U Opatiji otvoren stručni skup o trendovima u urbanom šumarstvu

Konferencija 29.10.2024 Zaštita okoliša

Dvodnevni 6. hrvatski znanstveno-stručni skup o urbanom šumarstvu na temu „Utjecaj urbanog šumarstva na razvoj turističke destinacije“ održava se u Opatiji, u Centru Gervais.

Riječ je o tradicionalnom okupljanju stručnjaka iz područja šumarstva koji zajednički organiziraju Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatsko šumarsko društvo – Sekcija za urbano šumarstvo, Hrvatske šume d.o.o. Zagreb i Hrvatski šumarski institut, uz suorganizatore Akademiju šumarskih znanosti i Hrvatsku komoru inženjera šumarstva i drvne tehnologije.

Ove su godine suorganizatori skupa i Parkovi d.o.o. Opatija, a pokrovitelji Grad Opatija i Primorsko-goranska županija.

Susret je pozdravio zamjenik župana Petar Mamula, izdvojivši kako skup u godini u kojoj Opatija slavi 180 godina organiziranog turizma nije mogao naći boljeg domaćina te se ponadao kako će skup iznijeti odgovore na pitanja koja turizam kao propulzivna djelatnost postavlja.

U uvodnom dijelu predsjednik Hrvatskog šumarskog društva, akademik Igor Anić, kazao je kako ova institucija s tradicijom dugom 177 godina uvijek nastoji podići kvalitetu svog stručnog rada, čemu ovaj susret služi kao primjer.

Svjetski je trend sve veća zaštita urbanih zelenih površina, s obzirom da su razni utjecaji na prostor, kao i klimatski izazovi, sve veći, čulo se na otvorenju skupa.

Prije svečanog otvorenja, predstavnici organizatora i gradonačelnik Fernando Kirigin simbolično su posadili dva stabla hrasta črnike na obalnoj šetnici uz Slatinu. Stabla su nabavljena kroz projekt obnove fonda opatijskih zelenih površina.

Počela s radom Radna skupina za praćenje INE u Urinju, svi sudionici sastanka zadovoljni, župan poručio da su okoliš i zdravlje ljudi prioritet

Primarni zadatak Županije je da štiti okoliš i zdravlje ljudi. Očekujem da će INA biti konstruktivan i kvalitetan partner i da ćemo pomiriti gospodarske i poslovne interese s interesima zajednice, kako bi se INA razvijala, ali štiteći okoliš i zdravlje ljudi", rekao je župan Ivica Lukanović komentirajući konstituiranje, konstruktivan dijalog te pozitivna očekivanja svih sudionika, nakon održane prve sjednice Radne skupine za praćenje aktivnosti INA Rafinerija nafte Rijeka u Urinju.

Na Drenovi otvoren Centar za potporu energetskim projektima građana

U organizaciji Udruge Bez granica, u Društvenom centru Drenova otvoren je Centar za potporu energetskim projektima građana, prvi takve vrste u Hrvatskoj. Centar su otvorili pročelnik za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima PGŽ Ljudevit Krpan i zamjenik gradonačelnice Rijeke Vedran Vivoda, a otvorenju je nazočio Sanjin Vranković, županijski pročelnik za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša.

Održana vježba sigurnosti i reagiranja na moru u akvatoriju riječke luke

Tijekom vježbe simuliran je sudar trajekta i katamarana, pri čemu je došlo do požara, ozljeđivanja i padanja osoba u more, kao i do onečišćenja morske površine. U vježbi je sudjelovalo više od 200 pripadnika službi i operativnih timova.

Zamjenik Matić sudjelovao u Fiumankinom panelu posvećenom zelenoj tranziciji

Ovogodišnja Fiumanka, osim jedrenja i mora, donosi snažan fokus na održivost i zelenu tranziciju kroz poseban panel Sail4Sustainability, koji okuplja predstavnike lokalne samouprave, diplomacije, lučkih vlasti i gospodarskih subjekata.