
12. obljetnica riječkog hospicija – omogućen dostojanstven život do posljednjeg trenutka
Svetom misom koju je predvodio riječki nadbiskup Mate Uzinić, obilježeno je dvanaest godina djelovanja Hospicija „Marije Krucifikse Kozulić“.
Prije mise nadbiskup Uzinić obišao je bolesnike i uputio im blagoslov, a medicinskoj sestri Ines Glušić Lešnjaković uručio je zahvalnicu za deset godina predanog i stručnog rada u hospiciju. Tom je prigodom kazao da je hospicij ustanova u kojoj ljudi ne umiru, nego žive dostojanstveno do posljednjih trenutaka ovozemaljskog života. „Važno je pomoći ljudima koji ovdje dolaze, kao i njihovim obiteljima, da mogu dostojanstveno živjeti svoje posljednje trenutke. Ovo je mjesto ljubavi, a ne smrti. Ovo je mjesto života, pravog života, jer gdje je ljubav tu je i pravi život“, rekao je nadbiskup Uzinić.
Na misi je u ime Primorsko-goranske županije prisustvovala pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Vesna Čavar, zamjenik riječkog gradonačelnika Goran Palčevski, ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić i pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Snježana Juričić uz ravnateljicu hospicija Leopoldu Ivković, djelatnike hospicija s obiteljima te brojne suradnike ove zdravstveno-karitativne ustanove.
Hospicij je otvoren je 28. siječnja 2013. godine, a osnivač mu je Caritas Riječke nadbiskupije uz podršku Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke. Od svoga osnutka do danas u hospiciju je boravilo više od 3.200 pacijenata.
Kapacitet hospicija je 14 kreveta, a primaju se pacijenti iz cijele Hrvatske i inozemstva, rekla je ravnateljica Ivković dodajući da je u prosincu 2024. potpisan ugovor s KBC-om Rijeka o proširenju suradnje zahvaljujući kojoj u hospiciju psihološku pomoć mogu dobiti bolesnici i članovi obitelji, što predstavlja početak djelovanja Centra za žalovanje koji će se razvijati u budućem razdoblju.
FOTO: Riječka nadbiskupija




U Opatiji počeo 3. Jadranski simpozij o debljini
Borba protiv debljine ne vodi se samo u zdravstvenim ordinacijama i teretanama, ona se vodi i u znanstvenim krugovima kroz dijalog, edukaciju i interdisciplinarnu suradnju. Upravo zato Hrvatsko društvo za debljinu organizira 3. Jadranski simpozij o debljini u Opatiji, a čiji je pokrovitelj Primorsko-goranska županija.
Kongresom “Kajetan Blečić” obilježeno 125 godina djelovanja javnog zdravstva u PGŽ
Kongresom "Kajetan Blečić" Nastavni zavod za javno zdravstvo proslavio je 125 godina predanog javnozdravstvenog djelovanja u našoj regiji čiji je stručni i znanstveni kadar utkan u nastavnu bazu Medicinskog fakulteta koji ove godine obilježava 70 godina djelovanja. Kongres je prilika da se uči i oda počast povijesti koju su oblikovali vizionari poput dr. Blečića, rekao je ravnatelj NNZJZ PGŽ-a Željko Linšak.
Zavod za hitnu medicinu PGŽ dobio još 13 novih vozila
Ovom nabavom vozila starost voznog parka spuštena je na šest godina za hitnu medicinu i na četiri godine za sanitetski prijevoz. Znamo da je starost voznog parka važna za pouzdanost tih vozila o kojima nerijetko ovise ljudski životi, rekao je zamjenik župana Vojko Braut.
Predstavljeni interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju u Bolnici za ženu i dijete
U bolnici za ženu i dijete postavljeni su interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju koji su dio programa „I ja želim reći gdje me boli“, financiranog od strane Ministarstva zdravstva, a kojeg provodi Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji s KBC-om Rijeka. Postavljanjem ovih panela, riječka bolnica postaje prva bolnička ustanova u Hrvatskoj koja koristi inovativni softver za potpomognutu komunikaciju, namijenjen djeci s teškoćama i njihovoj lakšoj interakciji s medicinskim osobljem.