Edukacijom najmlađih do odgovornijeg društva: KRAS na „Crnoj ovci“ u Baški održao radionice o zaštiti životinja

Manifestacija 18.05.2026 Turizam

U sklopu poznate manifestacije „Crna ovca“ u Baški održane su dvije besplatne čitaonice i kreativne interaktivne radionice za djecu. Događaj je organizirala Koordinacijska radna skupina za zaštitu životinja Primorsko-goranske županije (KRAS) s ciljem podizanja svijesti najmlađih o zaštiti životinja i odgovornom vlasništvu.

Primorsko-goranska županija kroz rad KRAS-a kontinuirano provodi aktivnosti kojima razvija svijest javnosti o potrebi zaštite životinja te brine o primjeni zakonskih propisa. Radionice su privukle velik broj djece i odraslih unatoč kišnom vremenu, što potvrđuje snažan interes zajednice za ovakve edukativne sadržaje koji doprinose razvoju odgovornog društva.

Središnji dio edukacije bio je posvećen slikovnici „Pobješnjeli Flegi“, jednoj iz serije edukativnih knjižica koje KRAS tiska i distribuira kako bi djecu poučio obvezama vlasnika kućnih ljubimaca. Kroz dinamičnu priču o psu Flegiju, mališani su naučili važne informacije o važnosti redovitog cijepljenja kućnih ljubimaca, ključnoj ulozi veterinara, karakteristikama bjesnoće te pravilnom postupanju u slučaju izlaganja zarazi. Nakon čitanja, ova edukativna slikovnica besplatno je podijeljena svim zainteresiranim posjetiteljima festivala.

Nakon teorijskog dijela, mali sudionici izrazili su svoju kreativnost kroz praktični rad. Imali su zadatak samostalno izraditi i oslikati kućice koje su predstavljale sklonište za nezbrinute životinje. Na taj način djeci je kroz igru približen značaj skloništa kao mjesta skrbi, zaštite i nove prilike za udomljavanje napuštenih ljubimaca.

U Lokvama dodijeljeni ugovori: Pola milijuna eura županijskih potpora za razvoj javne turističke infrastrukture

U Društveno–kulturnom centru “Žaba” u Lokvama svečano su uručeni ugovori za sufinanciranje projekata razvoja javne turističke infrastrukture iz županijskog proračuna za 2026. godinu. Riječ je o ukupno 21 projektu jedinica lokalne samouprave, ukupne vrijednosti 510 tisuća eura. Od tog iznosa, osam projekata odnosi se na područje Gorskog kotara, dok je preostalih 13 usmjereno na ostale dijelove županije.

Ljetni izleti kroz zeleno-plavu županiju: tri postaje koje pričaju priču o Frankopanima

Dok ljetne temperature rastu, osvježenje potražite u raznolikim krajolicima Primorsko-goranske županije. Osim uživanja uz more, krenite u istraživanje njezine unutrašnjosti i otkrijte bogatu povijest, vrijednu kulturnu baštinu i prirodne ljepote našega kraja. Za vas smo ovoga puta izdvojili tri odredišta iz kulturno-turističke rute Putovima Frankopana koja tijekom ljetnih mjeseci nude poseban spoj kulture, prirode i ugodnog boravka u mirnijem, zelenom okruženju.

Župan Lukanović primio najbolje mlade poljoprivrednike: „Budućnost poljoprivrede je u čuvanju vlastitih resursa, mladih ljudi i lokalne proizvodnje“

Župan Ivica Lukanović primio je u sjedištu Županije finaliste i pobjednika natječaja „Najbolji mladi poljoprivrednik 2026.“ – Željka Malnara iz Tršća, Matiju Kaštelana iz Barbata na otoku Rabu i Mateja Šegulju iz Porta na otoku Krku.

Kvarner i u sezoni 2026. nastavlja graditi status sigurne destinacije

Kvarner već godinama slovi kao sigurna, uređena i gostoljubiva destinacija, a suradnja svih relevantnih institucija dodatno doprinosi očuvanju visokih standarda sigurnosti, kvalitete života lokalnog stanovništva te ugodnog boravka brojnih domaćih i stranih posjetitelja.