U novu školsku godinu bez posebnih epidemioloških mjera, obavezno provjetravanje i čišćenje prostora

Press konferencija 02.09.2022 Zdravstvo

Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ Željko Linšak i voditeljica Odjela školske i sveučilišne medicine Nataša Dragaš Zubalj izvijestili su o aktualnoj epidemiološkoj situaciji u našoj županiji kao i preporukama za početak nove školske godine. U NZZJZ tijekom kolovoza analizirano je 15 tisuća uzoraka od kojih je 5.500 bilo pozitivnih na koronavirus. Tim podatkom nisu obuhvaćeni i građani koji su se sami testirali brzim antigenskim testovima, a nisu se prijavljivali kao pozitivni što znači da je broj novooboljelih veći od službene statistike. Inače, broj aktivnih slučajeva u kolovozu je za 2.000 manji u odnosu na mjesec srpanj, istaknuo je ravnatelj Linšak te pozvao građane koji se još nisu cijepili da to mogu učiniti u NZZJZ na Mlaki svakodnevno od 8 do 20 sati a cijepiti se mogu i u sedam ispostava u PGŽ. “Posebno pozivam osobe starije životne dobi te kronične bolesnike jer je cijepljenje jedina dokazana metoda od štetnih nuspojava COVID bolesti”, poručio je Linšak.

Prema riječima Nataše Dragaš Zubalj preporuka svim školama je da provode već poznate preventivne mjere čišćenja i prozračivanja prostora kao i higijene ruku. Dodala je da osobe koje su potencijalno u riziku od razvoja težih oblika bolesti koronavirusa, bilo da se radi o nastavniku ili djeci, mogu nositi maske u školi. Epidemiologinja Andrea Šuran najavila je da će tijekom rujna stići određene količine adaptiranog cjepiva, riječ je o varijantnom BA1 cjepiva koji cilja osim osnovne i omikron varijante virusa. “Za sada se očekuje 17 tisuća doza, a u narednom periodu trebalo bi stići još jedno varijantno cjepivo BA4 i BA5”, istaknula je Šuran.

Završena energetska obnova Doma zdravlja u Crikvenici: Od energetskog gubitaša do modernog i održivog objekta

Zgrada Doma zdravlja Primorsko-goranske županije – Ispostave Crikvenica u potpunosti je energetski i funkcionalno obnovljena. Riječ je o kapitalnom projektu kojim je postojeća zdravstvena infrastruktura podignuta na znatno višu razinu, čime su osigurani kvalitetniji uvjeti za rad zdravstvenih djelatnika, ali i ugodniji boravak pacijenata.

Projekt revitalizacije lječilišta Veli Lošinj među finalistima izbora za najbolji EU projekt

Projekt „Revitalizacija lječilišnog centra Veli Lošinj kroz digitalnu i zelenu tranziciju“, koji provodi Primorsko-goranska županija, uvršten je među finaliste ovogodišnjeg Izbora za najbolji EU projekt, natjecanja koje organiziraju Jutarnji list, Hrvatska zajednica županija, Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj i portal Župan.hr, uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije.

Župan Lukanović u Lovranu: Kadrovi, pristupačnost i uređenje ordinacija ključni su izazovi Doma zdravlja

Župan Ivica Lukanović sa suradnicima i ravnateljem Doma zdravlja PGŽ Nikolom Osojnakom obišao je prostorije Doma zdravlja u Lovranu, u sklopu redovitih terenskih obilazaka ordinacija i zdravstvenih prostora na području županije.

Željko Linšak ponovno izabran za ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije

Izv. prof. dr. sc. Željko Linšak, dipl. sanit. ing., ponovno je izabran za ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije te će ustanovu voditi i u mandatnom razdoblju od 2026. do 2030. godine.