
Potpisan Sporazum o suradnji u području zdravstvene industrije između Krapinsko-zagorske i Primorsko-goranske županije
U cilju poboljšanja kvalitete zdravstvenih usluga, povećanja dostupnosti zdravstvene skrbi te razvoja inovativnih rješenja koja će doprinijeti cjelokupnom zdravlju stanovništva i podizanju kvalitete usluga u specijalnim bolnicama i zdravstvenim ustanovama, župani Zlatko Komadina i Željko Kolar potpisali su Sporazum o suradnji na razvoju digitalne i potporne infrastrukture za zdravstvenu industriju između Krapinsko-zagorske županije i Primorsko-goranske županije. Ova suradnja omogućit će da obje županije koriste svoje komparativne prednosti i zajednički razvijaju zdravstvenu industriju.
Župan Zlatko Komadina istaknuo je specifičnost ovih dviju županija koje su osnivači ponajviše specijalnih bolnica i lječilišta u Hrvatskoj. „Imamo tri specijalne bolnice u Opatiji, Crikvenici i na Rabu te Lječilište Veli Lošinj. Kolege u Krapinsko-zagorskoj županiji imaju vrlo značajne toplice i rehabilitacijske centre. Ove institucije čine osnovu našeg zdravstvenog sektora, a naš zajednički cilj je stalno ulaganje u njihov razvoj čemu svjedoči i osnivanje klastera turizma te poboljšanje kvalitete usluga”, rekao je župan Komadina.
Naglasio je kako su ove zdravstvene ustanove uspješne u poslovanju, uz pozitivan financijski rezultat i bez političkih konotacija koje često prate opće bolnice. Također, istaknuo je važnost digitalizacije kao ključnog elementa za unapređenje usluga u zdravstvu.
Župan Kolar istaknuo je važnost kontinuiranog ulaganja u infrastrukturu toplica i rehabilitacijskih centara. „Krapinske i Stubičke toplice već godinama imaju sjajnu medicinsku tradiciju, a trenutno provodimo značajna ulaganja, investicijski ciklus u Stubičkim toplicama vrijedan je 17,6 milijuna eura, dok su u Krapinskim toplicama završene investicije u vrijednosti od 11 milijuna eura, a u tijeku je nova od 20 milijuna eura“, rekao je župan Kolar.
Za daljnji razvoj zdravstva, Krapinsko-zagorska županija, uz digitalne tehnologije, ulaže i u obrazovanje kadrova kroz različite edukativne programe koje će zahvaljujući Sporazumu, moći pohađati i zainteresirani iz Primorsko-goranske županije. „Kroz naše programe educiramo kadrove za IT analitičare, Java developere i softver testere, a naš program traje pet mjeseci i ima visoku zapošljivost, čak 75% polaznika nađe posao u zdravstvenom sektoru“, rekao je zamjenik direktorice Poduzetničkog centra KZŽ Denis Ranogajec predstavivši detalje programa HEALTH IT akademije, dodavši da se programi edukacije fokusiraju i na srednjoškolce.
U okviru ovog Sporazuma, županije će moći zajednički pristupiti natječajima Europske komisije, što im omogućuje pristup većem broju financijskih sredstava za projekte vezane uz digitalizaciju i modernizaciju zdravstva. Ova suradnja također će omogućiti razmjenu iskustava i stručnjaka, kao i pristup novim tehnologijama.
Sporazum predviđa razmjenu znanja i iskustava, zajedničke projekte u području telemedicine i digitalnih zdravstvenih platformi te unapređenje logističke i tehničke potpore za zdravstvene ustanove u obje županije.
Pročelnica UO za zdravstvo Vesna Čavar također je naglasila važnost telemedicine, osobito za zdravstvene ustanove na otocima, gdje je često izazov zadržati specijalizirani kadar, dok je pročelnik UO za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima Ljudevit Krpan istaknuo da je ovo primjer uspješne suradnje županija koja promiče ideju da razvojni sporazumi ne moraju nužno biti vezani uz županije koje međusobno graniče, već one koje imaju zajedničke razvojne interese.
Potpisivanju Sporazuma prisustvovali su i pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine Ermina Duraj te iz Krapinsko-zagorske županije pročelnica UO za javnu nabavu i EU fondove Vlatka Mlakar, ravnateljica Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Stubičke toplice Zorica Capar, ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske toplice Danijel Javorić Barić i Martina Gregurović Šanjug, pročelnica UO za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade.
Nakon čina potpisivanja Sporazuma o suradnji, delegacija Krapinsko-zagorske županije predvođena ravnateljem Viktorom Peršićem obišla je prostore Thalassotherapije Opatija i upoznala se s uslugama ove specijalne bolnice čiji je osnivač Primorsko-goranska županija.












U Opatiji počeo 3. Jadranski simpozij o debljini
Borba protiv debljine ne vodi se samo u zdravstvenim ordinacijama i teretanama, ona se vodi i u znanstvenim krugovima kroz dijalog, edukaciju i interdisciplinarnu suradnju. Upravo zato Hrvatsko društvo za debljinu organizira 3. Jadranski simpozij o debljini u Opatiji, a čiji je pokrovitelj Primorsko-goranska županija.
Kongresom “Kajetan Blečić” obilježeno 125 godina djelovanja javnog zdravstva u PGŽ
Kongresom "Kajetan Blečić" Nastavni zavod za javno zdravstvo proslavio je 125 godina predanog javnozdravstvenog djelovanja u našoj regiji čiji je stručni i znanstveni kadar utkan u nastavnu bazu Medicinskog fakulteta koji ove godine obilježava 70 godina djelovanja. Kongres je prilika da se uči i oda počast povijesti koju su oblikovali vizionari poput dr. Blečića, rekao je ravnatelj NNZJZ PGŽ-a Željko Linšak.
Zavod za hitnu medicinu PGŽ dobio još 13 novih vozila
Ovom nabavom vozila starost voznog parka spuštena je na šest godina za hitnu medicinu i na četiri godine za sanitetski prijevoz. Znamo da je starost voznog parka važna za pouzdanost tih vozila o kojima nerijetko ovise ljudski životi, rekao je zamjenik župana Vojko Braut.
Predstavljeni interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju u Bolnici za ženu i dijete
U bolnici za ženu i dijete postavljeni su interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju koji su dio programa „I ja želim reći gdje me boli“, financiranog od strane Ministarstva zdravstva, a kojeg provodi Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji s KBC-om Rijeka. Postavljanjem ovih panela, riječka bolnica postaje prva bolnička ustanova u Hrvatskoj koja koristi inovativni softver za potpomognutu komunikaciju, namijenjen djeci s teškoćama i njihovoj lakšoj interakciji s medicinskim osobljem.