
Primorsko-goranska županija vodeća po stopi odvajanja otpada po stanovniku u Hrvatskoj
Primorsko-goranska županija najbolja je hrvatska županija po stopi odvajanja sakupljenog otpada u 2022. godini po stanovniku. Vodeća je i po rastu stope odvajanja u odnosu na godinu prije, a slijede je Zadarska, Kopriviničko-križevačka, Istarska i Osječko-baranjska županija. Pokazala je to analiza portala Župan.hr, dobivena na temelju objavljenog izvješća o komunalnom otpadu za 2022. godinu u kojoj se sa stopom odvojenog prikupljanja otpada ističu i JLS na otoku Krku.
U Primorsko-goranskoj županiji po stanovniku je odvojeno sakupljenog komunalnog otpada 170,3 kilograma čime je postignut najveći rast stope za 12,1 postotni bod. Po ukupno odvojenom otpadu nalazi se među vodećim županijama, s 33,5 posto u okviru javne usluge, odnosno ukupno 47,3 posto.
Na rezultate se osvrnula pročelnica UO za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša PGŽ Koraljka Vahtar-Jurković koja ističe da stopa odvajanja kontinuirano raste od 2018. godine. Rezultat je to zajedničkih višegodišnjih napora Županije, jedinica lokalne samouprave, komunalnih društava i samih građana.
“Primorsko-goranska županija je još u svojoj Strategiji zaštite okoliša 2005. godine kao prioritet postavila gospodarenje otpadom i od tada sustavno radi na uspostavi suvremenoga sustava gospodarenja otpadom. Osnove izgradnje toga sustava postavljene su županijskim Planom gospodarenja otpadom iz 2007. godine te sa zadovoljstvom možemo reći da je on u najvećoj mjeri ostvaren izgradnjom svih ključnih elemenata sustava – prvoga centra za gospodarenje otpadom u Hrvatskoj, svih pet planiranih pretovarnih stanica uz još dvije dodatne u Malom Lošinju i u Vrbovskom te mrežom stacionarnih i mobilnih reciklažnih dvorišta koja se kontinuirano dopunjuje”, izjavila je pročelnica Vahtar-Jurković.
U Županiji se i ove godine ističu gradovi i općine na otoku Krku s odvojenim prikupljanjem otpada sa stopom iznad 60 posto.
“Na području naše Županije, opet kao prvi u Hrvatskoj, zaživio je sustav Eko otok Krk koji počiva na odvojenom sakupljanju otpada koji se iz godine u godinu unaprjeđivao da bi danas na području svih sedam jedinica lokalne samouprave otoka Krka već bio dosegnut cilj postavljen na državnoj razini od 60% odvojeno prikupljenog otpada i gdje već godinama uspješno radi sortirnica i kompostana. Otočni stanovnici dobivaju svakog proljeća dio proizvedenoga komposta za svoje vrtove i cvijeće. Osim toga, svih su se godina provodile brojne aktivnosti radi poticanja odvojeno prikupljenog otpada koje je sufinancirala i naša Županija, samostalno ili u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost”, naglašava Vahtar-Jurković.
Podsjetila je da Županija nastoji unaprijediti gospodarenje biootpadom da bi se ostvario i drugi postavljeni cilj – 40 posto odvojeno prikupljenog biootpada.
“U tom je cilju primorsko-goranski župan Zlatko Komadina sa suradnicima održao više sastanaka s čelnicima gradova i općina i predstavnicima njihovih komunalnih društava jer je na njima utvrđivanje lokacija kompostana kao građevina lokalnog značaja u njihovim prostornim planovima. Na poticaj članova Županijske skupštine, već drugu godinu za redom u Proračunu su osigurana sredstva za sufinanciranje projekata kompostana ili stručnih podloga za iznalaženje njihovih optimalnih lokacija, kao i pilot-projekata gospodarenja biootpadom. Na temelju javnog poziva svim jedinicama lokalne samouprave, donesena je odluka o sufinanciranju nabave većeg broja kućnih kompostera jer oni doprinose obradi biootpada na mjestu nastanka, čime se minimizira negativan utjecaj takvoga otpada na okoliš.
Ovako dobri rezultati u odvojenom prikupljanju otpada svakako su rezultat i kontinuirane provedbe izobrazno-informativnih aktivnosti i podizanja svijesti građana o potrebi pravilnoga gospodarenja otpadom”, zaključila je pročelnica Vahtar-Jurković.
Na Drenovi otvoren Centar za potporu energetskim projektima građana
U organizaciji Udruge Bez granica, u Društvenom centru Drenova otvoren je Centar za potporu energetskim projektima građana, prvi takve vrste u Hrvatskoj. Centar su otvorili pročelnik za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima PGŽ Ljudevit Krpan i zamjenik gradonačelnice Rijeke Vedran Vivoda, a otvorenju je nazočio Sanjin Vranković, županijski pročelnik za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša.
Održana vježba sigurnosti i reagiranja na moru u akvatoriju riječke luke
Tijekom vježbe simuliran je sudar trajekta i katamarana, pri čemu je došlo do požara, ozljeđivanja i padanja osoba u more, kao i do onečišćenja morske površine. U vježbi je sudjelovalo više od 200 pripadnika službi i operativnih timova.
Zamjenik Matić sudjelovao u Fiumankinom panelu posvećenom zelenoj tranziciji
Ovogodišnja Fiumanka, osim jedrenja i mora, donosi snažan fokus na održivost i zelenu tranziciju kroz poseban panel Sail4Sustainability, koji okuplja predstavnike lokalne samouprave, diplomacije, lučkih vlasti i gospodarskih subjekata.
Održano županijsko natjecanje mladih čuvara okoliša i multimedijalna eko projekcija na Korzu
Na riječkom Korzu održano je županijsko natjecanje mladih čuvara okoliša uz prigodnu multimedijalnu eko projekciju na temu "Prehrana nekonvencionalnim izvorima iz prirode". Događanje je okupilo djecu i mlade iz različitih odgojno-obrazovnih ustanova, s ciljem jačanja svijesti o važnosti očuvanja okoliša i zdravih prehrambenih navika.