
Najavljena 30. Revija lutkarskih kazališta u Rijeci – umjetnost koja povezuje sve generacije
Jubilarna 30. Revija lutkarskog kazališta u studenom u Rijeku donosi ne samo zabavu za najmlađe, kulturni je to događaj s bogatim popratnim programima. Publiku veliku i malu očekuju radionice, izložbe i predavanja. Posebnu važnost ovogodišnjoj reviji daje i obilježavanje 65 godina postojanja Gradskog kazališta lutaka Rijeka.
“Trideset godina u kontinuitetu jednog festivala samo je dokaz izvrsnosti i znak da publici iz godine u godinu, s jednakim entuzijazmom i profesionalnošću dajete nešto stvarno vrijedno. U digitalnom dobu u kojem danas živimo djeca odrastaju okružena ekranima i brzim sadržajima i u tom kontekstu im je važno ukazati na vrijednost koje im pruža dječje kazalište kao jedan medij gdje mogu kroz lutkarsku interpretaciju naučiti prepoznati emocije i razvijati empatiju i kreativnost”, kazao je zamjenik župana Toni Štimac na predstavljanju programa ovogodišnjeg jubilarnog izdanja.
“Ovom revijom smo pokušali staviti naglasak na to da je lutkarstvo maštovito, invenitivno, često i provokativno. Također nastavljamo rušiti predrasudu da je riječ o mediju koji je isključivo namjenjen djeci”, istaknula je ravnateljica Gradskog kazališta lutaka Rijeka Magdalena Lupi Alvir. Ovogodišnja revija donosi i predstavlja 14 kazališta iz Hrvatske i inozemstva. Po prvi puta u goste dolazi kazalište iz USA, Francuske, Njemačke, Slovačke, Srbije i susjedne Slovenije.
Reviju će u utorak 4. studenog s početkom u 19.30 sati otvoriti predstava Tria Fata Vuk koji je ispao iz knjige, nagrađivane i proslavljena kazališno-lutkarske kompanije La Pendue.
U Muzeju Grada Rijeke bit će postavljena izložba pod nazivom Lutke iz ruku koje teku, autorice i naše ponajbolje tehnologinje lutaka, Luči Vidanović.
Bit će promovirane i dvije knjige koje su vezane uz lutkarstvo. Prva je profesorice Maje Verdonik, dok je druga knjiga kazališnog kritičara Igora Tretinjaka. “Rijeka postaje mjesto igre, zabave, druženja, kreativnosti i uz bogate dodatne programe koje će jubilarna 30. Revija lutkarskih kazališta ponuditi, svatko može pronaći nešto za sebe”, kazala je gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić.
Program će se odvijati u Gradskom kazalištu lutaka Rijeka, Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku i u Dvorani kulture Joga u svakodnevnom životu na Pećinama.
Jubilarna 30. Revija lutkarskih kazališta održavat će se od 03. do 11. studenog 2025.godine, a ugostit će ukupno 14 kazališta među kojima je 6 domaćih i 8 inozemnih.




Koncert prijateljstva riječkih i sarajevskih zborova u Trsatskoj čitaonici
U Hrvatskoj čitaonici Trsat održan je koncert zborova koji je još jednom potvrdio dugogodišnje prijateljstvo i uspješnu suradnju riječkog Mješovitog pjevačkog zbora Jeka Primorja i sarajevskog Kamernog mješovitog hora KUD “Lola”, uz gostovanje Ženskog zbora “Sklad” iz Bakra.
Svečano obilježena 140. godišnjica zgrade riječkoga HNK
Petodnevno slavlje pod nazivom „Velikih 140“, kojim je obilježena 140. obljetnica izgradnje zgrade Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, okrunjeno je 3. listopada – na sam rođendan kazališne zgrade – svečanom koncertnom izvedbom opere Nabucco Giuseppea Verdija.
Župan Lukanović primio ekipu filma „Fiume o morte!“
Rijeka je grad kojeg su svojatali mnogi ali koji je uspio zadržati svoj jedinstveni identitet. Kroz povijest grad je bio predmet interesa mnogih država i ideologija. Jedan od najdramatičnijih trenutaka dogodio se 1919. godine kada je talijanski pjesnik i vojni zapovjednik Gabriele D'Annunzio sa svojim pristašama zauzeo Rijeku i proglasio regenciju Kvarnera – kratkotrajnu i nepriznatu paradržavu.
18. Smotra folklora i kulturnog stvaralaštva Bošnjaka u RH
Ovog vikenda Bošnjačka nacionalna zajednica za PGŽ bila je domaćin 18. Smotre folklora i kulturnog stvaralaštva Bošnjaka u RH, manifestaciji koja je okupila 13 folklornih skupina iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, s gotovo 200 talentiranih izvođača. Ovo je događanje održano pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine RH, Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke.