PGŽ ulaže 10 milijuna eura u domove za starije u Gorskom kotaru
Zamjenik župana Toni Štimac i pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Mirela Smojver boravili su u radnom posjetu Gorskom kotaru. Glavni cilj obilaska bio je pregled nekoliko potencijalnih nekretnina koje bi se u budućnosti mogle prenamijeniti u objekte za smještaj osoba starije životne dobi.
Gostujući na Radiju Gorski kotar, pročelnica Smojver otkrila je planove za razdoblje od 2026. do 2028. godine. Za kupnju i adaptaciju nekretnina na goranskom području osigurano je 10 milijuna eura, navela je.
„Cilj nam je osigurati dostojanstveno starenje u okruženju u kojem se naši sugrađani osjećaju poštovano“, poručila je Smojver, istaknuvši da se trenutno razmatra kupnja tri do četiri nekretnine kojima bi se dobilo dodatnih 200 do 300 mjesta, čime bi se u potpunosti pokrile potrebe Gorskog kotara. Jedna od tih je bivše sindikalno odmaralište u Fužinama. Potom nekretnina pogodna za dom u Gerovu te zgrada nedovršenog hotela u Vrbovskom.
Najbliži realizaciji je projekt u Delnicama, gdje se iznad Doma zdravlja uređuje prostor za 55 korisnika. Radovi na unutarnjem uređenju i energetskoj obnovi su u tijeku, a otvorenje se očekuje krajem ove godine.
Uz goransko područje, Županija planira širenje mreže i na ostatak regije – grade se domovi u Kostreni u suradnji s Općinom, potom u Cresu i Opatiji, dok je u Jelenju u planu novi dnevni boravak. Govoreći o dinamici realizacije, pročelnica je navela kako je u ovoj godini planirano otvarenje domova u Delnicama i Kostreni, a u idućih tri do četiri godine planiran je ostatak.
Na pitanje o problemu radne snage, uputila je poziv stanovnicima Gorskog kotara. „Pozivamo sve zainteresirane da razmotre mogućnost prekvalifikacije. Putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje dostupni su besplatni vaučeri za obrazovanje njegovatelja“, istaknula je Smojver, dodavši da se svi zainteresirani za detalje mogu javiti izravno u resorni Upravni odjel.



Povjerenstvo za ravnopravnost spolova PGŽ predstavilo svoj rad sudionicima projekta „RiAktiviraj se – mladi za pravednost“
U okviru 16. sjednice županijskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova, održan je susret sudionika projekta „RiAktiviraj se – mladi za pravednost“, kojeg provodi SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava. Projekt je u sjedištu PGŽ-a predstavila Tina Kovačić iz SOS Rijeka, istaknuvši važnost uključivanja mladih u teme ljudskih prava, ravnopravnosti i aktivnog građanstva.
Održana 39. sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća Primorsko-goranske županije
Na 39. sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća raspravljalo se o izrađenoj Analizi stanja poduzetništva Primorsko-goranske županije u 2025. godini. Radi se o dokumentu u kojem su dane informacije o nefinancijskim i financijskim pokazateljima za razdoblje od 2015. do 2024. godine, koji oblikuju opće stanje gospodarstva Primorsko-goranske županije.
Predstavljeni programi podrške za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom
U Centru za inovacije u socijalnoj skrbi u Rijeci predstavljeni su trogodišnji programi Društva za istraživanje i potporu (DIP) i Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka. Projekti, koje financira Ministarstvo zdravstva, usmjereni su na jačanje socijalnih usluga, a osiguravaju podršku korisnicima kroz sve životne faze, od rane intervencije do odrasle dobi.
Primorsko-goranska županija preuzela objekt bivšeg Hotela Gerovo
Primorsko-goranska županija preuzela je objekt bivšeg Hotela Gerovo s pratećim objektima, dvorištem i parkom, čime je napravljen novi korak prema prenamjeni tog zapuštenog prostora u budući dom za starije osobe.