PGŽ prva u Hrvatskoj predstavila kurikulum građanskog odgoja za srednjoškolce

Info za medije 01.12.2021 Obrazovanje, Odgoj

U Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja održano je predstavljanje Prijedloga kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja za srednje škole “Škola i zajednica” (ŠiZ) kojeg su zajednički osmislili Centar za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci, Prva riječka hrvatska gimnazija i Institut za društvena istraživanja u Zagrebu. Ravnateljima primorsko-goranskih srednjih škola prvima u Hrvatskoj prezentiran je novi kurikulum, a koji se ujedno kao pilot projekt i po prvi put provodi u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji.

“Primorsko-goranska županija kreće prva u RH sa srednjoškolcima, dok je Grad Rijeka prvi uveo građanski odgoj u osnovne škole. Pilot projekt je jako dobro prihvaćen, a vjerujem da će i ostali ravnatelji prihvatiti prijedlog do konačnog uvrštavanja u izborni predmet”, rekla je resorna pročelnica Edita Stilin.

Program je namijenjen učenicima 2. i 3. razreda te se realizira kao jednogodišnji predmet sa satnicom od 70 nastavnih sati godišnje. Učenici biraju teme iz 11 područja i to teme koje se tiču medija, kulture, fizičke aktivnosti, sporta, umjetnosti, međugeneracijske solidarnosti, migracija, kao i ljudskih prava, demokracije, održivog razvoja te zajednice. Samostalno predlažu problem koji zamijete u svojoj lokalnoj sredini, istražuju ga te potom i djeluju na način da steknu iskustvo i pronađu rješenja. Često ga predaje više nastavnika u suradnji s raznim dionicima u društvu, npr. nevladinim sektorom i novinarima.

“Cilj je da mlada osoba bude svjesna svoje aktivne uloge u zajednici i da je nužno povezati se za dobrobit drugih. Radi se o drugačijem pogledu na građanski odgoj i školu kao takvu. Ne polazi se od ex cathedra, a učenici mogu samostalno odrediti problem koji ih brine”, pojasnio je ravnatelj lnstituta za društvena istraživanja u Zagrebu dr. sc. Boris Jokić i dodao kako učenici PRHG trenutno pronalaze rješenja za nedostatak zelenih površina u gradu Rijeci.

Sveučilište u Rijeci inicijator je i idejni začetnik, a rektorica Snježana Prijić-Samaržija izrazila je veliko zadovoljstvo pojasnivši kako je Centar za studije mira i konflikta okupio radnu skupinu koja je osmislila kurikulum. “Mi smo krenuli i pozvali kolege iz Instituta, civilnoga društva i okupili tim izvrsnih stručnjaka. Naša lokalna demokratska misija je da jačamo snažne demokratske kompetencije svih, a pogotovo mladih”.

Profesorica filozofije, logike i etike i građanskog odgoja kao pilot-predmeta u PRHG te članica Radne skupine Laura Angelovski vrlo je zadovoljna s rezultatima. “Pilot projekt se pokazao izvrsnim, učenici su vrlo zadovoljni. Nije im uobičajena nastava i uči se jako puno. Ideja je zapravo da nauče što znači biti aktivan građanin. Nije toliki naglasak na sam sadržaj nego kako prepoznati probleme u zajednici koji se njih tiču, kako istražiti problem i kako djelovati”.

Nakon ove pred-faze, iduća će školska godina godina biti pilot-faza, a nakon toga šaljemo projekt na akreditaciju u Agenciju za odgoj i obrazovanje i onda će, ako bude odobren, moći biti ponuđen svim srednjim školama da ga uvrste kao izborni predmet, najavila je rektorica.

Na predstavljanju je najavljena i izrada priručnika, kao i mrežnih stranica koje će povezati nastavnike, ali i širenje programa u drugim dijelovima Hrvatske.

Vaši podaci
Ime
Prezime
E-mail adresa
Poruka
Prihvaćam Uvjete korištenja.