Polaganjem vijenaca obilježena 76.obljetnica fašističkog zločina u selu Lipa
Povodom 76. obljetnice stradanja sela Lipa, delegacija Primorsko-goranske županije predvođena županom Zlatkom Komadinom položila je danas kod Memorijalnog centra Lipa pamti vijence na spomenik palim borcima u NOR-u kao i na spomenik stradalom stanovništvu sela Lipe. „ Ovo je mjesto gdje se uvijek moramo sjećati civilnih žrtava rata i fašističkog terora. Malo gdje se dogodio takav zločin kakav se dogodio u Lipi. Važno je da u bilo kakvim okolnostima, pa i u doba korone, ne zaboravimo žrtvu tih ljudi da bi drugi mogli živjeti u slobodi, kao i žrtvu svih naših branitelja.”, rekao je župan Zlatko Komadina.

Vana Gović, viša kustosica i voditeljica Centra podsjetila je da je među ukupno 269 žrtava, ubijenih u brutalnom nacističkom zločinu bilo i 96 djece , a najmlađa žrtva, Bosiljka Iskra, imala je samo 7 mjeseci. „Upravo se po tom udjelu djece vidi težina i razmjer zločina počinjenog u Lipi. Od svog otvorenja Muzej štiti uspomena na taj dan i kontinuirano sa svakim svojim programom i aktivnošću ukazuje na presudnu važnost tolerancije, poštivanja drugog i drugačijeg i preuzimanje odgovornosti u gradnji mira danas. Da su se sve te vrijednosti poštivale 30. travnja 1944 godine, taj se zločin nikada ne bi ni desio, istaknula je Gović.
Vijence su na dan tragičnog stradavanja položile i delegacija Općine Matulji prevođena načelnikom Mariom Ćikovićem, udruge antifašista i delegacija Mjesnog odbora Lipa, kao i UABA Liburnije, predvođena predsjednikom Branko Afrićem. On je ujedno i prvi rođeni stanovnik Lipe poslije tragične pogibije cijelog sela. Zahvalio se Županiji i Općini za uređenje Lipe, mjesta u kojem i danas živi te izrazio žaljennje što se zbog epidemije na Spomen obilježju nije mogao okupiti veći broj sudionika. Načelnik Ćiković najavio je nastavak uređenja vanjskih površina Spoemen obilježja.










Rab proslavio Dan grada uz osvrt na velike projekte i dodjelu priznanja laureatima
Svečanom sjednicom Gradskog vijeća u dvorani Kina Rab obilježen je Dan Grada Raba, okupivši brojne visoke uzvanike, predstavnike državne vlasti i lokalne samouprave, među kojima je nazočio i predsjednik Županijske skupštine PGŽ Marko Boras Mandić.
Proglašeni pobjednici foto natječaja za travanj, objavljena tema za svibanj
S obzirom na to da je voda temelj života, ne samo našega, već i svakog drugog oblika života na našem planetu. Ovaj mjesečni natječaj na temu vode mali je doprinos fotografske zajednice promišljanju o ovom važnom životnom elementu.
Dan općine Mrkopalj: Partnerstvo Općine i Županije donosi nove stanove za mlade
Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen je Dan općine Mrkopalj. Bila je to prigoda za rezime učinjenog u proteklih godinu dana, ali i za najavu ambicioznih planova koji će značajno podići kvalitetu života u ovom dijelu Gorskog kotara.
Obilježen Dan oslobođenja Rijeke
Povodom Dana oslobođenja Rijeke od fašizma, delegacija Primorsko-goranske županije predvođena zamjenicima župana Tonijem Štimcem i Robertom Matićem položila je vijenac na Spomeniku oslobođenja na Delti.