
Tko stvarno upravlja informacijama koje vidimo na društvenim mrežama?
U riječkom InnovaLabu u kampusu na Trsatu održan je okrugli stol „Mediji 2.0: Tko kontrolira informacije na društvenim mrežama?“. Sudjelovali su doc. dr. sc. Marko Horvat (FER), dr. sc. Mario Žuliček (Sveučilište u Rijeci) i Ivan Ćaleta (Centar za sigurniji internet), uz moderaciju Ermine Duraj, voditeljice Primorsko – istarske podružnice Hrvatske udruge za odnose s javnošću. Cilj rasprave bio je približiti javnosti način funkcioniranja algoritama i važnost odgovornog dijeljenja sadržaja na internetu.
Rasprava je započela osvrtom na sveprisutnost društvenih mreža u svakodnevici. Doc. dr. sc. Horvat naglasio je kako vijesti na platformama poput X-a (bivši Twitter) brzo nestaju, dok na LinkedInu mogu ostati vidljive i tjednima. Ključno pitanje bilo je tko kreira algoritme, koje podatke koriste i kako određuju što korisnik vidi. Horvat je istaknuo da platforme poput Googlea i Facebooka dijele podatke, pa se pretraženi pojmovi često prenose u oglasni sadržaj. Algoritmi analiziraju dob, spol, mrežu prijatelja i njihove interakcije, a cilj im je zadržati pažnju korisnika što dulje.
Posebna je pažnja posvećena utjecaju mreža na djecu i mlade. Ivan Ćaleta upozorio je na opasnosti nekritičkog preuzimanja informacija od influencera i istaknuo potrebu za razvojem medijske pismenosti. Panelisti su se složili kako algoritmi nisu neutralni – odražavaju interese platformi, najčešće vezane uz profit. Dr. sc. Žuliček je dodao da u nedostatku provjerenih informacija korisnici često donose zaključke na temelju pretpostavki.
U raspravi se dotaknula i uloga tradicionalnih medija u digitalnom dobu. Istraživanja pokazuju da manje od 40% mladih informacije traži putem klasičnih medija, dok društvene mreže imaju prednost. Pritom su istaknute i odgovornosti korisnika, kao i važnost zakonodavnog okvira.
Na kraju je naglašeno da je osjećaj kontrole koji korisnici imaju nad sadržajem na društvenim mrežama često prividan. Stoga je ključno razvijati kritičko mišljenje i provjeravati informacije iz više izvora.
Okrugli stol održan je u sklopu projekta „Unaprjeđenje kulture provjere činjenica – TOČNO“, koji sufinancira Europska unija, a provodi se u partnerstvu s Lider Media i Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, s ciljem borbe protiv dezinformacija i jačanja otpornosti društva.



Dan pobjede nad fašizmom obilježen polaganjem vijenaca
Polaganjem vijenaca na Spomeniku oslobođenja na Delti obilježen je Dan pobjede nad fašizmom, koji se ujedno obilježava i kao Dan Europe.
Čestitka povodom Dana pobjede nad fašizmom
Svim građanima Republike Hrvatske i Primorsko-goranske županije čestitamo 9. svibnja - Dan pobjede nad fašizmom.
U Lokvama proslavljena 80. obljetnica oslobođenja Gorskoga kotara
Svečanom akademijom u Društveno-kulturnom centru "Žaba" u Lokvama obilježeno je 80 godina od oslobođenja Gorskoga kotara od fašizma. Župan Zlatko Komadina i pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine Ermina Duraj svojom nazočnošću odali su počast sudionicima i stradalima, a u obraćanju na akademiji župan je čestitajući obljetnicu oslobođenja rekao kako povijest i povijesne istine ne smijemo zaboraviti.
Odgovor župana Komadine: Zlonamjerno tumače podatke i naše građane obmanjuju neistinama
Nisam mislio da ću se morati izjašnjavati vezano za aktualnu izbornu kampanju, budući da u njoj ne sudjelujem. No, kada neistine dođu do središnjeg dnevnika tada je vrijeme da reagiram zbog važnosti istinitog informiranja naših građana.