Matić prisustvovao otvaranju novog vrtića i obišao gradilište Centra za starije u Kostreni

Obilazak 28.08.2025 Socijalna politika

U naselju Paveki u Kostreni svečano je otvoren novi područni vrtić „Zlatna ribica“, vrijedan gotovo 3,9 milijuna eura čijem je otvorenju u ime Primorsko-goranske županije sudjelovao zamjenik župana Robert Matić. Nakon pozdravnih govora načelnika Općine Kostrena Dražena Vranića te ravnateljice Dječjeg vrtića Katarine Bevandić, uslijedio je blagoslov i simbolično rezanje vrpce.

Uz zamjenika Matića posjetu Kostreni nazočili su predsjednik Županijske skupštine Marko Boras Mandić i pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade PGŽ Dragica Marač te načelnica Općine Čavle Ivana Cvitan Polić.

Novi objekt, čije je projektno rješenje potpisao riječki Studio Mapa, izgrađen je i opremljen prema najvišim pedagoškim standardima. Vrtić ima kapacitet za 90 polaznika raspoređenih u dvije jasličke i tri vrtićke skupine. Izgradnja je započela u studenome 2023., a izvođač radova bila je tvrtka Novotehna. Većinu ulaganja osigurala je Općina Kostrena kroz dvije proračunske godine te djelomično kreditnim zaduženjem, dok je gotovo pola milijuna eura bespovratnih sredstava dobiveno putem natječaja Ministarstva znanosti i obrazovanja i Središnje državne agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU.

Otvorenjem vrtića odgovoreno je na rastuće potrebe predškolskog odgoja, potaknute stalnim porastom broja stanovnika u Kostreni, a načelnik Vranić najavio je i daljnja ulaganja u obrazovnu infrastrukturu, uključujući i proširenje škole u suradnji s Primorsko-goranskom županijom.

Predstavnici Općine i Županije obišli su i gradilište Centra za straije osobe Kostrena koji se također gradi u Pavekima. Riječ je o investiciji ukupne vrijednosti 20 milijuna eura, uz sufinanciranje Primorsko-goranske županije u iznosu od 1,05 milijuna eura, koje će se isplaćivati u razdoblju od 2025. do 2027. godine.

Centar će se prostirati na zemljištu površine 13.112 m², dok će bruto površina objekta iznositi 8.607,59 m². Predviđena je zgrada s tri suterenske etaže, prizemljem, dva kata i potkrovljem. Planirani završetak radova je do 30. lipnja 2026. godine.

U ustanovi će biti osigurani smještajni kapaciteti za 144 funkcionalno ovisne starije osobe, uključujući i posebne odjele za oboljele od Alzheimerove bolesti. Osim toga, Centar će pružati i šet izvaninstitucijskih usluga za oko 300 korisnika. Bit će izgrađen prema najvišim standardima zelene gradnje, a njegovim otvaranjem značajno će se poboljšati kvaliteta života i društvena uključenost starijih osoba, kako u Kostreni, tako i u cijeloj Primorsko-goranskoj županiji.

Povjerenstvo za ravnopravnost spolova PGŽ predstavilo svoj rad sudionicima projekta „RiAktiviraj se – mladi za pravednost“

U okviru 16. sjednice županijskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova, održan je susret sudionika projekta „RiAktiviraj se – mladi za pravednost“, kojeg provodi SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava. Projekt je u sjedištu PGŽ-a predstavila Tina Kovačić iz SOS Rijeka, istaknuvši važnost uključivanja mladih u teme ljudskih prava, ravnopravnosti i aktivnog građanstva.

Održana 39. sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća Primorsko-goranske županije

Na 39. sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća raspravljalo se o izrađenoj Analizi stanja poduzetništva Primorsko-goranske županije u 2025. godini. Radi se o dokumentu u kojem su dane informacije o nefinancijskim i financijskim pokazateljima za razdoblje od 2015. do 2024. godine, koji oblikuju opće stanje gospodarstva Primorsko-goranske županije.

Predstavljeni programi podrške za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom

U Centru za inovacije u socijalnoj skrbi u Rijeci predstavljeni su trogodišnji programi Društva za istraživanje i potporu (DIP) i Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka. Projekti, koje financira Ministarstvo zdravstva, usmjereni su na jačanje socijalnih usluga, a osiguravaju podršku korisnicima kroz sve životne faze, od rane intervencije do odrasle dobi.

Primorsko-goranska županija preuzela objekt bivšeg Hotela Gerovo

Primorsko-goranska županija preuzela je objekt bivšeg Hotela Gerovo s pratećim objektima, dvorištem i parkom, čime je napravljen novi korak prema prenamjeni tog zapuštenog prostora u budući dom za starije osobe.