
Predstavljen program prevencije ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama u Primorsko-goranskoj županiji
Projekt „Višekomponentni program prevencije ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama u Primorsko-goranskoj županiji“ program je jačanja socio-emocionalnih kompetencija i otpornosti djece predškolske dobi te jačanja roditeljskih kompetencija kojima podupiru socio-emocionalni razvoj djece u toj dobi.
Nositelj projekta je Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, a partneri na projektu su Udruga HEPATOS, Klub liječenih alkoholičara Novi Život, Dječji vrtić Rijeka i Dječji vrtić Snjeguljica.
Program će se tijekom 2023. godine provoditi sukladno kurikulumu „Na valovima“, a cilj je poučiti djecu vještinama potrebnim da prođu ,,životne testove“ i svladaju zapreke na putu odrastanja, odnosno da razviju sposobnosti da se suoče s nedaćama i nastave razvijati unatoč njima. Kurikulum je razvijen na europskim sveučilištima, a na njegovoj pripremi sudjelovao je i Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Kako je objasnio ravnatelj NZZJ-a Željko Linšak, riječ je o programu vrijednom nešto manje od 160.000 eura na godišnjoj razini, a projekt će biti financiran od strane Ministarstva zdravstva.
Više o samoj provedbi pojasnio je voditelj projekta i voditelj Odsjeka za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja NZZJ PGŽ Darko Roviš istaknuvši kako se program naslanja na novu Nacionalnu strategiju koja po prvi puta na jednom mjestu objedinjuje ovisnosti.
„Trenutno dostupni podaci govore nam kako 70 posto naših srednjoškolaca redovno kocka od čega njih 10 do 20 posto pokazuje visokorizičan obrazac ponašanja koji može voditi u ovisnost. Četrdeset i pet posto 16-godišnjaka se redovno mjesečno opija u izlascima, a ovisnost o ekranima kreće već u najranijoj dobi pa nam tako podaci pokazuju kako djeca stara između dvije i tri godine pred ekranom dnevno provedu dva sata, a s godinama se to samo povećava pa dolazimo do 4, 6 i više sati dnevno koliko prosječni osnovnoškolac provede pred ekranom. Svi ti podaci povezani su s problemima mentalnog zdravlja i to je ono na što ćemo provedbom ovog projekta nastojati utjecati“, rekao je Roviš i objasnio kako će u provedbi projekta ove godine sudjelovati 300-ak učenika i djeca iz 15-odgojno obrazovnih skupina dječjih vrtića.
„Brojne su aktivnosti koje planiramo poput kazališne predstave za starije osnovnoškolce i srednjoškolce, zapošljavanje novih psihologa u Savjetovalištu za mlade, priprema mobilne aplikacije koja će se baviti unaprjeđenjem mentalnog zdravlja, pojačani rad s ovisnicima putem Centra na izvanbolničko liječenje ovisnosti na Kalvariji, pojačani rad s grupama za potporu osobama s problemima kockanja, kao i suradnja a Klubom liječenih alkoholičara“, rekao je Roviš i naglasio kako će se posebna pažnja staviti i na programe koji će se provoditi u vrtićima.
„Glavni je cilj osnažiti djecu već od najranije dobi da se što uspješnije nose s nedaćama, kako da se suoče s porazom i neuspjehom na jedan zdrav način i nastave dalje. To ćemo raditi kroz jačanje komunikacijskih vještina, učenjem empatije, učenjem izgradnje zdravih odnosa i raznih vještina rješavanja problema, a radit ćemo i na izgradnji njihovog samopouzdanja i samopoštovanja“, rekao je Roviš.
O načinima na kojima će i sami sudjelovati u projektu više su rekli i predsjednica Udruge Hepatos Aleksandra Marković, koordinator Kluba liječenih alkoholičara „Novi Život“ psihijatar Igor Lesica, ravnateljica Dječjeg vrtića Rijeka Davorka Guštin i ravnateljica Dječjeg vrtića Snjeguljica Barbara Drezga.
Predstavljanju programa prisustvovala je i zamjenica gradonačelnika Grada Rijeke Sandra Krpan koja je istaknula zadovoljstvo što dva riječka dječja vrtića sudjeluju u projektu.
„Odgojno-edukativni programi koji se svakodnevno provode u našim vrtićima veliku pažnju već i sada polažu na emocionalnu stabilnost djece jer izuzetno je važno da odrastaju u sigurnom okruženju. Ipak, ono što bih istaknula kao dodatnu vrijednost, je i rad s roditeljima jer i njima je važno pružiti podršku i potporu i poboljšati njihovo znanje i kompetencije“, rekla je zamjenica Krpan.
Tijekom 2023. godine planira se održavanje dvodnevnog treninga u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i Gradom Rijekom za 30 odgajatelja iz 15 odgojnih skupina riječkih vrtića i određeni broj stručnih suradnika koji će provoditi program s djecom u svojim odgojnim skupinama.
Također, planiraju se i dvije radionice za roditelje o rizicima prerane i prekomjerne upotrebe digitalnih tehnologija. Teme koje će se obraditi su obiteljska komunikacija, roditeljski nadzor, kako biti dobar uzor, vrijeme na ekranu i dr. Radionice za roditelje provodit će stručnjaci mentalnog zdravlja iz NZJZ PGŽ i stručni suradnici vrtića.
FOTO: Grad Rijeka
Potpisan ugovor za energetsku obnove Doma zdravlja u Crikvenici vrijedan 1,8 milijuna eura
Zamjenik ravnateljice Doma zdravlja PGŽ Goran Trbojević i izvođač Amir Okić potpisali su ugovor vrijedan gotovo 1,8 milijuna eura za projekt „Energetska obnova Doma zdravlja PGŽ-Ispostava Crikvenica“. Svečanom potpisivanju nazočili su zamjenik župana Vojko Braut, pročelnica UO za zdravstvo PGŽ Vesna Čavar, predsjednik Upravnog vijeća Doma zdravlja PGŽ Robert Matić i predsjednik Upravnog vijeća Thalassotherapije Crikvenica Mario Kružić.
Potpisan ugovor o javnoj nabavi radova na energetskoj obnovi Doma zdravlja PGŽ u Ravnoj Gori
U Ravnoj Gori je potpisan ugovor za potrebe provedbe projekta „Energetska obnova zgrade Doma zdravlja PGŽ-Ispostava Delnice, ambulanta Ravna Gora“. Na događanju su sudjelovali zamjenik župana Petar Mamula, pročelnica Vesna Čavar, predsjednik Upravnog vijeća Robert Matić te načelnik Mišel Šćuka, dok su ugovore potpisali zamjenik ravnateljice Doma zdravlja PGŽ Goran Trbojević i direktor tvrtke PremiumAnlagen Kristijan Turbić.
Zamjenik Braut i gradonačelnik Filipović obišli projekt Zdravstvenog centra Rujevica Zapad
Zamjenik župana Vojko Braut i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović sa suradnicima obišli su radove na županijskom kapitalnom projektu Zdravstveni centar Rujevica Zapad. Trenutno je u provedbi III. faza projekta odnosno izgradnja zgrade Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije.
U Domu zdravlja PGŽ započelo provođenje logopedske terapije
U Domu zdravlja PGŽ započelo je provođenje logopedske terapije nakon što je u ožujku potpisan sporazum o suradnji između Doma zdravlja Primorsko-goranske županije i Fakulteta za logopediju Sveučilišta u Rijeci, u sklopu programa “UNILOG u Domu zdravlja”.