv praktički paralelno alarmira nekoliko službi jer nakon dojave na broj 112 operater alarmira sve potrebne službe u konkretnom slučaju, čime se ujedno štedi i vrijeme. Hitnim službama je olakšan rad jer operater „filtrira“ zlonamjerne, nenamjenske ili opetovane pozive, a osim dobro poznatih službi (policija, vatrogasci i hitna medicinska pomoć), Sustav 112 može angažirati i brojna druga tijela ili službe vezane za sustav zaštite i spašavanja, npr. Oružane snage RH, Središnjica za traganje i spašavanje na moru, Hrvatska gorska služba spašavanja, Hrvatska udruga za obuku potražnih pasa, ronioci, lovci i sl. Mogućnošću zaprimanja hitnih poziva na stranim jezicima doprinosi se i sigurnosti turista.
Sustav 112 Republike Hrvatske operativno se sastoji od dvadeset županijskih centara 112 koji zaprimaju hitne pozive i Državnog centra zaštite i spašavanja koji operativno prati i koordinira njihov rad.
Pročelnik Petrc prenio je čestitke i zahvale župana Komadine za učinkovit rad i brze intervencije Županijskom centru 112 Rijeka i uručio prigodne darove.
Budući liječnici kroz praktičnu edukaciju upoznali rad operativnih snaga civilne zaštite
U sklopu jubilarnog desetog Studentskog kongresa hitne medicine koji se održava u Rijeci, Područni ured civilne zaštite Rijeka i Medicinski fakultet organizirali su terensku edukaciju za buduće zdravstvene djelatnike.
Najava 8. sjednice Županijske skupštine: Predstavljeni kandidati za županijske nagrade i izvješće o stanju sustava civilne zaštite
Predsjednik Županijske skupštine Primorsko-goranske županije, Marko Boras Mandić, na redovitoj konferenciji za novinare najavio je 8. sjednicu Županijske skupštine koja će se održati u četvrtak, 12. ožujka, u prostorima Rektorata Sveučilišta u Rijeci. Dnevni red sjednice obuhvaća 22 točke, među kojima se ističu odluke o dodjeli županijskih nagrada te izvješće o stanju sustava civilne zaštite.
Čestitamo Dan civilne zaštite!
Povodom svečanog obilježavanja Dana civilne zaštite, 1. ožujka, upućujemo iskrenu zahvalnost svim pripadnicima civilne zaštite Primorsko-goranske županije na njihovoj predanosti, hrabrosti i nesebičnom radu.
Nabavljeno navalno vozilo za DVD Prezid
Predstavnicima DVD Prezid uručeni su ključevi navalnog vozila MAN vrijednog 75 tisuća eura. Nabavu vozila sufinancirali su Primorsko-goranska županija, Grad Čabar i Vatrogasna zajednica PGŽ.