
Započela digitalna i zelena tranzicija Lječilišnog centra Veli Lošinj vrijedna 2,5 milijuna eura
Održana je početna konferencija EU projekta „Revitalizacija Lječilišnog centra Veli Lošinj kroz digitalnu i zelenu tranziciju“, investicije vrijedne gotovo 2,5 milijuna eura, od čega je 84 posto sufinancirano bespovratnim sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
Projektom će se rekonstruirati i opremiti objekt Park IV, izgraditi fotonaponska elektrana, nabaviti električnih vozila, uvesti certifikate ECOLABEL, ISO 50001, ISO 14001:2015 te implementirati energetski menadžment i digitalizirati i robotizirati poslovanje.
Osim što će se time osigurati zelena i digitalna tranzicija Lječilišta, doprinijet će se razvoju zdravstvenog turizma za destinaciju Malog Lošinja i Kvarnera te stvoriti najmanje četiri nova radna mjesta u samoj zdravstvenoj ustanovi.
Na konferenciji održanoj u prostorima Lječilišta, sudionicima su se prigodno obratile zamjenica župana Marina Medarić te ravnateljica Renata Žugić koja je predstavila detalje projekta. Događanju su nazočile i gradonačelnica Malog Lošinja Ana Kučić i resorna županijska pročelnica UO za zdravstvo Vesna Čavar.
“Riječ je o velikom iskoraku u daljnjem radu Lječilišta Veli Lošinj. Značajan je, ne samo za ustanovu, nego i za otoke Cres i Lošinj, a usudila bih se reći i za cijeli Kvarner s obzirom na to da se radi o jačanju zdravstvenog turizma koji razvijamo na našem području, a po čemu je Lošinj i posebno poznat. Kada pogledamo unatrag deset godina, možemo reći da s ovom investicijom zaokružujemo 10 milijuna eura uloženih u dogradnju, nadogradnju i rekonstrukciju svih objekata Lječilišta”, naglasila je zamjenica.
“Ovaj projekt revitalizacije Lječilišnog centra Veli Lošinj, osim stavljanja u funkciju do sada zapuštenog objekta, za nas označava i veliki pomak u poslovanju prema zelenoj tranziciji jer ćemo kroz energetski menadžment i energetsku obnovu objekata postići uštede na troškovima režija, a s druge strane, digitalizacijom poslovanja, unaprijediti dostupnost naših usluga korisnicima i olakšati naš rad djelatnicima”, rekla je ravnateljica.
Što se samoh aktivnosti tiče, naglašeno je i da će Lječilište Veli Lošinj kroz projekt razviti novi turistički proizvod primarno orijentiran na mjesece izvan glavne turističke sezone. Također, tijekom provedbe ulagat će se dodatni napori s ciljem uključivanja ranjivih skupina na tržište rada, posebno onih obrazovanih, a u samoj destinaciji generirat će se zapošljavanje i samozapošljavanje te potaknuti održiv rast. Vrijeme provedbe projekte je do sredine 2025. godine.
Po završetku konferencije, sudionici su obišli gradilište gdje su imali prilike upoznati se s radovima koji se izvode na objektu Park IV.








FOTO: Ivan Brčić
Potpisan ugovor o javnoj nabavi radova na energetskoj obnovi Doma zdravlja PGŽ u Ravnoj Gori
U Ravnoj Gori je potpisan ugovor za potrebe provedbe projekta „Energetska obnova zgrade Doma zdravlja PGŽ-Ispostava Delnice, ambulanta Ravna Gora“. Na događanju su sudjelovali zamjenik župana Petar Mamula, pročelnica Vesna Čavar, predsjednik Upravnog vijeća Robert Matić te načelnik Mišel Šćuka, dok su ugovore potpisali zamjenik ravnateljice Doma zdravlja PGŽ Goran Trbojević i direktor tvrtke PremiumAnlagen Kristijan Turbić.
Zamjenik Braut i gradonačelnik Filipović obišli projekt Zdravstvenog centra Rujevica Zapad
Zamjenik župana Vojko Braut i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović sa suradnicima obišli su radove na županijskom kapitalnom projektu Zdravstveni centar Rujevica Zapad. Trenutno je u provedbi III. faza projekta odnosno izgradnja zgrade Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije.
U Domu zdravlja PGŽ započelo provođenje logopedske terapije
U Domu zdravlja PGŽ započelo je provođenje logopedske terapije nakon što je u ožujku potpisan sporazum o suradnji između Doma zdravlja Primorsko-goranske županije i Fakulteta za logopediju Sveučilišta u Rijeci, u sklopu programa “UNILOG u Domu zdravlja”.
U Opatiji počeo 3. Jadranski simpozij o debljini
Borba protiv debljine ne vodi se samo u zdravstvenim ordinacijama i teretanama, ona se vodi i u znanstvenim krugovima kroz dijalog, edukaciju i interdisciplinarnu suradnju. Upravo zato Hrvatsko društvo za debljinu organizira 3. Jadranski simpozij o debljini u Opatiji, a čiji je pokrovitelj Primorsko-goranska županija.