Primorsko-goranska županija i Sveučilište u Rijeci potpisali Sporazum o poboljšanju kvalitete života osoba starije životne dobi
U sjedištu Primorsko-goranske županije potpisan je Sporazum o suradnji između Županije i Sveučilišta u Rijeci, s ciljem unaprjeđenja kvalitete života osoba starije životne dobi. Sporazum su potpisali župan Zlatko Komadina i rektorica Sveučilišta Snježana Prijić Samaržija, čime su se obje institucije obvezale na zajedničku provedbu programa i aktivnosti usmjerenih na poboljšanje uvjeta života osoba starije životne dobi, posebice onih izvan urbanih sredina.
Župan Komadina istaknuo je kako potpisivanje Sporazuma potvrđuje dugogodišnju suradnju Primorsko-goranske županije i Sveučilišta u Rijeci u raznim sferama života te naglasio važnost donošenja Deklaracije. ”Primorsko-goranska županija usvojila je Deklaraciju o osiguranju i unaprjeđenju kvalitete života osoba starije životne dobi s ciljem da cjeloživotni proces učinimo što kvalitetnijim. Važno je istaknuti da s prestankom radnog ciklusa ne završava edukacija i usavršavanje. Cilj suradnje sa Sveučilištem je razviti cjeloživotno obrazovanje i međugeneracijsko učenje”, objasnio je župan Komadina te ujedno zahvalio rektorici na dugogodišnjem vođenju Sveučilišta te uvijek uspješnoj suradnji.
Rektorica Prijić Samaržija čestitala je Primorsko-goranskoj županiji na usvajanju Deklaracije čime se Županija pozicionira kao sredina koja sustavno skrbi o starijim osobama te ujedno istaknula kako je jako ponosna što je Sveučilište u Rijeci prvo u Hrvatskoj koje je dobilo status Age-Friendly University. ”Dobivanjem statusa Age friendly University” postali smo dio globalne mreže dobno prijateljskih sveučilišta. Ta mreža, koja potječe iz Dublina, danas okuplja 111 sveučilišta na pet kontinenata, a u Europi uključuje deset zemalja”, istaknula je rektorica Prijić Samaržija.
Također, naglasila je i aktivnosti koje Sveučilište već provodi u području skrbi o građanima starije životne dobi, poput Kluba Akademicus i Sveučilišta za treću dob, te istaknula kako potpisani Sporazum otvara nove prilike za promicanje aktivnog i ispunjenog života u starijoj dobi. “Sveučilište ulaže mnogo truda u istraživanje fenomena starenja, posebno s javno-zdravstvenog aspekta, gdje vidimo veliki potencijal za suradnju sa Županijom. Sinergijom naših institucija možemo učiniti velike promjene za naše stanovništvo,” naglasila je rektorica Prijić Samaržija.
Potpisivanjem ovog Sporazuma Primorsko-goranska županija i Sveučilište u Rijeci učvršćuju suradnju u području socijalnih politika i obrazovanja, s posebnim naglaskom na međugeneracijsko učenje i cjeloživotno obrazovanje. Ova inicijativa proizlazi iz Deklaracije o osiguranju i unapređenju kvalitete života osoba starije životne dobi, kojom se Županija obvezala na poticanje i provođenje konkretnih mjera za poboljšanje uvjeta života osoba starije životne dobi.
Sporazum predstavlja važan korak u smjeru daljnjeg razvoja društveno odgovornih politika usmjerenih na stariju populaciju s obzirom na to da starenje populacije postaje jedno od ključnih pitanja na globalnoj razini, a Hrvatska je među zemljama s najvećim udjelom starijeg stanovništva čime se otvaraju mnogi izazovi od javno-zdravstvenih do ekonomskih i prometnih.
Župan Zlatko Komadina zaključno je istaknuo: ”Radimo i na drugim projektima kako bismo sustavno brinuli o našim sugrađanima. Primorsko-goranska županija se tako pozicionirala kao lider u Hrvatskoj u sustavnom pristupu skrbi o stanovnicima starije životne dobi”.







Održana 39. sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća Primorsko-goranske županije
Na 39. sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća raspravljalo se o izrađenoj Analizi stanja poduzetništva Primorsko-goranske županije u 2025. godini. Radi se o dokumentu u kojem su dane informacije o nefinancijskim i financijskim pokazateljima za razdoblje od 2015. do 2024. godine, koji oblikuju opće stanje gospodarstva Primorsko-goranske županije.
Župan Ivica Lukanović primio najuspešnije učenike i mentore: “Izvrsnošću gurate cijelo društvo naprijed”
U Aula Magni Rektorata Sveučilišta u Rijeci održan je svečani prijem za učenike i mentore osnovnih i srednjih škola koji su u školskoj godini 2025./2026. osvojili prva mjesta na državnim natjecanjima i smotrama.
Zamjenik župana Robert Matić na Danu Srednje škole „Hrvatski kralj Zvonimir“: „Obrazovanje je najmoćnije oružje za bolju budućnost“
Zamjenik župana Robert Matić prisustvovao je svečanom obilježavanju Dana Srednje škole „Hrvatski kralj Zvonimir“ u Krku. Tom prigodom, u ime Primorje-goranske županije i župana Ivice Lukanovića, uputio je čestitke svim učenicima, nastavnicima i djelatnicima škole, istaknuvši važnost ove obrazovne ustanove za cijeli otok Krk, ali i cijelu Županiju.
Škola, ljudi i projekti: Župan Lukanović u radnom posjetu čabarskom kraju
Župan Ivica Lukanović boravio je sa suradnicima na području Grada Čabra, gdje je sudjelovao na svečanosti obilježavanja 220. obljetnice otvaranja Pučke škole i 65. obljetnice Srednje škole „Vladimir Nazor“ Čabar. Tijekom dana posjetio je i Gradsko društvo Crvenog križa Čabar, OPG Pintar mladog stočara Željka Malnara, tzv. Minimundus u Gerovu te bivši hotel Snježnik, koji je Županija kupila s namjerom prenamjene u dom za starije osobe.