Primorsko-goranska županija osigurala 750.000,00 kn Domu za starije osobe “Kantrida”
Primorsko-goranska županija osigurala je 450.000,00 kn za adaptaciju prostora i uređenje suterena zgrade A u Domu za starije osobe “Kantrida” namijenjenih za potrebe izolacije i njege Covid bolesnika. Prostori su suvremeno opremljeni medicinskim električnim krevetima, antidekubitalnim madracima i ostalim ortopedskim pomagalima za njegu i kvalitetnu skrb. Riječ je o dvije dvokrevetne sobe i jednoj jednokrevetnoj. Svaka soba ima svoju modernu kupaonicu, tv prijemnik, klima uređaj, pozivno dojavni sustav.
Uz to, Primorsko-goranska županija izdvojila je sredstva u iznosu od 300.000,00 kn za nabavu 24 medicinska kreveta i antidekubitalna madraca za B zgradu Doma na I katu, kao i novu sušaru u praonici Doma.
“Sve ovo pokazatelj je kako Županija ulaže znatna sredstva u unapređenje smještajnih kapaciteta domova što direktno utječe na kvalitetu života i skrb naših stanara. U trenutnim okolnostima epidemije koronavirusa htjeli smo osigurati i dodatne prostore za njegu Covid bolesnika u Domu Kantrida. U domovima za starije je i dalje povoljna situacija što se tiče Covid 19 te se nadamo kako će tako i ostati, a procijepljeno je preko 90 posto korisnika,” rekao je župan Zlatko Komadina.
Također, Županija nastavlja ulagati sredstva u transformaciju Doma za starije osobe “Kantrida” Rijeka kako bi se nastavio razvijati koncept doma 4. generacije kojeg karakterizira formiranje odvojenih cjelina po modelu kućanskih zajednica. Takav koncept nastoji život u domu približiti obiteljskom okruženju. U ovom mandatnom razdoblju PGŽ je za razvoj kućanskih zajednica u Domu za starije osobe “Kantrida” Rijeka osigurala ukupno 1.993.088,00 kn.
U Zagrebu održana 76. sjednica Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija
Održana je 76. sjednica Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija na kojoj su, u ime PGŽ-a sudjelovali zamjenik župana Toni Štimac i pročelnica UO za socijalnu politiku i mlade Mirela Smojver.
Povjerenstvo za ravnopravnost spolova PGŽ predstavilo svoj rad sudionicima projekta „RiAktiviraj se – mladi za pravednost“
U okviru 16. sjednice županijskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova, održan je susret sudionika projekta „RiAktiviraj se – mladi za pravednost“, kojeg provodi SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava. Projekt je u sjedištu PGŽ-a predstavila Tina Kovačić iz SOS Rijeka, istaknuvši važnost uključivanja mladih u teme ljudskih prava, ravnopravnosti i aktivnog građanstva.
Održana 39. sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća Primorsko-goranske županije
Na 39. sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća raspravljalo se o izrađenoj Analizi stanja poduzetništva Primorsko-goranske županije u 2025. godini. Radi se o dokumentu u kojem su dane informacije o nefinancijskim i financijskim pokazateljima za razdoblje od 2015. do 2024. godine, koji oblikuju opće stanje gospodarstva Primorsko-goranske županije.
Predstavljeni programi podrške za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom
U Centru za inovacije u socijalnoj skrbi u Rijeci predstavljeni su trogodišnji programi Društva za istraživanje i potporu (DIP) i Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka. Projekti, koje financira Ministarstvo zdravstva, usmjereni su na jačanje socijalnih usluga, a osiguravaju podršku korisnicima kroz sve životne faze, od rane intervencije do odrasle dobi.