Održana tribina o revitalizaciji riječke arhitektonske baštine

Predavanje 07.02.2024 Graditeljstvo, Infrastruktura

Manjak ideja i novaca, kao i skupoća obnove zaštićenih kulturnih dobara – problemi su riječke arhitektonske baštine koji su istaknuti na tribini Stara Rijeka za novu Rijeku održanoj u ispunjenom atriju Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku.

Susret o zaštiti i revitalizaciji riječkog urbanističkog naslijeđa privukao je brojne goste iz gradske kulture, konzervatorske i povijesne struke te politike, a u ime Primorsko-goranske županije prisustvovao je zamjenik župana Vojko Braut. Kako se navodi, tijekom dvosatne rasprave tematika vrijedne infrastrukturne ostavštine tek je otvorena.

Panelisti tribine u organizaciji Novog lista Marko Filipović, Daina Glavočić, Maša Magzan, Nana Palinić, Lilian Stošić i Berislav Valušek pod moderaturom novinara Ervina Pavlekovića tek su načeli raspravu o nekim od primjeraka kulturnih dobara kao što su Hartera, Teatro Fenice i lansirna rampa Torpedo, dok je veliki interes publike potaknuo pitanja, razgovore i komentare i o Rimskom luku, mlinu Žakalj, bivšoj tvornici Rade Končar u Vodovodnoj ulici, gradskim trgovima i uri.

Rasprava s mnogo različitih perspektiva i rakursa, s popriličnim nesuglasicama govornika pokazala je da je urbanizam tema koja zanima riječku stručnu, ali i širu javnost te kako je debata o tome kako najbolje iskoristiti potencijal bivših industrijskih zdanja aktualna i potrebna.

FOTO: Vedran Karuza/Novi list

Koordinacija goranskih čelnika i ŽUC-a: predstavljeni aktualni radovi i planovi ulaganja u prometnice Gorskog kotara

Redovito i izvanredno održavanje prometnica te planovi budućih ulaganja bile su glavne teme radnog sastanka koordinacije goranskih čelnika s predstavnicima Županijske uprave za ceste (ŽUC). Sastanku u Skradu prisustvovali su zamjenik župana Toni Štimac te ravnatelj Županijske uprave za ceste Robert Maršanić sa suradnicima.

Otvoren međunarodni skup u Opatiji: Primorsko-goranska županija predvodi europski projekt „Digi-B-Well” vrijedan 2,2 milijuna eura

U opatijskom hotelu Keight danas je započeo dvodnevni međunarodni skup koji je okupio brojne predstavnike javnih tijela iz Hrvatske i inozemstva. Središnji povod okupljanja je pilot-testiranje digitalnog alata u sklopu europskog projekta „Digi-B-Well”. Projekt je usmjeren na jačanje kapaciteta malih i srednjih poduzeća, javnih tijela i akademske zajednice za digitalizaciju, upravljanje u digitalnom dobu te postizanje digitalne dobrobiti.

Primorsko-goranska županija domaćin međunarodnog događaja projekta Digi-B-Well

Primorsko-goranska županija organizira međunarodni događaj koji se održava u okviru projekta „Digi-B-Well – Jačanje kapaciteta malih i srednjih poduzeća, javnih tijela i akademske zajednice za digitalizaciju, upravljanje u digitalnom dobu i postizanje digitalne dobrobiti”.

Župan Lukanović na EU Forumu u Opatiji: Inovacije traže jaču povezanost gospodarstva, znanosti i javne uprave

U Opatiji je održan EU Forum „Innovations and Security in the Maritime Future“, međunarodno okupljanje koje je okupilo predstavnike institucija, znanstvenike, gospodarstvenike i sigurnosne stručnjake s ciljem rasprave o budućnosti europskog pomorskog sektora u kontekstu tehnoloških promjena, održivosti i sigurnosnih izazova.