Održana vježba operativnih snaga sustava Civilne zaštite PGŽ „Zemljotres 22“

Info za medije 15.10.2022 Civilna zaštita

U Centru za obuku interventnih službi PGŽ Šapjane održan je „Zemljotres 22“, terenska vježba operativnih snaga iz sustava civilne zaštite Primorsko-goranske županije čiji je cilj provjera usklađenosti i efikasnosti reagiranja i koordiniranja djelovanja zajedničkog postupanja operativnih snaga u slučaju izvanrednog događaja uzrokovanog potresom.

U sklopu vježbe sudjelovalo je preko 100 osoba iz redova stožera CZ, Vatrogasne zajednice, Policijske uprave PGŽ, Društva Crvenog križa PGŽ, Hrvatske gorske službe spašavanja, Zavoda za hitnu medicinu PGŽ, te specijalističke postrojbe civilne zaštite PGŽ za traganje i spašavanje iz ruševina.

U sklopu vježbe, kojoj je prisustvovao i zamjenik župana Vojko Braut, provedene su aktivnosti osiguranja perimetra, provedba traganja i spašavanja i raščišćavanja na urušenim objektima, traganja i spašavanja iz prostora na blokiranim cjevovodima i rezervoarima, izvlačenja nepokretnih ozlijeđenih osoba, trijaža i zbrinjavanje ozlijeđenih te prijevoz do KBC Rijeka.

Simulirajući stvarnu situaciju, u 7.30 sati upućen je poziv poziv članovima stožera putem službe 112, te izdan nalog za mobilizaciju operativnih snaga iz sustava CZ PGŽ uslijed potresa jačine 6,2 MSC na području Šapjana. U slijedećih 120 minuta sve operativne stnage su pristigle na poligon Šapjane te otpočele s aktivnostima u sklopu svojih jurdistikcija djelovanja, a sukladno zatečenim uvjetima.

Modernizacija riječkih vatrogasaca: Na blagdan sv. Florijana JVP Rijeka bogatija za četiri suvremena vozila

Na dan svoga zaštitnika, sv. Florijana, Javna vatrogasna postrojba Grada Rijeke održala je u postaji Vežica svečanu primopredaju četiri nova vatrogasna vozila. Riječ je o investiciji vrijednoj više od 1,5 milijuna eura kojom najstarija vatrogasna postrojba u Hrvatskoj značajno podiže razinu operativne spremnosti i sigurnosti građana.

Zajednička sjednica Stožera civilne zaštite PGŽ i lokalnih stožera

U Centru za obuku interventnih službi u Šapjanama održana je zajednička sjednica Stožera civilne zaštite Primorsko-goranske županije i predstavnika stožera civilne zaštite gradova i općina s područja županije. Tema sjednice bila je informiranje o stanju civilnih skloništa te pripremi za nadolazeću turističku i požarnu sezonu.

U opatijskom hotelu Ambasador otvorena 20. konferencija o vatrogastvu u organizaciji VZ PGŽ

Od 2005. godine, Opatija je domaćin međunarodnog okupljanja vatrogasaca, koje ove godine okuplja predstavnike iz devet zemalja, ukupno 600 sudionika. Ove godine, sudionici će imati priliku slušati predavače koji su pripremili 41 temu i niza radionica, s posebnim naglaskom na važnost edukacije mladih vatrogasaca koji su ključni za budućnost vatrogastva.

Albanski vatrogasci u posjetu Primorsko-goranskoj županiji : “Ovdje smo da učimo od najboljih“

Primorsko-goranska županija ugostila je izaslanstvo albanskih vatrogasaca, Albana Lacija i Ilira Llapushija, nastavljajući uspješnu suradnju na području civilne zaštite. Na prijemu u sjedištu Županije, zamjenik župana Toni Štimac i pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine Ermina Duraj sa suradnicima, istaknuli su snagu i dugu povijest domaćeg vatrogasnog sustava.