
Pomorska škole Bakar obilježila 175. obljetnicu osnutka
Najstarija hrvatska srednjoškolska ustanova u pomorstvu, Pomorska škola Bakar, obilježila je veliki jubilej, 175. godišnjicu osnutka.
Na svečanosti u bakarskom Domu kulture „Matija Mažić“, predstavnici škole, Primorsko-goranske županije i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture potpisali su pismo namjere o nabavi novog školskog broda za praktičnu nastavu učenika, a uručene su i plakete uzvanicima te dodijeljene zahvalnice djelatnicima za 30 godina rada.
Ovu značajnu obljetnicu, jednoj od prvih ovakvih škola u Europi, čestitala je zamjenica Marina Medarić. Kazala je da je škola dala velik obol našem gospodarstvu i pomorstvu u Hrvatskoj. Najbolji ambasadori našega kraja su pomorci, bivši učenici PŠ Bakar, smatra zamjenica koja je naglasila da je novi školski brod projektiran i može se krenuti u potragu za brodogradilištem koje će ga izgraditi.
Čestitkama se pridružio i resorni ministar Oleg Butković, ujedno i bivši učenik bakarske Pomorske škole koji je posvjedočio kako je kvaliteta oduvijek bila prisutna u ovoj obrazovnoj ustanovi. Istaknuo je da su vrijednosti koje je usvojio prilikom obrazovanja bile ključne za njegovo odrastanje i sazrijevanje. Čestitao je Primorsko-goranskoj županiji i školi na budućem novom brodu i zahvalio na suradnji. Ulaganje u ovu školu ulaganje je u budućnost pomorstva u Hrvatskoj, nastavite biti svjetionik izvrsnosti u obrazovanju, poručio je ministar Butković.
Igor Kegalj, ravnatelj škole, izjavio je kako su brojni uspješni pomorci koji su promicali naš kraj pokazatelj kvalitete. Izrazio je zadovoljstvo suradnjom sa Županijom i ministarstvom u nabavi školskog broda.
U svečanom programu prisutnima su se obratili i ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Mile Živčić i predsjednika Gradskog vijeća Grada Bakra Milan Rončević, a svečanosti je prisustvovala i pročelnica UO za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije Edita Stilin.
Prigodni program obogatili su glazbenim izvedbama učenici Pomorske škole u Bakru i KUU Sklad i bend Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova.
Uoči početka, ministar Butković, zamjenica Medarić i ravnatelj Kegalj sa suradnicima položili su u lučici ispred Pomorske škole vijenac u more u spomen svim preminulim i nestalim pomorcima i brodarima.





















Otvoren 23. Festival znanosti
U Dječjoj kući u Art kvartu Benčić otvoren je 23. Festival znanosti Rijeka koji za cilj ima popularizaciju znanosti. Manifestacija traje do 10. svibnja, a glavna joj je tema „Mreže“. Sve aktivnosti Festivala su za posjetitelje besplatne, a program se nalazi na mrežnim stranicama Festivala znanosti.
Nagrađene balerine Prve hrvatske sušačke gimnazije
Učenice klasičnog baleta Prve hrvatske sušačke gimnazije Eva Keškić, Laura Konosić, Riana Krebel, Eliza Racman i Greta Tibljaš, uz mentorstvo Igora Čupkovića, osvojile su prvo mjesto i drugu nagradu na Međunarodnom natjecanju TUTU Grand Prix 2025. u Sloveniji.
Creska Osnovna škola proslavila rođendan Frane Petrića
Osnovna škola Frane Petrića u Cresu proslavila je svoj dan, rođendan velikog hrvatskog renesansnog filozofa čije ime s ponosom nosi. Proslava je obuhvatila predstavljanje slikovnice i premijeru lutkarske predstave o legendi o Vranskom jezeru, čemu su u ime Primorsko-goranske županije nazočile zamjenica župana Marina Medarić i pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Edita Stilin.
Rektorica zaključila mandat izdavanjem knjige “Stotinu-100 UNIRI socijalnih inovacija”
Rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija zaključila je danas svoj drugi mandat predstavljanjem publikacije “Stotinu – 100 UNIRI socijalnih inovacija” u kojoj su nabrojani uspjesi i pomaci Sveučilišta posljednjih osam godina, a kojem su nazočili brojni uglednici među kojima i pročelnice Dragica Marač i Alessandra Ban.