
Što sve proživljavaju žene s invaliditetom u Hrvatskoj
Šesta sjednica županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova održati će se dana 4. ožujka 2020. godine (srijeda) s početkom u 14:00 sati u Primorsko-goranskoj županiji, Rijeka, Slogin kula2, konferencijska sala 601.
Tema sjednice je „Što sve proživljavaju žene s invaliditetom u Hrvatskoj“, a uvodničarka će biti zamjenica Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mira Pekeč Knežević.
Jesmo li doista društvo koje se brine o svim svojim članovima, kakvo nam je zakonodavstvo i socijalna politika, gdje i kako žene s invaliditetom žive i rade, kakva im je zdravstvena skrb, obrazovanje i mogućnosti zapošljavanja, imamo li primjera dobre prakse, to su pitanja koja ćemo otvoriti i razgovarati na sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova PGŽ, u srijedu 4. ožujka 2020.
Ukratko, u Europskoj uniji živi više od 80 milijuna osoba s invaliditetom, od toga je 46 milijuna žena i djevojčica s invaliditetom, što znači da četvrtina Europljana ima člana obitelji s invaliditetom.
Prema podacima Registra Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u nas je evidentirano 202.114 žena s invaliditetom, od toga su 16.444 djevojčice i djevojke u dobi do 18 godina, 75.781 ih je u radno aktivnoj dobi do 64 godine, dok ih je najviše – 109.886 starije od 65 godina.
I dalje, danas osobe s invaliditetom ne uživaju u potpunosti svoja građanska i socijalna prava, a žene i djevojčice s invaliditetom ostaju izvan donošenja odluka u području rodne ravnopravnosti.
Žene su više izložene višestrukoj diskriminaciji, od obrazovanja do zapošljavanja. Tek oko 18 posto ih ima srednje školsko obrazovanje dok je muškaraca s invaliditetom sa srednjom školom dvostruko više. Nešto više od tri posto ih ima visoku naobrazbu, a muškaraca je oko četiri posto.
Žene s invaliditetom su više izložene nasilju, i to ne samo od svojih partnera nego i od obitelji. Po podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, one trpe i posebni oblik diskriminacije – izolaciju i socijalnu isključenost, što otvara put dugotrajnom siromaštvu.
Zamjenik župana Matić prisustvovao konferenciji o podršci studentima s invaliditetom
Na kampusu Sveučilišta u Rijeci, 2. i 3. srpnja 2025. godine održava se međunarodna znanstveno-stručna konferencija „Znam: Unaprjeđenje kompetencija za kvalitetno visoko obrazovanje bez prepreka“. Cilj konferencije je jačanje kompetencija svih dionika u sustavu visokog obrazovanja kroz razmjenu znanja, iskustava i primjera dobre prakse.
Župan Lukanović posjetio Gorski kotar: Donacija kombija srednjoškolcima i podrška razvoju Delnica
Župan Ivica Lukanović drugog dana posjeta Gorskom kotaru, Srednjoj školi Delnice uručio je ključeve novog kombi vozila namijenjenog prijevozu srednjoškolaca s područja cijelog Gorskog kotara. Obišao je i radove na uređenju Doma za starije osobe, a potom je sudjelovao i na svečanoj sjednici povodom Dana grada Delnice i blagdana Sv. Ivana Krstitelja te posjetio muzejski postav u Brodu na Kupi.
Potpisan Memorandum o razumijevanju partnera projekta CENTINOSS
Partneri u projektu „CENTar za INOvacije u Socijalnoj Skrbi – CENTINOSS“ potpisali su Memorandum o razumijevanju kako bi osigurali dugoročni nastavak suradnje i održivost rezultata postignutih tijekom projekta.
Županijske ustanove socijalne skrbi dobile certifikat E-Qalin
Povodom završetka edukacije za moderatore i procesne vođe u koje su uključeni ravnatelji i radnici ustanova socijalne skrbi čiji je osnivač Županija te ravnateljica i radnici Doma za starije osobe "Sveti Josip" iz Zagreba, zamjenik župana Primorsko-goranske županije Toni Štimac i pročelnica za socijalnu politiku i mlade Dragica Marač uručili su u Fužinama certifikate polaznicima.