PGŽ osigurala 2,5 milijuna kuna za subvencioniranje županijskog linijskog prijevoza; u četvrtak sjednica Županijske skupštine u Ravnoj Gori

Press konferencija 19.09.2022 Mladi, Promet, Turizam, Upravljanje projektima

Primorsko-goranska županija osigurala je 2,5 milijuna kuna za subvencioniranje usluga županijskog linijskog javnog cestovnog prijevoza putnika kako bi se olakšalo trenutno iznimno nepovoljno stanje u linijskom prijevozu, naveo je na redovitom susretu s novinarima zamjenik župana Petar Mamula.

Kako je pojasnio, proces implementacije novog sustava obavljanja prijevoza putem Ugovora o javnoj usluzi nije doveden do kraja te se ovim načinom pokušava pomoći ruralnim područjima, tj. Gorskom kotaru dok nadležno ministarstvo ne donese konačno rješenje.

Od ukupno raspoloživih sredstava, 1,7 milijuna kuna raspoređeno je Gradovima Čabar i Vrbovsko, te Općinama Brod Moravice, Fužine, Mrkopalj i Ravna Gora. Preostale četiri jedinice lokalne samouprave, koje u trenutku prve raspodjele sredstava nisu imale kompletnu dokumentaciju, a riječ je o gradu Delnice te Općinama Lokve, Skrad i Vinodolska, mogu se javiti na Javni poziv za prijavu projekta za drugu raspodjelu koji je otvoren je 29. rujna 2022. godine.

Dožupan Mamula informirao je i da je dana suglasnost ravnateljici Javne ustanove „Priroda“ za sufinanciranje izrade projektne dokumentacije za obnovu posjetiteljske infrastrukture u ZK „Kamačnik“ i „Vražji prolaz i Zeleni vir“. U sufinanciranju ukupnih troškova u vrijednosti od 283 tisuće kuna, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sudjeluje s 80 posto dok će se preostali dio troškova osigurati kroz proračun Primorsko-goranske županije i Javne ustanove Priroda.

Na novinarsko pitanje o štetama prouzrokovanim poplavama u Gorskom kotaru, zamjenik Mamula kazao je kako se štete zbrajaju i uskoro će biti dostupne informacije. Istaknuto je i kako je župan Zlatko Komadina obišao poplavljena područja u subotu te na molbu gradonačelnika Čabra Antonija Dražovića, dogovorio pomoć Hrvatskih voda i iskazao spremnost Županije da pomogne pogođenim krajevima, posebno kod sanacije lokalnih cesta.

Dvanaesta sjednica Županijske skupštine Primorsko-goranske županije bit će održana u četvrtak, 22. rujna 2022. godine i to po prvi put na području Gorskog kotara, u školskoj sportskoj dvorani Osnovne škole dr. Branimira Markovića u Ravnoj Gori, najavio je predsjednik ŽS Marko Boras Mandić.

Kao prvu točku sjednice, predsjednik ŽS najavio je informaciju o aktivnostima Županije u cilju poticanja razvoja Gorskog kotara u sklopu koje će se predstaviti sva dosadašnja, ali i buduća ulaganja u Gorski kotar. Pred članovima Skupštine naći će se i informacija o Master planu turističkog razvoja Gorskog kotara, a kao važnu točku sjednice, predsjednik ŽS Boras Mandić istaknuo je i imenovanje novih članova Stručnog povjerenstva za koncesije na pomorskom dobru u PGŽ-u.

U nastavku konferencije za novinare, član Savjeta mladih PGŽ Josip Tabula predstavio je program rada Savjeta koji se temelji na osam točaka, među kojima su, obrazovanje i informiranje mladih, aktiviranje lokalnih Savjeta mladih te suradnja s fakultetima i udrugama, a Programa rada naći će i se pred članovima Županijske skupštine na najavljenoj sjednici u četvrtak. Uz pohvale na marljivom radu i angažmanu, resorna pročelnica Dragice Marač posebno je istaknula kako je trenutni saziv poseban i po tome što po prvi put Savjet mladih PGŽ na mjestu predsjednice i dopredsjednice ima ženu.

Pročelnik Goran Petrc informirao je o prijedlogu dodjele kapitalnih donacija udrugama nacionalnih manjina i vjerskim organizacijama. Dodijeljeno je devet kapitalnih donacija ukupne vrijednosti 350 tisuća kuna, među kojima, 66 tisuća kuna Župi u Mrkoplju za popravak krova, 50 tisuća kuna Župi sv. Romualda za popravak zvonika i 59 tisuća kuna Srpskom kulturnom društvu, pododbor Brod Moravice za obnovu stolarije na staroj školi u Dokmanovićima.

Kvarner i u sezoni 2026. nastavlja graditi status sigurne destinacije

Kvarner već godinama slovi kao sigurna, uređena i gostoljubiva destinacija, a suradnja svih relevantnih institucija dodatno doprinosi očuvanju visokih standarda sigurnosti, kvalitete života lokalnog stanovništva te ugodnog boravka brojnih domaćih i stranih posjetitelja.

Organiziran obilazak biciklističkom rutom unaprijeđenom u sklopu EU projekta CYROS po otoku Krku

U sklopu projekta CYROS – Provedba, u programskom području EUSAIR Jadransko-jonske biciklističke rute za održivi turizam održan je jednodnevni studijski i promotivni obilazak dijela biciklističke rute na otoku Krku. Događanje je okupilo preko 30 predstavnika medija, turističkog sektora te ostale dionike zainteresirane za razvoj održivog i cikloturističkog turizma.

Svečano obilježena tri desetljeća rada i razvoja Lučke uprave Rijeka

Lučka uprava Rijeka svečano je obilježila tri desetljeća uspješnog rada i razvoja. Svečani program povodom 30. obljetnice osnutka održan je uz upravnu zgradu u riječkoj luci, okupivši brojne uzvanike te istaknute predstavnike lučkog, transportnog i logističkog sektora koji su dali svoj obol u tridesetogodišnjem usponu riječke luke.

Održana preventivno-edukativna akcija “Motociklom u život” u kojoj je sudjelovalo 30 kandidata

Jedan od osnovnih ciljeva i zadataka Županijskog savjeta za sigurnost prometa na cestama Primorsko - goranske županije je poduzimanje preventivnih aktivnosti u informiranju i promidžbi o prometnim rizicima i opasnostima te aktivnostima u području edukacije i osposobljavanja djece i mladih vozača i drugih sudionika u prometu.