Prva sjednica Povjerenstva za branitelje PGŽ: Usvojeni Poslovnik i smjernice rada za ratne veterane
Danas je održana prva Sjednica Povjerenstva za ratne veterane i hrvatske branitelje Domovinskog rata Primorsko-goranske županije na kojoj je usvojen prijedlog Poslovnika o radu Povjerenstva i prijedlog smjernice rada za razdoblje 2026.-2027.godine.
Podsjetimo, Županijska skupština Primorsko-goranske županije je na 5. sjednici održanoj u listopadu 2025.godine donijela Odluku o osnivanju Povjerenstva za hrvatske branitelje i ratne veterane koje broji 13 članova: devet predstavnika braniteljskih udruga iz Domovinskog rata, tri predstavnika županije ( od čega jednog Županijske skupštine) i jednog predstavnika Ministarstva hrvatskih branitelja uz mogućnost povećanja broja članova. Zadaće Povjerenstva je promicanje vrijednosti Domovinskog rata i antifašizma, suradnja s udrugama iz Domovinskog i Drugog svjetskog rata, predlaganje aktivnosti za unaprjeđenje kvalitete života i zdravlja branitelja, sudjelovanje u obilježavanju obljetnica i važnih datuma, pokretanje projekata i programa u sportu, edukaciji, kulturi i ekologiji, iniciranje osnivanja veteranskog centra ili doma za branitelje, predlaganje mjera za unaprjeđenje statusa hrvatskih branitelja te promicanje humanitarnog rada i rada za opće dobro. Braniteljske udruge, koje su dale suglasnost za uspostavu navedenog tijela, predložile su osnivanje veteranskog centra ili doma za branitelje, smanjenje troškova najma i režija prostora koje koriste udruge, intenziviranje suradnje s županijom i lokalnim jedinicama kod obilježavanja obljetnica.
Na današnjem prvom radnom sastanku su uz župana Ivica Lukanovića i članove prisustvovali predsjednik Povjerenstva Perica Prpić te resorna pročelnica Ermina Duraj.
„Naš je kraj oduvijek bio i ostao tradicionalno odan domovini. To nas obvezuje na ozbiljnost i odgovornost u svakom našem koraku i djelovanju“, istaknuo je župan Ivica Lukanović. U ovim trenucima, kada je društvena atmosfera donekle napeta, naša je zadaća jasan poziv na očuvanje mira te izgradnju istinskog zajedništva i sinergije. Svatko tko u takvom ozračju dolijeva ulje na vatru ne postupa mudro niti odgovorno.
Mi, naprotiv, moramo s dignitetom čuvati ovaj posljednji dio naše povijesti, na koju imamo puno pravo biti ponosni. Istodobno, naša je vizija usmjerena prema budućnosti, graditi skladnu zajednicu i društvo u kojem će svi naši građani živjeti dobro i ugodno.
Resorna pročelnica Ermina Duraj zahvalila se članovima Povjerenstva na iskazanoj konstruktivnosti, istaknuvši da to tijelo čine ljudi s velikim znanjem i neupitnim autoritetom. Naglasila je da će njihova spremnost na suradnju imati veliku važnost, vrijednost i snagu upravo u ovom trenutku.
Članovi Povjerenstva izrazili su nadu u kvalitetan rad kojim će doprinijeti podizanju kvalitete života u zajednici, koja se trenutno suočava s brojnim izazovima. Županija se, istaknuto je, ponovno pokazala kao pouzdan i dugogodišnji partner a izraženo je i čvrsto uvjerenje u nastavak ove uspješne suradnje. „Naša je misija i temeljno opredjeljenje njegovanje kulture mira i sjećanja. U tom duhu, nadamo se donošenju promišljenih i učinkovitih odluka koje će biti implementirane u društvo, čime ćemo u potpunosti opravdati ukazano nam povjerenje“, istaknuto je.
Tijekom rasprave, iskazana je i konkretna inicijativa za otvaranjem Doma za branitelje. Župan Lukanović je obećao svoju svesrdnu pomoć u realizaciji tog projekta, naglasivši kako je 14 milijuna eura već rezervirano za izgradnju domova za starije te da će se adekvatno rješenje i prostor pronaći i za braniteljsku populaciju.






Predstavljen program obilježavanja 35. obljetnice 111. brigade ZNG/HV
U povodu svečanog obilježavanja 35. obljetnice osnutka 111. brigade ZNG/HV, u riječkoj gradskoj vijećnici održana je konferencija za medije na kojoj je predstavljen program događanja, ali i istaknuta važnost očuvanja uspomene na sve pripadnike brigade, osobito na one koji su za slobodu Hrvatske dali svoje živote.
Na Tuhobiću obilježen Dan antifašističke borbe
Povodom Dana antifašističke borbe na Tuhobiću je održan tradicionalni komemorativni i prigodni program u organizaciji Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke te Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije. U obilježavanju je u ime Primorsko-goranske županije sudjelovao zamjenik župana Robert Matić.
Svečanom akademijom u MMSU-u obilježen Dan antifašističke borbe
U Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci održana je svečana akademija povodom Dana antifašističke borbe, kojom je odana počast vrijednostima slobode, mira, antifašizma i ljudskog dostojanstva.
Svečanom akademijom obilježen Dan državnosti: Matić poručio da povijest pripada svima, a budućnost traži zajedništvo i odgovornost
Svečanom akademijom obilježen je Dan državnosti Republike Hrvatske, jedan od najvažnijih datuma hrvatske povijesti i prigoda za prisjećanje na stvaranje suvremene hrvatske države, ali i za promišljanje o odgovornosti koju današnje generacije imaju prema njezinoj budućnosti.