Danom otvorenih vrata županijski ATRAC obilježio devetu obljetnicu

Manifestacija 09.02.2024 Zaštita okoliša

U Jadransko edukativno-istraživačkom centru za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora – ATRAC, na Pećinama, održan je Dan otvorenih vrata kojim se obilježila deveta godišnjica rada ove institucije. U ime PGŽ, događaju je prisustvovala pročelnica UO za pomorsko dobro promet i veze Izabela Linčić Mužić sa suradnicima.

Ravnatelj Vedran Martinić, brojnim gostima iz zemlje i inozemstva, odnosno predstavnicima susjednih jadranskih država, predstavio je aktivnosti Centra i plan rada za 2024. godinu te informirao o najznačajnijim slučajevima onečišćenja mora u protekloj godini.

Ovakvi susreti u ATRAC-u (Adriatic Training and Research Centre) prepoznati su kao platforma za razmjenu znanja i iskustava kroz susret predstavnika nadležnih institucija, organizacija i tvrtki uključenih u sustav pripravnosti i reagiranja na iznenadna onečišćenja mora u Republici Hrvatskoj, ali i šire. Bilo je riječi o svjetskim primjerima zagađenja mora, ali su i iznesena osobna iskustva djelatnika centra.

Anja Pilepić predstavila je iskustva s misije u Libanonu, gdje su ona i ravnatelj Martinić sudjelovali u sklopu savjetodavne pomoći u otklanjanju onečišćenja morskog okoliša.

Pročelnica Linčić Mužić u svom pozdravnom govoru osvrnula se na važnost edukacije, prevencije te uopće svijesti o zaštiti mora od onečišćenja. Istaknula je važnost ATRAC-a budući da je PGŽ obalna turistička županija, ali i činjenicu da se na pomorskom dobru odvijaju značajne gospodarske aktivnosti pa je i rizik od onečišćenja velik. Pohvalila je aktivnosti Centra te istaknula zadovoljstvo da je ustanova čiji je PGŽ osnivač prepoznatljiva i priznata u svjetskim okvirima.

Kroz raspravu nakon izlaganja budućih i odrađenih projekata , ravnatelj je usporedio sličnosti i razlike Hrvatske , odnosno naše regije s drugim državama na Jadranu . Zaključeno je kako je naša županija dobro opremljena te putem Žoc-a i redovnih vježbi radi na prevenciji i analizi rješenja za slučaj iznenadnih onečišćenja mora , međutim bitno je postavljati nove cilje i raditi na zajedničkoj komunikaciji svih sudionika.

Održana vježba sigurnosti i reagiranja na moru u akvatoriju riječke luke

Tijekom vježbe simuliran je sudar trajekta i katamarana, pri čemu je došlo do požara, ozljeđivanja i padanja osoba u more, kao i do onečišćenja morske površine. U vježbi je sudjelovalo više od 200 pripadnika službi i operativnih timova.

Zamjenik Matić sudjelovao u Fiumankinom panelu posvećenom zelenoj tranziciji

Ovogodišnja Fiumanka, osim jedrenja i mora, donosi snažan fokus na održivost i zelenu tranziciju kroz poseban panel Sail4Sustainability, koji okuplja predstavnike lokalne samouprave, diplomacije, lučkih vlasti i gospodarskih subjekata.

Održano županijsko natjecanje mladih čuvara okoliša i multimedijalna eko projekcija na Korzu

Na riječkom Korzu održano je županijsko natjecanje mladih čuvara okoliša uz prigodnu multimedijalnu eko projekciju na temu "Prehrana nekonvencionalnim izvorima iz prirode". Događanje je okupilo djecu i mlade iz različitih odgojno-obrazovnih ustanova, s ciljem jačanja svijesti o važnosti očuvanja okoliša i zdravih prehrambenih navika.

Druga akcija “Čisto more i obala” u Vrbniku

Uoči Svjetskog dana zaštite okoliša 2. lipnja na području Općine Vrbnik održan je drugi dio akcije „Čisto more i obala 2025.“ kroz akciju čišćenja podmorja luke Vrbnik te edukativnu radionicu i prezentacije za učenike Osnovne škole Krk -PŠ Vrbnik u organizaciji Primorsko-goranske županije i Županijskog operativnog centra za provedbu Plana intervencija kod iznenadnog onečišćenja mora u Primorsko-goranskoj županiji.