
Tko stvarno upravlja informacijama koje vidimo na društvenim mrežama?
U riječkom InnovaLabu u kampusu na Trsatu održan je okrugli stol „Mediji 2.0: Tko kontrolira informacije na društvenim mrežama?“. Sudjelovali su doc. dr. sc. Marko Horvat (FER), dr. sc. Mario Žuliček (Sveučilište u Rijeci) i Ivan Ćaleta (Centar za sigurniji internet), uz moderaciju Ermine Duraj, voditeljice Primorsko – istarske podružnice Hrvatske udruge za odnose s javnošću. Cilj rasprave bio je približiti javnosti način funkcioniranja algoritama i važnost odgovornog dijeljenja sadržaja na internetu.
Rasprava je započela osvrtom na sveprisutnost društvenih mreža u svakodnevici. Doc. dr. sc. Horvat naglasio je kako vijesti na platformama poput X-a (bivši Twitter) brzo nestaju, dok na LinkedInu mogu ostati vidljive i tjednima. Ključno pitanje bilo je tko kreira algoritme, koje podatke koriste i kako određuju što korisnik vidi. Horvat je istaknuo da platforme poput Googlea i Facebooka dijele podatke, pa se pretraženi pojmovi često prenose u oglasni sadržaj. Algoritmi analiziraju dob, spol, mrežu prijatelja i njihove interakcije, a cilj im je zadržati pažnju korisnika što dulje.
Posebna je pažnja posvećena utjecaju mreža na djecu i mlade. Ivan Ćaleta upozorio je na opasnosti nekritičkog preuzimanja informacija od influencera i istaknuo potrebu za razvojem medijske pismenosti. Panelisti su se složili kako algoritmi nisu neutralni – odražavaju interese platformi, najčešće vezane uz profit. Dr. sc. Žuliček je dodao da u nedostatku provjerenih informacija korisnici često donose zaključke na temelju pretpostavki.
U raspravi se dotaknula i uloga tradicionalnih medija u digitalnom dobu. Istraživanja pokazuju da manje od 40% mladih informacije traži putem klasičnih medija, dok društvene mreže imaju prednost. Pritom su istaknute i odgovornosti korisnika, kao i važnost zakonodavnog okvira.
Na kraju je naglašeno da je osjećaj kontrole koji korisnici imaju nad sadržajem na društvenim mrežama često prividan. Stoga je ključno razvijati kritičko mišljenje i provjeravati informacije iz više izvora.
Okrugli stol održan je u sklopu projekta „Unaprjeđenje kulture provjere činjenica – TOČNO“, koji sufinancira Europska unija, a provodi se u partnerstvu s Lider Media i Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, s ciljem borbe protiv dezinformacija i jačanja otpornosti društva.



Besplatan ulaz na Trsatski kaštel od danas i za stanovnike Primorsko-goranske županije
U ime suradnje koju Primorsko-goranska županija ima s Turističkom zajednicom grada Rijeke u sklopu županijskog projekta Putovima Frankopana i Interpretacijskog centra ovog projekta koji se nalazi unutar zidina Trsatske gradine, Turistička zajednica grada Rijeke izašla je u susret molbi Primorsko-goranske županije i omogućila besplatni ulaz na Trsatsku gradinu svim građanima s područja naše županije.
Položeni vijenci i postavljena izložba povodom 34. obljetnice osnutka 111. brigade
Povodom 34. obljetnice osnivanja 111. brigade HV, delegacija Primorsko-goranske županije, predvođena zamjenicima župana Tonijem Štimcem i Robertom Matićem, na spomen-obilježja položila je vijence i zapalili svijeće, odavši počast braniteljima poginulim u Domovinskom ratu.
Župan Lukanović i gradonačelnica Rinčić održali prijem pripadnika 111. brigade HV
Župan Ivica Lukanović i gradonačelnica Iva Rinčić održali su zajednički prijem Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke za članove Kluba Zapovjedništva i Udruge 111. brigade „Zmajevi“. Riječ je o već tradicionalnom susretu povodom obilježavanja godišnjice osnutka 111. brigade Zbora narodne garde, odnosno Hrvatske vojske
Čestitka povodom Dana antifašističke borbe
Svim stanovnicima Primorsko-goranske županije i Republike Hrvatske čestitamo Dan antifašističke borbe.