Održan zajednički prijem povodom 34. obljetnice 128. brigade Hrvatske vojske„Sveti Vid“ i 138. brigade Hrvatske vojske „Goranski risovi“

Prijem 17.10.2025 Civilno društvo

U sjedištu Primorsko-goranske županije održan je svečani prijem povodom 34. obljetnice osnutka 128. brigade Hrvatske vojske „Sveti Vid“ i 138. brigade „Goranski risovi“. Prijem su zajednički organizirali Primorsko-goranska županija, Grad Rijeka i Grad Delnice, a okupio je predstavnike lokalne samouprave te članove udruga i ratne zapovjednike brigada.

U ime Primorsko-goranske županije prisustvovali su zamjenik župana Toni Štimac, pročelnica Ermina Duraj i savjetnik Zlatko Mihelec, Grad Rijeku predstavljali su gradonačelnica Iva Rinčić i pročelnica Karla Mušković, dok su Grad Delnice predstavljali gradonačelnik Igor Pleše i zamjenik gradonačelnika Johan Klarić.

Zamjenik župana Toni Štimac zahvalio je pripadnicima brigada na njihovoj hrabrosti, žrtvi i trajnom doprinosu obrani domovine, naglasivši važnost čuvanja sjećanja na poginule i ranjene suborce.

„Drago mi je da su dvije brigade ponovno zajedno jer ste i u ratu bili jedni drugima potpora. Čega se uvijek moramo sjetiti na ovakve datume su poginuli i stradali pripadnici – 25 iz 128. i 15 iz 138. brigade. To je žrtva koja nam je omogućila da danas živimo u slobodnoj zemlji i to nikada ne smijemo zaboraviti. Vaši ratni putevi zaslužuju više od dokumentarnih prikaza – to su priče koje treba približiti mladima. PGŽ će vam uvijek biti partner u očuvanju sjećanja i promicanju vrijednosti Domovinskog rata“, poručio je Štimac.

Riječka gradonačelnica Iva Rinčić istaknula je kako je obilježavanje godišnjica prilika da se iskaže zahvalnost svima koji su stvarali hrvatsku slobodu, podsjetivši da Grad Rijeka već godinama njeguje sjećanje na svoje branitelje.

„Ovakvi su dani prilika da se prisjetimo svega što stoji iza vas – ljudi koji su poginuli, a koji trajno žive u našim sjećanjima. Grad Rijeka se ponosi što je od samih početaka prepoznao važnost vaše žrtve. Naša je zajednička zadaća da tradiciju i sjećanje prenosimo dalje i budemo ujedinjeni oko zajedničkih vrijednosti“, rekla je gradonačelnica.

Gradonačelnik Delnica Igor Pleše podsjetio je na dugogodišnju suradnju Grada s braniteljskim udrugama i istaknuo važnost čuvanja sjećanja kroz konkretne projekte.

„Grad Delnice bio je i ostat će vaš partner. Ponosni smo na vašu ulogu u stvaranju neovisne Hrvatske, kao i na sve aktivnosti kojima njegujete sjećanje na Domovinski rat. Posebno veseli što ćemo uskoro imati reprezentativan prostor u zgradi gradske uprave koji će uključivati i interpretacijski centar Domovinskog rata“, rekao je Pleše.

U ime braniteljskih udruga obratili su se predstavnici 128. brigade – Walter Cvjetan, predsjednik Udruge ratnih veterana, i ratni zapovjednik Joko Đipalo, te predstavnici 138. brigade – brigadni general Miljenko Balen, Željko Sokol i Darko Kolenc. Svi su u svojim obraćanjima naglasili važnost zajedništva i trajnog čuvanja uspomena na sve koji su branili domovinu, podsjećajući na poruke koje i danas nose veliku simboliku: „Zajedno u ratu – zajedno u miru“ i „Da se ne zaboravi.“

Kroz 128. brigadu Hrvatske vojske „Sveti Vid“ tijekom Domovinskog rata prošlo je gotovo 9.000 Riječana koji su dali nemjerljiv doprinos obrani i oslobađanju Hrvatske. Poginulo je 25 pripadnika brigade, dok ih je više od stotinu zadobilo trajne posljedice. Brigada „Goranski risovi“, osnovana u Delnicama 28. listopada 1991., okupila je više od 5.000 pripadnika, uglavnom s područja Gorskog kotara, Primorja i otoka Krka. Petnaest pripadnika izgubilo je život, a više od 200 ih je ranjeno.

Zajednički prijem dviju brigada još jednom je potvrdio snažno zajedništvo, zahvalnost i poštovanje prema onima koji su branili domovinu.

Predstavljen program obilježavanja 35. obljetnice 111. brigade ZNG/HV

U povodu svečanog obilježavanja 35. obljetnice osnutka 111. brigade ZNG/HV, u riječkoj gradskoj vijećnici održana je konferencija za medije na kojoj je predstavljen program događanja, ali i istaknuta važnost očuvanja uspomene na sve pripadnike brigade, osobito na one koji su za slobodu Hrvatske dali svoje živote.

Na Tuhobiću obilježen Dan antifašističke borbe

Povodom Dana antifašističke borbe na Tuhobiću je održan tradicionalni komemorativni i prigodni program u organizaciji Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke te Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije. U obilježavanju je u ime Primorsko-goranske županije sudjelovao zamjenik župana Robert Matić.

Svečanom akademijom u MMSU-u obilježen Dan antifašističke borbe

U Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci održana je svečana akademija povodom Dana antifašističke borbe, kojom je odana počast vrijednostima slobode, mira, antifašizma i ljudskog dostojanstva.

Svečanom akademijom obilježen Dan državnosti: Matić poručio da povijest pripada svima, a budućnost traži zajedništvo i odgovornost

Svečanom akademijom obilježen je Dan državnosti Republike Hrvatske, jedan od najvažnijih datuma hrvatske povijesti i prigoda za prisjećanje na stvaranje suvremene hrvatske države, ali i za promišljanje o odgovornosti koju današnje generacije imaju prema njezinoj budućnosti.