Otvoren Šesti kongres hrvatskih povjesničara
Na Filozofskom Fakultetu Sveučilišta u Rijeci do 2. listopada održava se Šesti kongres hrvatskih povjesničara.
Tema ovogodišnjeg kongresa jest kultura – kao izravan poticaj i prilog shvaćanju te razumijevanju Rijeke, grada koji je 2020. godine nosio titulu Europske prijestolnice kulture. Na Kongresu će biti predstavljeni rezultati različitih aspekata povijesnih istraživanja kroz sva vremenska razdoblja, a sudjeluje 328 sudionika kroz 281 izlaganje.
Na otvorenju kongresa, Nikolina Radić Štivić, ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka pozdravila je u ime župana Zlatka Komadine.
Pozdravne govore održali su izv. prof. dr. sc. Ines Srdoč-Konestra, dekanica Filozofskog fakulteta u Rijeci, prof. dr. sc. Željko Holjevac, predsjednik Društva za hrvatsku povjesnicu te prof. dr. sc. Damir Agičić koji je istaknuo da interes mladih za studij povijesti posljednjih godina opada pa možda upravo ovakva događanja potaknu interes za izučavanjem ove discipline.
Organizatori Kongresa su Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti (HNOPZ), Društvo za hrvatsku povjesnicu (Zagreb) i Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci – Odsjek za povijest. Suorganizatori su Zavod za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Rijeci s Područnom jedinicom u Puli, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Državni arhiv u Rijeci, Povijesno društvo Rijeka i Povijesno društvo otoka Krka.
Kongres su financijski podržali Primorsko-goranska županija, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Grad Rijeka, a odvija se pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske.
Veliko priznanje: Stomorina proglašena kulturnim dobrom Republike Hrvatske
Tradicionalna omišljanska manifestacija Stomorina, poznata i kao „dvizanje bandiri“, koja se održava povodom blagdana Velike Gospe, odlukom Ministarstva kulture i medija proglašena je kulturnim dobrom. Ovim je činom običaj koji datira s kraja 18. stoljeća uvršten u Registar kulturnih dobara RH, čime je osigurana zaštita i očuvanje ove dragocjene baštine za buduće naraštaje.
Inauguriran novi rektor Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Goran Hauser
Svečanom predajom rektorskih insignija, u dvorani Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku, inauguriran je novi rektor Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Goran Hauser.
Grobnički dondolaši gostovali na 9. Međunarodnom karnevalu u Herceg Novom
Čuvari tradicije našeg kraja, Grobnički dondolaši, uspješno su predstavili Hrvatsku i Primorsko-goransku županiju na devetom Međunarodnom karnevalu u sklopu jubilarnog 57. „Praznika mimoze“ u Herceg Novom.
Razvoj obrazovnih programa i strateško partnerstvo u fokusu suradnje Žuapnije i riječkog Sveučilišta
Župan Ivica Lukanovića i novoizabrani rektor Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Gorana Hausera održali su prvi radni sastanak u sjedištu Županije. Susret je protekao u konstruktivnom i ugodnom ozračju, s naglaskom na jačanje strateškog partnerstva između regionalne samouprave i akademske zajednice.