
U Domu zdravlja PGŽ započelo provođenje logopedske terapije
U Domu zdravlja PGŽ započelo je provođenje logopedske terapije nakon što je u ožujku potpisan sporazum o suradnji između Doma zdravlja Primorsko-goranske županije i Fakulteta za logopediju Sveučilišta u Rijeci, u sklopu programa “UNILOG u Domu zdravlja”.
U provedbi programa “UNILOG u Domu zdravlja” sudjeluje osam studentica i studenata diplomskog studija logopedije, koji terapije provode pod stalnim stručnim nadzorom dviju asistentica Fakulteta za logopediju – magistrica logopedije Lee Dobrec i Marine Borčić. Studente dodatno nadzire i voditeljica programa, doc. dr. Maja Kelić, koja koordinira rad i prati kvalitetu terapijskih postupaka kroz tzv. trostupanjsku superviziju.
Svrha ovog projekta je povećati dostupnost logopedske terapije građanima Primorsko-goranske županije. Uključivanjem Sveučilišnog logopedskog centra kroz studentski rad pod supervizijom povećat će se broj logopedskih usluga dostupnih građanima, a trorazinska supervizija osigurat će visoku kvalitetu terapijskih postupaka. Uključivanje studenata logopedije u ovaj program omogućava im ulazak na tržište rada još za vrijeme studiranja te na taj način potencijalno utječe na zadržavanje mladog stručnog kadra u Primorsko-goranskoj županiji.
U Domu zdravlja ističu kako je interes iznimno velik te su do 8. travnja zaprimljene 74 prijave, a nakon trijaže u projekt je u prvom krugu uključeno 46 djece, od čega 28 djece predškolske i 18 djece školske dobi.
Logopedske terapije provode se ponedjeljkom i utorkom od 12 do 20 sati, u novoopremljenim prostorijama Doma zdravlja Primorsko-goranske županije u Cambierievoj ulici u Rijeci. Prostori su posebno adaptirani za potrebe logopedske terapije te opremljeni računalima, didaktičkim materijalima, slikovnicama, edukativnim igračkama i drugim logopedskim pomagalima.
U Opatiji počeo 3. Jadranski simpozij o debljini
Borba protiv debljine ne vodi se samo u zdravstvenim ordinacijama i teretanama, ona se vodi i u znanstvenim krugovima kroz dijalog, edukaciju i interdisciplinarnu suradnju. Upravo zato Hrvatsko društvo za debljinu organizira 3. Jadranski simpozij o debljini u Opatiji, a čiji je pokrovitelj Primorsko-goranska županija.
Kongresom “Kajetan Blečić” obilježeno 125 godina djelovanja javnog zdravstva u PGŽ
Kongresom "Kajetan Blečić" Nastavni zavod za javno zdravstvo proslavio je 125 godina predanog javnozdravstvenog djelovanja u našoj regiji čiji je stručni i znanstveni kadar utkan u nastavnu bazu Medicinskog fakulteta koji ove godine obilježava 70 godina djelovanja. Kongres je prilika da se uči i oda počast povijesti koju su oblikovali vizionari poput dr. Blečića, rekao je ravnatelj NNZJZ PGŽ-a Željko Linšak.
Zavod za hitnu medicinu PGŽ dobio još 13 novih vozila
Ovom nabavom vozila starost voznog parka spuštena je na šest godina za hitnu medicinu i na četiri godine za sanitetski prijevoz. Znamo da je starost voznog parka važna za pouzdanost tih vozila o kojima nerijetko ovise ljudski životi, rekao je zamjenik župana Vojko Braut.
Predstavljeni interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju u Bolnici za ženu i dijete
U bolnici za ženu i dijete postavljeni su interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju koji su dio programa „I ja želim reći gdje me boli“, financiranog od strane Ministarstva zdravstva, a kojeg provodi Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji s KBC-om Rijeka. Postavljanjem ovih panela, riječka bolnica postaje prva bolnička ustanova u Hrvatskoj koja koristi inovativni softver za potpomognutu komunikaciju, namijenjen djeci s teškoćama i njihovoj lakšoj interakciji s medicinskim osobljem.