povjerenstvo

Održana sjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova na temu „Žene i održivi razvoj: prošlost, sadašnjost i budućnost“

Sjednica 14.10.2020 Socijalna politika

Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Primorsko-goranske županije održalo je desetu sjednicu tematski posvećenu ulozi žena u realizaciji koncepta održivog razvoja. Predavanje „Žene i održivi razvoj: prošlost, sadašnjost i budućnost“ održala je doc.dr.sc. Mirela Holy koja je doktorirala na temu ekofeminizma, odnosno ekološkog feminizma.

Dala je presjek razvoja koncepta održivog razvoja i uloge ženskih znanstvenica i političarki poput Rachel Carson, Gro Harlam Bruntland i Donelle Meadows u tom razvoju. Osvrnula se i na konferencije o održivom razvoju i razvoju ideje jednakopravnosti spolova kroz Agendu21, Milenijske ciljeve i Ciljeve održivog razvoja (SDGs) te implementaciju ciljeva održivog razvoja kroz EU dokumente, posebice u Zelenom Novom Planu. Predložila je i mjere koju su nužne da se implementiraju, a kojima bi se postigla ravnopravnost spolova, od političke participacije žena, kreiranja rodno osjetljivih proračuna, obveza tzv. „kvota“ u svim sektorima, do obveznog uvođenja roditeljskog dopusta za oba spola. Holy je time otvorila prostor za davanje prognoza implementacije politike jednakopravnosti spolova u budućnosti te objasnila koje su konkretno mjere nužne kako bi budućnost bila i okolišno i rodno održiva: „Ni u 2020. godini ne živimo u rodno jednakopravnom društvu i pored svih zakonskih rješenja imamo još puno toga za napraviti.

 „Najslikovitije rečeno održivi razvoj podrazumijeva zadovoljavanje potreba danas, a da pritom ne ugrožavamo potrebe budućih generacija. Naoko jednostavno, no održivi razvoj sadrži 3 međusobno usko povezane sastavnice – održivost okoliša, socijalnu pravednost i ekonomsku ravnotežu, jedno bez drugoga ne može“ rekla je predsjednica Povjerenstva Gordana Saršon.

U rujnu 2015. usvojen je program u Ujedinjenim narodima: „Promijeniti svijet: program održivog razvoja do 2030.“, kojim se uspostavlja skup ciljeva održivog razvoja kako bi se okončalo siromaštvo, zaštitio planet, osigurala zaštita ljudskih prava i zajamčio napredak za sve.“ Usvajanje tog programa u Europi označava povijesni pomak prema novoj paradigmi u okviru koje se nejednakosti na gospodarskom i socijalnom polju te na području okoliša pokušavaju prevladati na univerzalan i integriran način. Taj proces u cijelosti odražava europske vrijednosti socijalne pravde, demokratskog upravljanja i socijalnog tržišnog gospodarstva te zaštite okoliša.

Sjednici je prisustvovao i župan Zlatko Komadina koji je podsjetio da je Primorsko-goranska županija davno, dok zakon nije ni tražio ovakva Povjerenstva, bila prva u Hrvatskoj koja je svojom inicijativom osnovala Povjerenstvo za ravnopravnost spolova.

Vaši podaci
Ime
Prezime
E-mail adresa
Poruka
Prihvaćam Uvjete korištenja.