
Formiranje zajedničkog fonda za motiviranje dolazaka liječnika u Gorski kotar
Primorsko-goranska županija i goranski gradovi i općine razmatraju formiranje zajedničkog fonda kao poticajnu mjeru liječnicima za život i rad u Gorskom kotaru, jedan je od zaključaka prve ovogodišnje sjednice Koordinacije goranskih čelnika održane u Fužinama na kojoj su dominirale teme vezane uz zdravstvo, a kojoj je prisustvovao i župan Zlatko Komadina sa suradnicima.
Župan Komadina u izjavi nakon sjednice rekao je da je riječ o preventivnom sastanku na kojem se razgovaralo o primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a u okolnostima općeg nedostatka liječnika, stanje na području Gorskog kotara ocijenio je zadovoljavajućim.
Govoreći o nedostatku logopeda, župan je rekao da postoji izražena potreba u vrtićima i u školi i smatra da će se unutar par mjeseca iznaći rješenje. Podsjetio je da je sa Sveučilištem u Rijeci pokrenut studij logopedije, a danas je predloženo i formiranje programa stipendiranja studenata koji bi bili spremni doći živjeti i raditi u Gorski kotar.
Na pitanje nedostatka medicinskog kadra nadovezala se i gradonačelnica Delnica Katarina Mihelčić koja je istaknula da je situacija s logopedima problem, ne samo u Gorskom kotaru već u cijeloj Hrvatskoj. Mišljenja je da treba povećati upisne kvote i mlade motivirati većim plaćama i rješavanjem stambenog pitanja. Zaključila je da udruženi, šest goranskih JLS-ova mogu pružiti odgovarajuće i zadovoljavajuće uvjete kandidatima koji se jave.
Značaj logopeda za Gorski kotar naglasio je i načelnik Fužina David Bregovac koji je informirao da je dogovoren sastanak s logopetkinjom iz Rijeke kojoj će se ponuditi natprosječni materijalni uvjeti, odnosno, kako je rekao, bolja plaća nego koju prima načelnik. Ipak, ukazao je da to predstavlja financijski teret za proračun goranskih gradova i općina koji će rezultirati manjkom sredstava za ulaganje u infrastrukturne i kapitalne projekta. Izrazio je nezadovoljstvo pomoći od strane države koja bi trebala prepoznati Gorski kotar, kao i druge ruralne krajeve, kao područja od posebnog interesa za ulaganje. Mišljenja je da bi država trebala poduprijeti ljude da dođu živjeti u ovaj kraj, a jedna od mjera koju je predložila Koordinacija je da stanovnici u Gorskom kotaru primaju plaću u bruto iznosu. Bregovac je nezadovoljan i činjenicom da se većina goranskih projekata prijavljenih na Nacionalni plan oporavka i otpornosti nalaze na rezervnoj listi.
U fokus Sjednice došlo je i pitanje održavanja Domova zdravlja, na što je župan rekao kako njihovo uređenje nije nikakav problem i da će unutar godine dana zgrade biti obnovljene, konkretno Domovi zdravlja u Delnicama, Fužinama i Moravicama.
Na sjednici, kojoj su u ime PGŽ nazočile i pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine Ermina Duraj i pročelnica UO za zdravstvo Vesna Čavar, razgovaralo se i o razvoju plinske mreže i distribucije plina koja će biti posebna točka na sljedećem susretu Koordinacije.


U sklopu obilježavanja 25 godina rada Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj predstavljena dva izdanja posvećena gljivama
U sklopu obilježavanja 25 godina rada Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije u Kašetici je održana promocija sveučilišnog priručnika „Gljive Gorskog kotara“ i brošure „Održivo sakupljanje samoniklih jestivih gljiva na području Gorskog kotara“. Autor knjige i brošure je izvanredni profesor doktor znanosti Ivan Širić, a izdavač Centar i Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Obilježeno 25 godina djelovanja Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ
U Staroj Sušici svečano je obilježena 25. obljetnica Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije. Proslavi su prisustvovali zamjenik župana Toni Štimac, ravnatelj Centra Dalibor Šoštarić te brojni uzvanici i suradnici iz lokalnih samouprava, struke i poljoprivrednog sektora.
Thalassotherapia Crikvenica kreće u modernizaciju bazena: Investicija od 1,33 milijuna eura za veću energetsku učinkovitost i bolju uslugu
U Thalassotherapiji Crikvenica potpisan je Ugovor o javnoj nabavi radova na adaptaciji i povećanju energetske učinkovitosti bazena, čime započinje realizacija još jednog važnog ulaganja u zdravstveni i wellness turizam Primorsko-goranske županije.
Kvarnerski vinari briljirali na Decanteru osvojivši 12 medalja
Osim uspjeha na Decanteru, vina članova Udruženja Kvarner Wines redovno osvajaju priznanja i na drugim natjecanjima kao što su Kvarner International Wine Trophy, Vinistra, Sabatina, Festival vina Moslavina, Gudovac i mnogi drugi. Ti uspjesi snažno pridonose promociji Kvarnera kao vodeće eno-gastronomske destinacije, ususret 2026. kada će Kvarner biti Europska regija gastronomije.