Rektorica zaključila mandat izdavanjem knjige “Stotinu-100 UNIRI socijalnih inovacija”
Rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija zaključila je danas svoj drugi mandat predstavljanjem publikacije “Stotinu-100 UNIRI socijalnih inovacija” u kojoj su nabrojani uspjesi i pomaci Sveučilišta posljednjih osam godina, a kojem su nazočili brojni uglednici među kojima i pročelnica za socijalnu politiku i mlade PGŽ Dragica Marač i pročelnica za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj PGŽ Alessandra Ban.
U svom oproštajnom govoru u jučer otvorenom novom prostoru InnovaLaba istaknula je da je iluzija da jedna osoba sama, ma koliko se trudila i energije imala, išta može učiniti sama te se zahvalila svima koji su bili formalna i neformalna podrška, unutar i izvan Sveučilišta.
U svom obraćanju govorila je o internacionalizaciji Sveučilišta, međunarodnom umrežavanju i međunarodnoj snazi u suprotnosti sa uskogrudnošću, patohijalizmom i arogantnim veličinama te poslala poruku.
-Sav naš napor bio je usmjeren je na to da Sveučilišta uistinu moraju biti autonomna i zadržati svoju razinu akademske slobode, da ne smiju popustiti politici, jer će uvijek to značiti da će neki partikularni interesi, stege, pohlepe i ideologije ući u Sveučilište. Trudili smo se da Sveučilište bude takvo i moja poruka je da to pokušamo i očuvati, zaključila je prof. dr. Prijić Samaržija.
Foto: Sergej Drechsler, Novi list



Razvoj obrazovnih programa i strateško partnerstvo u fokusu suradnje Žuapnije i riječkog Sveučilišta
Župan Ivica Lukanovića i novoizabrani rektor Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Gorana Hausera održali su prvi radni sastanak u sjedištu Županije. Susret je protekao u konstruktivnom i ugodnom ozračju, s naglaskom na jačanje strateškog partnerstva između regionalne samouprave i akademske zajednice.
Eksperimentalni program cjelodnevne škole u Brodu na Kupi
Primorsko-goranska županija prijavila je Osnovnu školu „Frana Krste Frankopana“ iz Broda na Kupi za eksperimentalni program „Osnovna škola kao cjelodnevna škola: uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja“.
Gotovo 1,85 milijuna eura za pomoćnike u nastavi u drugom polugodištu školske 2025./2026. godine
Primorsko-goranska županija i u drugom polugodištu školske 2025./2026. godine nastavlja s osiguravanjem pomoćnika u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju. Odlukom župana Ivice Lukanovića za tu je namjenu raspoređeno 1.843.828,77 eura sredstava za osnovne i srednje škole na području Županije.
Završena modernizacija tri učionice u Ekonomskoj školi Mije Mirkovića Rijeka
Primorsko-goranska županija uspješno je provela projekt „Modernizacija i opremanje Opće gimnazije u Ekonomskoj školi Mije Mirkovića Rijeka“, kojim su modernizirane i opremljene tri učionice ukupnog kapaciteta 84 učenika, s ciljem unaprjeđenja uvjeta za izvođenje gimnazijskih programa.