Kvarner proglašen najboljom održivom destinacijom vinskog turizma u Europi

Info za medije 20.10.2024 Turizam

Kvarnerska regija proglašena je najboljom održivom destinacijom vinskog turizma u Europi od strane Kulturne rute Vijeća Europe “Iter Vitis”.

Priznanje je rezultat uspješne suradnje Turističke zajednice Kvarnera, Udruženja Vina Kvarnera i kvarnerskih vinara koji su zajednički radili na pozicioniranju Kvarnera kao vrhunske vinske destinacije.

Nagradu dodjeljuje Europska kulturna i vinska ruta “Iter Vitis”, koja promovira vino i vinske regije te okuplja strastvene zaljubljenike u vino iz cijele Europe. Kvarner je ovim priznanjem potvrdio svoju poziciju vodeće destinacije koja njeguje tradiciju vinogradarstva i proizvodnje vrhunskih vina, uz istovremeno očuvanje prirodnih ljepota i kulturnog nasljeđa.

“Na ovo priznanje izuzetno sam ponosna jer nam stiže u posebno važnom trenutku za naš Kvarner – Europsku regiju gastronomije u 2026. godini. Biti prepoznat i nagrađen od strane stručnjaka uvijek je velika čast i kruna naših višegodišnjih zajedničkih napora u razvoju eno i gastro ponude Kvarnera. Našim vinarima ovo je najveća potvrda da su na pravom putu te da Kvarner sa svojim vinima i pjenušcima postaje sinonim za kvalitetu i održivost u vinskom turizmu”, poručila je direktorica TZ Kvarnera Irena Peršić Živadinov nadodavši kako vinski, ali i gastro turizam, više ne počivaju samo na konzumaciji, već je to priča o ljudima, njihovom radu i ljubavi prema njihovom kraju.

“Turistička zajednica Kvarnera prva nam je pružila ruku suradnje i prepoznala naš potencijal te nas brendirala kao svoj brend i predložila za jednog od ključnih dionika u projektu Kvarner – Europska regija gastronomije 2026 na čemu smo iznimno zahvalni i ponosni. Pred nama je puno posla i službena registracija Vinskih cesta Kvarnera što će, kada se poveže s manifestacijama i gastronomijom, svakako pridonijeti boljoj eno-gastronomskoj promociji destinacije”, rekao je predsjednik udruženja Kvarner Wines Miroslav Palinkaš.

Godišnje nagrade “Iter Vitis” dodijeljuje istoimena Kulturna ruta Vijeća Europe koja na europskoj razini povezuje regije i destinacije s bogatom vinarskom tradicijom. Ove godine, osma po redu dodjela nagrada održana je 18. listopada u Moldaviji u vinariji Asconi u prigodi Iter Vitis konferencije “Wine and Cultural Tourism”. Nagrade se svake godine dodijeljuju najboljim praksama u području vinskog turizma, inicijativama i pojedincima koji doprinose i promoviraju razvoj održivog vinskog turizma te rade na očuvanju tradicionalnih starih sorti grožđa, tako potičući kulturnu razmjenu kroz vino.

Ovogodišnja dodjela nagrada organizirana je uz podršku Ministarstva kulture Moldavije, Nacionalne udruge za turizam Moldavije (ANTRIM), Nacionalnog instituta Moldavije za vino (ONVV) i Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

FOTO: Visit Kvarner

Kvarner i u sezoni 2026. nastavlja graditi status sigurne destinacije

Kvarner već godinama slovi kao sigurna, uređena i gostoljubiva destinacija, a suradnja svih relevantnih institucija dodatno doprinosi očuvanju visokih standarda sigurnosti, kvalitete života lokalnog stanovništva te ugodnog boravka brojnih domaćih i stranih posjetitelja.

Organiziran obilazak biciklističkom rutom unaprijeđenom u sklopu EU projekta CYROS po otoku Krku

U sklopu projekta CYROS – Provedba, u programskom području EUSAIR Jadransko-jonske biciklističke rute za održivi turizam održan je jednodnevni studijski i promotivni obilazak dijela biciklističke rute na otoku Krku. Događanje je okupilo preko 30 predstavnika medija, turističkog sektora te ostale dionike zainteresirane za razvoj održivog i cikloturističkog turizma.

Održana sjednica Turističkog vijeća TZ Kvarnera: najavljene promjene kriterija financiranja i novi smjer razvoja kvarnerskog turizma

U hotelu Keight u Opatiji održana je sjednica Turističkog vijeća Turističke zajednice Kvarnera, prva pod vodstvom nove direktorice TZ Kvarnera Marijane Kalčić. Uz članove Vijeća, sjednici je nazočio i župan Ivica Lukanović u svojstvu predsjednika Turističkog vijeća.

Predstavljen Gastro klaster Primorsko-goranske županije: povezivanje lokalne proizvodnje, ugostiteljstva i turizma kao temelj razvoja gastronomije

Primorsko-goranska županija pokrenula je uspostavu nove razvojne platforme koja će na jednom mjestu povezati proizvođače, ugostitelje, turistički sektor, obrazovne institucije i razvojne organizacije s ciljem jačanja lokalne gastronomije i stvaranja održivijeg modela razvoja. Upravo je to bila tema radnog sastanka održanog u hotelu Keight u Opatiji, na kojem je predstavljen nacrt uspostave Gastro klastera Primorsko-goranske županije.