Župan Komadina u specijalnoj emisiji “Rat u Ukrajini”

Info za medije 26.03.2022 Civilna zaštita

Gostujući u specijalnoj emisiji “Rat u Ukrajini” na HRT-u sa županom Dubrovačke županije Nikolom Dobroslavićem, primorsko-goranski župan Zlatko Komadina izvijestio je kako je na području PGŽ-a prijavljeno 720 Ukrajinaca, od čega 526 preko Crvenog križa.

„Nama Stožer nijednog nije formalno uputio kao izbjeglice, oni su došli u svom aranžmanu na poznate adrese, kod prijatelja i obitelji. Djeca su krenula u školu, 48 u osnovnu školu i troje u srednju školu. S druge strane, registracija preko Crvenog križa je najvažnija zbog primanja socijalne pomoći te spajanja obitelji, jer su muškarci većinom ostali na fronti“, rekao je Komadina.

Naime, broj izbjeglica iz Ukrajine veći je od 3,7 milijuna. U Hrvatsku je dosad 9800 Ukrajinaca, a mahom je riječ o ženama i djeci. Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović objasnio je proceduru za izdavanje privatnog smeštaja izbjeglicama. Oni će potpisati izjavu da su suglasni s korištenjem stambene jedinice, nakon čega će lokalni stožer Civilne zaštite izdati potvrdu o nadzoru, navedeno je u emisiji.

„Što se tiče uključivanja u tržište rada, nije to jednostavno. Od ovih izbjeglica, 50 posto su žene, a 40 posto djeca. Nije to isto, treba imati stalni smještaj za njih, upisati djecu u vrtiće. To je složena priča. Naša sreća u nesreći je da nismo na glavnim izbjegličkim rutama“, rekao je župan.

Na informaciju da je Hrvatska spremna prihvatiti više od 20 tisuća izbjeglica, a da je riječ o osobama koji su većinom visoke stručne spreme, dodao je:

„Naravno da nedostaje inženjera, liječnika, medicinskih sestara. Uopće nije problem za zaposliti takve ljude, međutim tu je pitanje njihovog trajnog boravka. Država je sada reagirala da bi plaćala određene troškove. Nama fali i stanovništva, to je pokazao i zadnji popis. Možda se u ovoj nesreći stvori nova budućnost za neke od tih ljudi“, rekao je Komadina.

Video je dostupan na POVEZNICI.

Župan Lukanović posjetio Rab: potpora vatrogascima, razvojni planovi Općine Lopar i ulaganja u lučku infrastrukturu

Župan Primorsko-goranske županije Ivica Lukanović i zamjenik župana Toni Štimac posjetili su otok Rab, gdje su se susreli s predstavnicima vatrogasnih društava, Općine Lopar i Županijske lučke uprave.

Posjet Vatrogasnom kampu mladeži u Fažani

U Vatrogasnom kampu mladeži Hrvatske vatrogasne zajednice u Fažani, u kojem je trenutno 158 mladih vatrogasaca iz raznih dijelova Hrvatske, boravi i 28 mladih vatrogasaca iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Baška, koji marljivo sudjeluju u aktivnostima kampa.

Pripadnici Deutsche Feuerwehrhilfe i Civilne zaštite u posjetu PGŽ

Zahvalivši pripadnicima Vatrogasne zajednice, javnih vatrogasnih postrojbi i civilne zaštite na svesrdnoj i nesebičnoj pomoći koju pružaju u kriznim situacijama, često izlažući vlastite živote opasnosti, zamjenik Matić pohvalio je izvanrednu suradnju i partnerski odnos s ovim sektorom koji je između ostalog iznjedrio brojne kvalitetne projekte, među kojima je posebno istaknuo centar u Šapjanama.

Na Korzu postavljena izložba o volonterskim ekološkim akcijama veterana 9. gardijske brigade Vukovi

Na riječkom Korzu je otvorena izložba fotografija „Zajedno do ljepše i čišće prirode“, koja donosi dojmljive prizore s ekoloških akcija čišćenja prirodnih lokaliteta. Prikazuje angažman volontera – djece, mladih i članova Udruge ratnih veterana 9. gardijske brigade „Vukovi“, kao i prirodne ljepote Primorsko-goranske županije, a čijemje otvorenju prisustvovao zamjenik Toni Štimac.