Jačanje suradnje Rijeke i Primorsko-goranske županije s rumunjskom županijom Bistrița-Năsăud i gradom Bistrița

Prijem 20.10.2025 Međunarodna suradnja

U Salonu Grada Rijeke je održan prijem za delegaciju rumunjske županije Bistrița-Năsăud i grada Bistrița, predvođenu gradonačelnikom Gabrielom Lazanyjem i predsjednikom županijske skupštine Radom Moldovanom.

Domaćini zajedničkog prijema bili su gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić i zamjenik župana Primorsko-goranske županije Robert Matić, a prijemu je prisustvovala i Nj. E. Mihaela Cămărășan, veleposlanica Rumunjske u Republici Hrvatskoj.

Rijeku i Rumunjsku povezuju prijateljski i partnerski odnosi koji se mogu dodatno ojačati kroz zajedničke projekte u području kulture, obrazovanja i gospodarstva.

“Posebno nas raduje što se ovaj susret održava na inicijativu Veleposlanstva Rumunjske u Hrvatskoj te vjerujem da predstavlja početak uspješne suradnje između Grada Rijeke i Bistrițe, kao i između Primorsko-goranske županije i okruga Bistrița-Năsăud”, istaknula je na početku susreta gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić, dodavši kako je zanimljivo da oba grada nose ime po rijeci.

Kao najveća hrvatska luka i važan prometni centar, Rijeka nudi značajan potencijal za gospodarsku i infrastrukturnu suradnju. Gradonačelnica je podsjetila kako je Rijeka, kao Europska prijestolnica kulture 2020. godine, otvorena za razmjenu iskustava s rumunjskim gradovima te istaknula mogućnost jačanja suradnje i u području zdravstvenog sektora unutar novih razvojnih ciklusa.

Zamjenik primorsko-goranskog župana Robert Matić izrazio je interes za povezivanje razvojnih projekata Gorskog kotara s drvoprerađivačkim i poljoprivrednim sektorom rumunjske Transilvanije. Uz navedena područja, kao perspektivna su istaknuta i polja kulturnog i zdravstvenog turizma te zajednički projekti u području edukacije u zdravstvu.

„Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera najveći je u Hrvatskoj, a kulturno-turistička ruta Putovima Frankopana povezuje 17 kaštela“, naglasio je Matić te najavio kako će Primorsko-goranska županija 2026. godine nositi titule Europske regije sporta i Europske regije gastronomije.

Predsjednik Županijske skupštine županije Bistrița-Năsăud, Radu Moldovan, zahvalio je domaćinima na gostoprimstvu te podsjetio da je u Rijeci boravio prije sedam godina, tijekom Europskih sveučilišnih igara. Istaknuo je kako sport predstavlja važno područje suradnje od kojeg mladi sportaši mogu imati izravnu korist, ali i prostor za unaprjeđenje te povezivanje zdravstvenih usluga.

Moldovan je naveo da su prerada drva, proizvodnja građevinskih cijevi, biorazgradive ambalaže, akumulatora i električnih kabela, kao i napredna tehnologija za mliječnu industriju, među najvažnijim gospodarskim granama županije Bistrița-Năsăud.

Gradonačelnik Grada Bistrița, Gabriel Lazany , na novu dužnost stupio je prije godinu dana, donoseći sa sobom dugogodišnje iskustvo upravljanja županijskom bolnicom. Tijekom protekla dva desetljeća, bolnica je prošla investicijski ciklus u kojem je udvostručila kapacitete, modernizirala tehnologiju te postala sveučilišni centar za robotsku kirurgiju.

Razvoj tehnologija, suradnja na projektima umjetne inteligencije, pametnih gradova i zelene tranzicije područja su koja gradonačelnik vidi kao ključna za buduću suradnju.

U ime Grada Rijeke, prijemu je nazočila i potpredsjednica Gradskog vijeća Tanja Savić, Primorsko-goransku županiju predstavljali su i Ivana Cvitan Polić, potpredsjednica Županijske skupštine i načelnica Općine Čavle te Vedran Kružić, ravnatelj Regionalne razvojne agencije “Prigoda”.

U ime Veleposlanstva Rumunjske u Republici Hrvatskoj prijemu su prisustvovali Nj. E. Mihaela Cămărășan, veleposlanica Rumunjske, te Flavius Cosmin Halacescu, opunomoćeni ministar u Veleposlanstvu Rumunjske, a delegaciju županije Bistrița-Năsăud činili su i Oana Ancuța Neamțiu, glasnogovornica kabineta predsjednika županijske skupštine, te Diana Alexandra Corobian Păștean, asistentica u županijskoj skupštini.

Prijem je protekao u ugodnom ozračju, uz poziv domaćinima na uzvratni posjet Rumunjskoj te dogovor o skorom potpisivanju pisma namjere o suradnji između Primorsko-goranske županije i županije Bistrița-Năsăud, čime će se dodatno razvijati prijateljski odnosi između Hrvatske i Rumunjske.

Zamjenik župana Toni Štimac primio u posjet veleposlanicu Kraljevine Nizozemske Nj.E. Charlotte van Baak

Zamjenik župana Toni Štimac održao je u sjedištu Primorsko-goranske županije primanje za veleposlanicu Kraljevine Nizozemske u Republici Hrvatskoj, Nj.E. Charlotte van Baak. Sastanak je upriličen povodom službenog otvorenja Konzulata Kraljevine Nizozemske u Rijeci.

Svečani prijam povodom Dana državnosti i Dana oružanih snaga RH u Beču: Prezentacija eno-gastronomske i turističke ponude Kvarnera

U perivoju bečkog dvorca Schönbrunn, održana je svečanost povodom  Dana državnosti i Dana oružanih snaga Republike Hrvatske. Ovogodišnji svečani prijam, kojeg su organizirali Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Republici Austriji, Ministarstvo obrane RH i Primorsko-goranska županija , okupio je više od 400 uvaženih uzvanika iz diplomatskog, političkog i gospodarskog života Austrije, kao i brojne predstavnike hrvatske dijaspore.

U Rijeci obilježen Dan Republike Italije

Povodom Dana državnosti Republike Italije i 80. obljetnice u svečanom salonu Zajednice Talijana Rijeka održan je recital naslovljen “Glazbeni svemir govori talijanski” glazbenog dua Francesco Squarcia i Aleksandar Valenčić. U ime Primorsko-goranske županije, svečanosti je nazočio zamjenik župana Robert Matić.

PGŽ na susretu ACES destinacija: “Dostupna planina” kao smjer razvoja inkluzivnog sporta i turizma

U talijanskoj Folgariji, u regiji Trentino, održan je drugi međunarodni susret ACES–a posvećen razvoju planinskih destinacija kroz sport, održivost i pristupačnost. Među sudionicima bila je i delegacija Primorsko-goranske županije Europske regije sporta, koju su predstavljali pročelnica UO za kulturu, sport i tehničku kulturu PGŽ Sonja Šišić, savjetnica Suzana Badurina te direktor Goranskog sportskog centra Ivan Stojanović.