Predstavljeni interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju u Bolnici za ženu i dijete

Info za medije 07.04.2025 Zdravstvo

U bolnici za ženu i dijete postavljeni su interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju koji su dio programa „I ja želim reći gdje me boli“, financiranog od strane Ministarstva zdravstva, a  kojeg provodi Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji s KBC-om Rijeka. Postavljanjem ovih panela, riječka bolnica postaje prva bolnička ustanova u Hrvatskoj koja koristi inovativni softver za potpomognutu komunikaciju, namijenjen djeci s teškoćama i njihovoj lakšoj interakciji s medicinskim osobljem.

Paneli su postavljeni u čekaonicama pedijatrije i dječje kirurgije, a predstavili su ih ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić, predsjednica Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka Lidija Penko, zamjenik župana Petar Mamula i gradonačelnik Grada Rijeke Marko Filipović.

Zamjenik Mamula zahvalio je udrugama koje se bave ovom tematikom, istaknuvši da je mentalno zdravlje, pogotovo među djecom, rastući problem kojem treba posvetiti posebnu pažnju.

„Svjetski je dan zdravlja, prigoda je i da se progovara o temama koje su bitne u našem društvu kada govorimo o zdravstvenoj zaštiti. Sve je veći rastući problem mentalnog zdravlja pogotovo kada govorimo o dječjoj populaciji i to je ono na što  se trebamo posebno skoncentrirati, mi kao predstavnici institucija, ali i svi drugi dionici društva koji mogu pripomoći u tome“, istaknuo je zamjenik naglasivši važnost zajedničkog djelovanja institucija i društva u rješavanju tih problema te vjeruje da će apeli prema Ministarstvu zdravstva i Vladi RH dovesti do poboljšanja, uključujući nove specijalizacije u KBC-u.

Zaključno, zamjenik Mamula pozvao je na daljnju suradnju u stvaranju sadržaja koji će unaprijediti zdravstveni sustav, zahvalivši svim uključenima u projekt.

Postavom panela obilježen je početak primjene inovativne tehnologije koja će značajno poboljšati pristupačnost zdravstvene skrbi osobama s autizmom i drugim teškoćama, čime se čini značajan iskorak prema uključivijem i pristupačnijem zdravstvenom sustavu.

Naime, paneli imaju instaliran softver s interaktivnim materijalima koji olakšavaju komunikaciju unutar zdravstvenog sustava – ne samo između zdravstvenog osoblja i pacijenata s teškoćama, već i između roditelja/skrbnika i djece. Softver, razvijen za potrebe ovog programa, omogućuje brzu i jednostavnu komunikaciju između pacijenata i medicinskog osoblja, koristeći vizualne simbole, naraciju i prilagođene komunikacijske simbole. Uključuje socijalne priče koje pomažu u pripremi djeteta za određene medicinske preglede, poput vađenja krvi, samog pregleda i što se u bolnici smije, a što ne smije raditi. Također, omogućuje digitalni prikaz opširne komunikacijske ploče osmišljene za korištenje tijekom boravka u bolnici. Najvažnija značajka softvera je interaktivni prikaz skale boli određenog dijela tijela, omogućujući djeci da jasno iskažu tegobe i jačinu boli koju osjećaju. Softver je razvijen u suradnji s tvrtkom Dikobraz d.o.o., čiji je predstavnik ujedno i otac djeteta s teškoćama.

Kroz program „I ja želim reći gdje me boli“, pored postavljanja panela, provedene su brojne aktivnosti, uključujući izradu komunikacijskih knjižica i ploča za zdravstveno osoblje, edukaciju više od sto zdravstvenih djelatnika KBC-a o primjeni potpomognute komunikacije te distribuciju komunikacijskih knjižica medicinskom osoblju kako bi ih mogli koristiti u praksi.

Predstavljanje panela održana je u sklopu obilježavanja „Tjedan svjesnosti o autizmu“, tijekom kojeg je organiziran niz događaja usmjerenih na informiranje javnosti, edukaciju stručnjaka i pružanje podrške osobama iz spektra autizma i njihovim obiteljima.

Suradnja između Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka i KBC-a Rijeka započela je prije više od 20 godina kroz izgradnju sustava za ranu intervenciju, a dodatno je osnažena tijekom pandemije COVID-19 uvođenjem KBC putovnica za osobe s autizmom – alata čiju su važnost prepoznali roditelji diljem Hrvatske. Nakon toga, na ulazu u novu bolnicu postavljena je komunikacijska ploča, a sada se zajednički napori nastavljaju implementacijom inovativnog softvera za potpomognutu komunikaciju u čekaonice bolnice. Uvođenjem ovih inovacija, Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka i KBC Rijeka nastavljaju svoj dugogodišnji rad na razbijanju komunikacijskih barijera i unapređenju pristupačnosti zdravstvene skrbi za osobe s teškoćama, omogućujući im lakšu i učinkovitiju komunikaciju tijekom medicinskih pregleda i boravka u bolnici.

Thalassotherapia Crikvenica kreće u modernizaciju bazena: Investicija od 1,33 milijuna eura za veću energetsku učinkovitost i bolju uslugu

U Thalassotherapiji Crikvenica potpisan je Ugovor o javnoj nabavi radova na adaptaciji i povećanju energetske učinkovitosti bazena, čime započinje realizacija još jednog važnog ulaganja u zdravstveni i wellness turizam Primorsko-goranske županije.

Otvoren međunarodni kongres The Power of Breast Imaging

U Opatiji otvoren je međunarodni kongres The Power of Breast Imaging u organizaciji Doma zdravlja PGŽ i Kliničkog bolničkog centra Rijeka, a uz potporu Primorsko-goranske županije i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.

Na Korzu obilježen Svjetski dan nepušenja

Na Korzu je organizirano javnozdravstveno događanje povodom obilježavanja Svjetskog dana nepušenja i 20 godina kontinuiranog provođenja preventivnog programa „Trening životnih vještina“ u osnovnim školama Grada Rijeke i Primorsko- goranske županije. U sklopu obilježavanja, na postamentima je otvorena izložba učeničkih radova koji komuniciraju poruke o zdravim stilovima života i prevenciji ovisnosti, s osobitim naglaskom na duhanske i nikotinske proizvode.

Dodijeljeno Bijelo srce najboljim medicinskim sestrama Primorsko-goranske županije

Drugu godinu u nizu u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana sestrinstva u HNK Ivana pl. Zajca održala se svečanost povodom dodjele nagrade “Bijelo srce PGŽ”, koja se dodjeljuje medicinskim sestrama i tehničarima za izniman doprinos razvoju sestrinstva te očuvanju temeljnih moralnih vrijednosti i dužnosti ove profesije, uz pokroviteljstvo Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke, a u organizacijskoj sinergiji 18 zdravstvenih, znanstvenih, obrazovnih i socijalnih ustanova i udruženja.