
Dodijeljene nagrade za najljepše vrtove PGŽ
Primorsko-goranska županija i Novi list organizirali su već tradicionalni, 12. izbor za najljepši vrt Primorsko-goranske županije. Ocjenjivačka komisija u sastavu Mirta Blažević, Bia Getz, Milica Sekulić, Ognjena Iršavić i Jelena Sedlak izabrala je najbolje u šest kategorija: najljepši primorski vrt je vrt Slavijane Trinajstić iz Opatije, najljepši otočki vrt je onaj Mirjane Dorčić iz Baške, vrt obitelji Šporčić iz Brod Moravica najljepši je goranski, za najljepši urbani vrt nagrađena je Marina Petrović iz Opatije. Za najuspješnije uređenu komunalnu površinu nagrađen je Ramo Čaušević iz Rijeke dok je najljepša terasa ona Darinke Kukuljan iz Grobnika.
Vrijednost poklon bonova za prve tri nagrade je 3000 kn, odnosno 1000 kuna za četvrtu, petu i šestu. Osim ovih šestero prvonagrađenih, žiri je pohvalio još deset vlasnika vrtova: obitelj Stanić, obitelj Sušanj, Dunju Konevski, Marinu Kajkaru, obitelj Afrić, Gordanu Mustač, obitelj Klobučar, obitelj Štimac, obitelj Drk i Andreu Rotim. Svi sudionici akcije dobili su pohvalnice te poklon pakete Plantela. Nagrade je u Prirodoslovnom muzeju Rijeka podijelio privremeni pročelnik Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Mladen Brajan.
“Čestitam vam na trudu i radu. Moramo čuvati tradiciju, a pogotovo zato što smo turistička županija. Bez kvalitetno uređenog krajobraza ne možemo na najbolji način prikazati sve ono što vrijedi. Ujedno zahvaljujem i Novom listu na suradnji već 12 godina, a nadam se da će sljedeće godine biti još više prijavljenih vrtova”, izjavio je Brajan.
“Kada volimo vrt i biljke, zapravo volimo prirodu. Ono što je ključno je održivost, a to znači da biljke nisu samo ukras, po mogućnosti korištenjem biljaka koje cvatu tijekom cijele godine. Jednako tako, važno je misliti i na dijelove vrta koji će služiti našim malim susjedima u vrtu, malim životinjama i pticama, kojima cjelogodišnji vrtovi pomažu preživjeti tijekom zimskih mjeseci”, izjavila je Milica Sekulić u ime žirija koji je ocjenjivao pristigle prijedloge. Prisutne su još pozdravile članica žirija Bia Getz i ravnateljica Prirodoslovnog muzeja Željka Modrić Surina koja je predstavila muzej i njen postav te istaknula kako joj je drago da je muzej domaćim već par godina dodjeli nagrada za najljepše vrtove Primorsko-goranske županije.
U ovogodišnjoj akciji “Biramo najljepši vrt Primorsko-goranske županije sudjelovalo je 23 ljubitelja prirode iz cijele županije; 8 s otoka (Krk i Lošinj), 12 iz priobalja i 3 iz Gorskog kotara. Istaknuli su kako im je ova akcija poticaj za daljnji rad na uređenju okoliša.






















Tko stvarno upravlja informacijama koje vidimo na društvenim mrežama?
U InnovaLabu u kampusu na Trsatu održan je okrugli stol „Mediji 2.0: Tko kontrolira informacije na društvenim mrežama?“. Cilj rasprave bio je približiti javnosti način funkcioniranja algoritama i važnost odgovornog dijeljenja sadržaja na internetu.
Dan pobjede nad fašizmom obilježen polaganjem vijenaca
Polaganjem vijenaca na Spomeniku oslobođenja na Delti obilježen je Dan pobjede nad fašizmom, koji se ujedno obilježava i kao Dan Europe.
Čestitka povodom Dana pobjede nad fašizmom
Svim građanima Republike Hrvatske i Primorsko-goranske županije čestitamo 9. svibnja - Dan pobjede nad fašizmom.
U Lokvama proslavljena 80. obljetnica oslobođenja Gorskoga kotara
Svečanom akademijom u Društveno-kulturnom centru "Žaba" u Lokvama obilježeno je 80 godina od oslobođenja Gorskoga kotara od fašizma. Župan Zlatko Komadina i pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine Ermina Duraj svojom nazočnošću odali su počast sudionicima i stradalima, a u obraćanju na akademiji župan je čestitajući obljetnicu oslobođenja rekao kako povijest i povijesne istine ne smijemo zaboraviti.