“Volim svoju županiju”
Izložba fotografija „Volim svoju županiju“ otvorena je u petak, 17. srpnja 2020. godine u prostoru Gradske knjižnice „Juraj Šižgorić“ u Šibeniku.
Predsjednik Hrvatske zajednice županija i šibensko-kninski župan Goran Pauk uvodno se obratio gostima, naglasivši kako je sada već tradicionalno izložba najboljih fotografija otvorena u Šibeniku, odakle putuje prema kontinentu. „Iako se donedavno činilo poprilično nestvarno, sretan što danas otvaramo izložbu u fizičkom obliku. Pandemiji usprkos, i ove smo godine zabilježili ogroman odaziv autora diljem Hrvatske. Sretan san što smo i ove godine „morali“ birati najbolje među 3000 fotografija. S obzirom na karantenu i smanjene mogućnosti „lova“ dobrih fotografija, ove smo godine i po prvi puta imali prilike vidjeti arhivske fotografije – neke čak iz sedamdesetih godina“, istaknuo je Pauk.

Podsjećamo, foto natječaj „Volim svoju županiju“ pokrenut je prije pet godina kako bi se fotografijom povezale sve hrvatske županije i potaknuli sugrađani da promišljaju o posebnostima svojih krajeva. Najbolje fotografije – po jedna iz svake županije, ulaze u postav putujuće izložbe, koja se na kraju donira nekoj instituciji, kao primjerice prošle godine Općoj bolnici Zadar.

Izložbu je, uz predsjednika Hrvatske zajednica županija Gorana Pauka, otvorila profesionalna fotografkinja Marija Milin, predsjednica stručnog žirija natječaja. Uz nagrađene autore, ove je godine posebnu pohvalnicu uputila Zvonku Kežiću koji je na natječaj prijavio fotografiju „Starica“, nastalu za vrijeme njegovih studentskih dana. „Čestitam svim autorima čije su fotografije ušle u postav ovogodišnje izložbe. Dio sam ovoga natječaja već četiri godine i drago mi je što ste sve više počeli prepoznavati specifičnosti-običaje, ljude, detalje…Voljela bih i u budućnosti gledati fotografije poput ove gospodina Kežića, one osvajaju pravu nagradu – nagradu srca“, ističe Milin.

Uz nju su pristigle radove vrednovali Morana Kiš iz Međimurske županije, Kristijan Toplak iz Virovitičko-podravske županije i Nikša Miletić iz Dubrovačko-neretvanske županije.
Izabrana je po jedna najbolja fotografija iz svake županije, a nagrađena je i fotografija koja je osvojila najviše like-ova, odnosno glasova publike – „Slavonska polja“ autorice Željke Ivanović iz Požeško-slavonske županije.

Odlukom žirija, nagradu za najbolju fotografiju natječaja ove godine odnio je Ivan Kovačić, fotografijom „Čarolija u bijelom“ iz Zagrebačke županije. Drugo mjesto pripalo je Željku Caru i fotografiji „Proljeće“ iz Koprivničko-križevačke županije.
Treće mjesto pripalo je Danijelu Hrominu, čija će fotografija „Puntamika…zajedno u zalazu“ predstavljati Zadarsku županiju. Najbolje radove iz svih županija možete vidjeti u galeriji na službenoj web stranici Hrvatske zajednice županija

Više od 180 glazbenika slavi Svjetski dan glazbe u Primorsko-goranskoj županiji
Pod motom „Slavlje glazbe – glazbom u pohode“, od 19. do 21. lipnja diljem Primorsko-goranske županije održat će se bogat i raznovrstan program povodom Svjetskog dana glazbe. Manifestaciju, na konferenciji za novinare, najavili su zamjenik župana Robert Matić, počasna predsjednica HGU PGŽ Jadranka Čubrić, suorganizatorice programa Tatjana Bon i Goranka Tuhtan te istaknuti jazz gitarist Darko Jurković Charlie.
Uz potporu EU-a i Primorsko-goranske županije završena prva etapa obnove Guvernerove palače u Rijeci
Danas održana završna konferencija projekta „Energetska obnova Guvernerove palače u Rijeci“ označila je uspješan završetak prve faze jedne od najsloženijih i financijski najvrjednijih investicija u nacionalnu kulturnu baštinu. Riječ je o prvoj etapi od ukupno sedam predviđenih faza temeljite obnove ovog zaštićenog kulturnog dobra i doma Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, što ujedno predstavlja prvu ovako sustavnu i temeljitu obnovu zgrade nakon 130 godina.
Ljeto u mom muzeju: Zanimljive poučne radionice za sve uzraste u Prirodoslovnom muzeju Rijeka
Dragi mali i veliki prirodoslovci, pozivamo vas da se pridružite programu radionica "Ljeto u mom muzeju" namijenjenom svim uzrastima željnima istraživanja, stvaranja i dobre zabave. U Prirodoslovnom muzeju Rijeka pripremili su niz edukativnih i interaktivnih radionica kroz koje ćete otkriti zanimljiv i zabavan svijet prirodoslovlja.
Novi bibliobus za županijsku bibliobusnu službu: dostupnost knjige, znanja i kulture stanovnicima cijele županije
Zamjenik župana Robert Matić sudjelovao je na svečanom potpisivanju ugovora za nabavu novog bibliobusa za potrebe županijske bibliobusne službe, projekta vrijednog 725.399,50 eura koji će biti financiran u stopostotnom iznosu bespovratnim sredstvima.