Povodom 372. obljetnice Dvorca Zrinski ove subote u Čabru održava se Zrinsko-Frankopanski festival

Manifestacija 13.10.2023 Kultura

Treći po redu Zrinsko-Frankopanski festival održat će se ove subote, 14. listopada u Čabru, a kojim se ujedno obilježava 372. obljetnica postojanja Dvorca Zrinski.

Program započinje u subotu, od 12:00 sati, sajmom OPG-ova u dvorištu Dvorca Zrinski te zabavnim sadržajem za djecu. Na školskom igralištu u Čabru održati će se promocija tradicionalnih viteških vrijednosti i vještina s radionicama za djecu od strane Udruge Ordo Sancti Viti.

Svečani dio programa s povijesnim mimohodom kroz centar Čabra započinje u 17:00h povorkom u kojoj sudjeluju Frankopanska straža (Praesidio Frangipanis), kuburaši (Udruga Prva kubura Višnjica), limena glazba (Puhački orkestar Grada Čabra), Čabarske mažoretkinje i građanska pratnja u srednjovjekovnoj odjeći. Povorka kreće od Doma kulture u Čabru, a završava u dvorištu Dvorca Zrinski gdje će se održati svečani proglas i nastavak programa, a tijekom mimohoda jedna od atrakcija biti će pucanje iz topa te performans kuburaša.

Također, od 14:00 do 18:00 sati Gradsko društvo Crvenog križa Čabar, provoditi će akciju “Solidarnost na djelu” kojom će se prikupljati sredstva za najpotrebitije.

Više informacija o događanju u organizaciji Grada Čabra i KTD-a Čabar dostupno je na poveznici.

Veliko priznanje: Stomorina proglašena kulturnim dobrom Republike Hrvatske

Tradicionalna omišljanska manifestacija Stomorina, poznata i kao „dvizanje bandiri“, koja se održava povodom blagdana Velike Gospe, odlukom Ministarstva kulture i medija proglašena je kulturnim dobrom. Ovim je činom običaj koji datira s kraja 18. stoljeća uvršten u Registar kulturnih dobara RH, čime je osigurana zaštita i očuvanje ove dragocjene baštine za buduće naraštaje.

Grobnički dondolaši gostovali na 9. Međunarodnom karnevalu u Herceg Novom 

Čuvari tradicije našeg kraja, Grobnički dondolaši, uspješno su predstavili Hrvatsku i Primorsko-goransku županiju na devetom Međunarodnom karnevalu u sklopu jubilarnog 57. „Praznika mimoze“ u Herceg Novom.

Završila Međunarodna karnevalska povorka u Rijeci, Korzom prodefiliralo preko 11.000 maškara u čak 100 grupa

Još jedno veličanstveno izdanje Riječkog karnevala privedeno je kraju, održana je 43. Međunarodna karnevalska povorka, u kojoj je sudjelovalo preko 11.000 sudionika, raspoređenih u 100 grupa i s preko šezdesetak alegorijskih kola.

Zamjenik župana Štimac na 43. Balinjeradi: tradicija koja spaja adrenalin i karnevalski duh

Održana je 43. Balinjerada, osebujna i prepoznatljiva opatijska utrka „karića“