
Aktualni sat 2. sjednice Županijske skupštine
Druga sjednica Županijske skupštine započela je Aktualnim satom, tijekom kojeg su vijećnici postavili 16 pitanja.
1. Manipulacija metalnim otpadom u riječkoj luci
Vijećnik Leonardo Pavela zatražio je detaljne informacije o manipulaciji metalnim otpadom u području riječke luke, koja se nalazi u neposrednoj blizini KBC-a Rijeka. Posebno je istaknuo važnost materijala koji je, sukladno zaključku Županijske skupštine, trebao biti pripremljen od strane nadležnog upravnog odjela.
Pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Sanjin Vranković izvijestio je kako je traženi materijal izrađen te će, zbog održavanja lokalnih izbora, biti uvršten na dnevni red prve sljedeće sjednice Skupštine. Naglasio je da se otpad još uvijek nalazi na lokaciji, ali da su u međuvremenu provedena dva stručna mjerenja, pri čemu nijedan od parametara nije pokazao prekoračenja dopuštenih vrijednosti. Također, dobiveno je i službeno očitovanje kako nije utvrđena prisutnost radioaktivnih tvari. Cjelokupna dokumentacija i svi nalazi bit će predstavljeni i temeljito raspravljeni na idućoj sjednici Županijske skupštine.
2. Prometna povezanost Gorskog kotara
Vijećnica Majda Burić otvorila je pitanje prometne povezanosti Gorskog kotara, posebno istaknuvši problem ograničene dostupnosti javnog prijevoza koji otežava svakodnevni život lokalnog stanovništva. Zatražila je konkretne informacije o planovima uspostave učinkovitog linijskog prijevoza putnika u tom području.
Resorna pročelnica Izabela Linčić Mužić odgovorila je kako zakonski okviri za uspostavu linijskog prijevoza postoje i uključuju Zakon o prijevozu u cestovnom prometu, Uredbu o javnom linijskom prijevozu te Zakon o javnoj nabavi. Dodala je da je na razini cijele države osigurano ukupno 56 milijuna eura za sufinanciranje javnog prijevoza, pri čemu županije mogu ostvariti do 75% sufinanciranja prihvatljivih troškova. Istaknula je dobru suradnju s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture te najavila da je u tijeku izrada opsežne studije koja će poslužiti kao podloga za raspisivanje postupka javne nabave. Završetak studije očekuje se do kraja rujna, nakon čega slijedi niz sastanaka s jedinicama lokalne samouprave tijekom listopada, a početak novog sustava i potpisivanje ugovora planirani su za početak 2026. godine.
3. Razvoj poljoprivrede
Na pitanje vijećnika Ive Zrilića o trenutačnom stanju i planovima za razvoj poljoprivrede, župan Ivica Lukanović odgovorio je da je sektor trenutno u nezadovoljavajućem stanju te da zahtijeva ozbiljnu analizu i strateški pristup. Istaknuo je kako je u tijeku temeljita analiza dostupnih potpora, a paralelno se izrađuju konkretne mjere za očuvanje postojećih kapaciteta i poticanje daljnjeg razvoja poljoprivredne proizvodnje. Dodao je da će županija u narednim mjesecima predstaviti jasne planove, koji će biti reflektirani kroz proračun i jaču suradnju s nadležnim ministarstvom.
4. Fasada škole u Krasici i kriteriji za školske odbore
Vijećnik Tomislav Klarić upozorio je na loše izvedenu fasadu područne škole u Krasici te zatražio mišljenje župana o kriterijima izbora članova školskih odbora, naglasivši važnost njihove otvorenosti za suradnju s lokalnim vlastima. Župan Lukanović zahvalio je na ukazanoj spremnosti za suradnju i istaknuo da će u svom radu voditi računa o sugestijama s terena, posebno kad je riječ o imenovanju stručnih osoba u školske odbore.
5. Prijevoz umirovljenika
Vijećnik Zubović tražio je pojašnjenje vezano uz aktivnosti županije u okviru deklaracije o poboljšanju mjera za stariju populaciju, s naglaskom na besplatni prijevoz za umirovljenike. Župan je podsjetio na raniji odgovor pročelnice Linčić Mužić i ponovno istaknuo kako je plan da organizirani linijski prijevoz zaživi od 1. siječnja 2026. godine. Dodao je kako se nada da će se u sklopu konsolidacije sustava prijevoza omogućiti subvencioniranje i prigradskih linija Autotroleja.
6. Prometni problemi na otoku Krku
Vijećnik Nedo Pinezić ukazao je na prometne poteškoće na otoku Krku i oko čvora Šmrika, predloživši osnivanje stručnog tijela koje bi analiziralo prometnu situaciju i izradilo prometnu strategiju. Župan je ideju podržao, naglasivši da promet treba sagledavati kao integralni dio ukupnog razvoja županije i obećao ozbiljniji pristup prometnom planiranju.
7. Socijalni plan
Vijećnik Ružić izrazio je zabrinutost zbog složenosti i nejasnoća aktualnog socijalnog plana, ocijenivši da dokument sadrži previše općih informacija bez konkretnih mjera. Pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Dragica Marač pojasnila je da je plan izrađen uz podršku Ministarstva i EU fondova, te da je u tijeku izrada akcijskog plana koji će ponuditi konkretne i provedive aktivnosti.
8. Koncesija gradske plaže u Crikvenici
Vijećnica Ivona Matošić Gašparović zatražila je rješenje dugotrajnog problema koncesionara gradske plaže u Crikvenici. Župan je priznao da se problem vuče godinama i najavio odlučne korake kako bi se situacija konačno riješila do početka sljedeće sezone.
9. Marišćina i biootpad
Vijećnik Bojan Kurelić istaknuo je da od sredine lipnja na Marišćini ponovno postoji izražen neugodan miris koji negativno utječe na kvalitetu života stanovnika okolnih naselja. Pitao je koje su lokalne jedinice započele aktivnosti vezane uz prikupljanje biootpada i što županija poduzima da ubrza taj proces. Pročelnik Vranković odgovorio je da su gotovo sve jedinice na otoku Krku, kao i Viškovo te gradovi Cres i Lošinj, uspostavili sustav odvojenog prikupljanja biootpada, dok su ostali u različitim fazama implementacije. Županija redovito raspisuje natječaje za poticanje takvih sustava, a kao najveći izazov izdvojeni su Grad Rijeka i susjedne općine.
10. Turističke ambulante
Vijećnik Zdenko Jakuc izrazio je nezadovoljstvo organizacijom turističkih ambulanti te apelirao na bolju pripremu za naredne sezone. Pročelnica Vesna Čavar odgovorila je kako je glavni problem nedostatak medicinskog kadra, ali da se radi na širenju usluge i uključivanju mladih liječnika i medicinskog osoblja.
11. Marikultura
Na pitanje vijećnika Nikole Grgurića o razvoju marikulture i prostornim planovima, Župan je odgovorio da će se postojeće lokacije preispitati i preusmjeriti prema održivim rješenjima. Pročelnik Vranković dodatno je pojasnio da će se neaktivne i problematične lokacije ukloniti iz prostornog plana.
12. Europska regija sporta
Vijećnik Josip Katalinić podsjetio je da će Primorsko-goranska županija sljedeće godine ponijeti titulu Europske regije sporta, naglasivši kako to predstavlja priliku za značajna ulaganja u sportsku infrastrukturu. Istaknuo je da PGŽ ima 7,5% registriranih sportaša u zemlji i upitao o pripremama za iskorištavanje tog statusa. Pročelnica Sonja Šišić odgovorila je kako je kandidatura upravo imala za cilj potaknuti jače uključivanje građana u sport i rekreaciju. Najavila je izradu hodograma aktivnosti koji će obuhvatiti sve lokalne jedinice, uključujući sportske manifestacije, edukacije u suradnji sa zavodom za javno zdravstvo te događanja u partnerstvu s Hrvatskim olimpijskim odborom. Financijska sredstva za provedbu planova bit će osigurana u županijskom proračunu za 2026.
13. Predstavnici županije u školskim odborima
Vijećnica Morena Lekan upozorila je na manjak predstavnika županije u školskim odborima. Župan je najavio skoro kompletiranje odbora te uvođenje minimalnih naknada za njihove članove. Posebno je naglasio važnost uvođenja jednosmjenske nastave u osnovnim školama.
14. Zakon o prostornom uređenju – granica pomorskog dobra
Vijećnik Gregorović upozorio je na štetne posljedice izmjena Zakona o prostornom uređenju, konkretno članka koji uvjetuje donošenje odluka o izradi prostornih planova prethodnim utvrđivanjem granica pomorskog dobra. Istaknuo je kako nijedna županija još nema u potpunosti utvrđene granice, što bi moglo potpuno zaustaviti prostorni razvoj obalnih sredina. Pročelnik Vranković potvrdio je da je županija dala komentare na nacrt zakona, ističući da iako postoje pozitivne promjene, pojedina rješenja dodatno kompliciraju procese. Upozorio je da je postupak utvrđivanja granica dugotrajan te predložio uvođenje privremenih granica kao prijelaznog rješenja, uz najavu da će županija nastaviti zagovarati promjene kroz javno savjetovanje i Hrvatsku zajednicu županija.
15. Monitoring kemijskog stanja mora
Vijećnik Orjen Petković upitao je o rezultatima monitoringa kemijskog stanja mora. Pročelnik Vranković je odgovorio da je do sada provedeno nekoliko ispitivanja te da su rezultati uglavnom u granicama normale, osim pojedinih lokacija poput Kostrene gdje su zabilježena odstupanja.
16. Slovenski dom u Jadranovu
Vijećnik Popović zatražio je informacije o prodanom Slovenskom domu u Jadranovu. Pročelnica Marač odgovorila je da detalji planova novog vlasnika zasad nisu poznati, ali da se objekt najvjerojatnije planira koristiti u turističke svrhe.
Župan Lukanović na sastancima s Vladom i Hrvatskom zajednicom županija
Župan Ivica Lukanović u Zagrebu je sudjelovao na sastancima s Vladom i Hrvatskom zajednicom županija. Na prvom sastanku Vlade sa županima nakon izbora glavna tema je bilo unaprjeđenje zakonodavnog okvira za ravnomjerniji regionalni razvoj Hrvatske – tema od iznimnog značaja za Primorsko-goransku županiju, osobito za područja Gorskog kotara i kvarnerskih otoka.
Svečanom sjednicom proslavljen Dan Grada Bakra
U povodu obilježavanja Dana Grada Bakra održana je svečana sjednica Gradskog vijeća na kojoj su, uz brojne uzvanike, sudjelovali i predstavnici Primorsko-goranske županije. U ime Županije i župana Ivice Lukanovića, okupljenima se obratio zamjenik župana Robert Matić izrazivši čestitke i ponos na dugogodišnje partnerstvo sa Gradom Bakarom.
Održan mimohod “Srebrenica svijetom hodi”
Tradicionalnim mimohodom središtem grada i bacanjem u more bijelih ruža, brojni Riječani odali su počast žrtvama genocida u Srebrenici. Od mosta hrvatskih branitelja preko korza do gata Karoline Riječke, kolona odjevena u bijele majice s istaknutom brojkom 8372, brojem žrtava genocida, poslala je snažnu poruku mira i jedinstva.
Besplatan ulaz na Trsatski kaštel od danas i za stanovnike Primorsko-goranske županije
U ime suradnje koju Primorsko-goranska županija ima s Turističkom zajednicom grada Rijeke u sklopu županijskog projekta Putovima Frankopana i Interpretacijskog centra ovog projekta koji se nalazi unutar zidina Trsatske gradine, Turistička zajednica grada Rijeke izašla je u susret molbi Primorsko-goranske županije i omogućila besplatni ulaz na Trsatsku gradinu svim građanima s područja naše županije.