Grad Crikvenica domaćin susreta županijske Mreže zdravih gradova

Info za medije 29.11.2024 Zdravstvo

Grad Crikvenica, kao jedan od uspješnijih zdravih gradova u Hrvatskoj, bio je domaćin sastanka Mreže zdravih gradova Primorsko-goranske županije.

Susret u Gradskoj upravi imao je radni karakter te je uključivao razmjenu iskustava u provođenju prioriteta, prezentaciju modela dobre prakse i pripremu za buduće aktivnosti. Dnevni red obuhvatio je, među ostalim temama, i rezultate provedbe planiranih aktivnosti, prijedloge za suradnju, pripremu konferencija i druge slične inicijative.

Zamjenica gradonačelnika koja obnaša dužnost gradonačelnika, Ivona Matošić Gašparović, pozdravila je prisutne i naglasila važnost ovog projekta.

„Projekt „Zdravi grad“ nije samo okvir za promociju zdravog načina života, već i platforma za stvaranje jačanje zajednice. Kroz aktivnosti koje provodimo, stvaramo sigurno, uključivo i zdravo okruženje koje potiče dobrobit svih građana. Svjesni smo da je naš grad jak onoliko koliko je jak njegov najslabiji član, i zato je osnaživanje svakog pojedinca ključno za stvaranje zajednice koja je spremna suočiti se s izazovima. Ponosni smo što je Crikvenica prepoznata kao sredina koja brine o kvaliteti života i zdravlju svojih sugrađana,“ zaključila je Matošić Gašparović.

Sastanak su vodili Iva Josipović, koordinatorica projekta Mreža zdravih gradova u Primorsko-goranskoj županiji i Nikica Sečen, predsjednik i koordinator projekta „Zdravi grad Crikvenica“. O realiziranim projektima u Crikvenici tijekom 2024. godine, uz Nikicu Sečena, govorila je i Martina Tomašić Smoljan, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i lokalnu samoupravu Grada Crikvenice, koja je istaknula brojne inicijative provedene u okviru projekta, usmjerene na mentalno zdravlje djece i mladih, zadržavanje mladih u zajednici, promicanje zdrave prehrane te unapređenje skrbi o starijima.

Istaknuto je da je ovaj projekt važan za poboljšanje kvalitete života građana jer promiče zdravlje, sigurnost i dobrobit zajednice u cjelini budući da su u proces odlučivanja i rješavanja problema uključeni svi dionici javnog života grada.

Sastanku su, uz predstavnike Tima za zdravlje PGŽ-a i Grada Crikvenice, prisustvovali i predstavnici Grada Rijeke, Raba, Opatije, Kastva, Općine Matulji i Omišalj te predstavnica Gradskog društva Crvenog križa Vrbovsko.

U Opatiji počeo 3. Jadranski simpozij o debljini

Borba protiv debljine ne vodi se samo u zdravstvenim ordinacijama i teretanama, ona se vodi i u znanstvenim krugovima kroz dijalog, edukaciju i interdisciplinarnu suradnju. Upravo zato Hrvatsko društvo za debljinu organizira 3. Jadranski simpozij o debljini u Opatiji, a čiji je pokrovitelj Primorsko-goranska županija.

Kongresom “Kajetan Blečić” obilježeno 125 godina djelovanja javnog zdravstva u PGŽ

Kongresom "Kajetan Blečić" Nastavni zavod za javno zdravstvo proslavio je 125 godina predanog javnozdravstvenog djelovanja u našoj regiji čiji je stručni i znanstveni kadar utkan u nastavnu bazu Medicinskog fakulteta koji ove godine obilježava 70 godina djelovanja. Kongres je prilika da se uči i oda počast povijesti koju su oblikovali vizionari poput dr. Blečića, rekao je ravnatelj NNZJZ PGŽ-a Željko Linšak.

Zavod za hitnu medicinu PGŽ dobio još 13 novih vozila

Ovom nabavom vozila starost voznog parka spuštena je na šest godina za hitnu medicinu i na četiri godine za sanitetski prijevoz. Znamo da je starost voznog parka važna za pouzdanost tih vozila o kojima nerijetko ovise ljudski životi, rekao je zamjenik župana Vojko Braut.

Predstavljeni interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju u Bolnici za ženu i dijete

U bolnici za ženu i dijete postavljeni su interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju koji su dio programa „I ja želim reći gdje me boli“, financiranog od strane Ministarstva zdravstva, a  kojeg provodi Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji s KBC-om Rijeka. Postavljanjem ovih panela, riječka bolnica postaje prva bolnička ustanova u Hrvatskoj koja koristi inovativni softver za potpomognutu komunikaciju, namijenjen djeci s teškoćama i njihovoj lakšoj interakciji s medicinskim osobljem.