Proglašeni pobjednici foto natječaja za travanj, objavljena tema za svibanj

Izložba 05.05.2026 Odnosi s javnošću i protokol

S obzirom na to da je voda temelj života, ne samo našega, već i svakog drugog oblika života na našem planetu.  Ovaj mjesečni natječaj na temu vode mali je doprinos fotografske zajednice promišljanju o ovom važnom životnom elementu.

Voda je sveprisutna pojava u našem okruženju, bilo da je riječ o prizoru prirodnog krajolika ili urbanog pejzaža. Čovjek je gotovo uvijek negdje uz vodu, na vodi ili oko nje. Upravo su zato neraskidivo povezani odnosi prirode, živih bića i vode. Sve zajedno čini neizostavan sublimat životne datosti naše civilizacije.
Vođeni tom kompleksnošću prizora, i naši su fotografi pristupili temi vode na vrlo raznolike i kreativne načine. Najčešće susrećemo pejzažne motive u kojima dominiraju potočići, rijeke, slapovi te velika prostranstva jezera ili mora.

Zbog kreativnog pristupa, odabira kadra i načina interpretacije, posebne pohvale zaslužuju fotografije: Snaga i ljepota mora Milijane Šimunović, Slap u proljetnoj šumi Branimira Brozinčevića te Odrazi se u vodi Marijane Radešić.

Prvo mjesto dodjeljujem fotografiji Teče i pada autorice Biljane Pantelić Adžaga. Fotografija je impresivna jer je autorica snimljeni prizor prevela u crno-bijeli registar, svodeći ga na čisti grafizam iz kojega vizualno iščitavamo lelujavost vodene površine. Na njoj se pojavljuju koncentrični krugovi nastali padanjem kišnih kapi na nepreglednu površinu vode. U toj istoj površini zrcale se tri osobe s kišobranima, čiji su obrisi nejasni i nestabilni upravo zbog amorfnosti i neprestane dinamike vode.

Kišne kapi koje stvaraju manje i veće kružne valove, zajedno s odrazima figura pod kišobranima, stvaraju izrazito poetičnu sliku kišovitoga dana u urbanoj sceni. Način na koji je autorica obradila i interpretirala jednu naizgled uobičajenu kišnu situaciju zaslužuje najveće pohvale i nominaciju za prvo mjesto u travnju 2026. Fotografija Teče i pada Biljane Pantelić Adžaga dosegnula je visoku umjetničku razinu te je s pravom proglašavam najboljom fotografijom mjeseca.

Tema za svibanj: Tragovi vremena. Vrijeme neumoljivo ostavlja svoje tragove na svemu što nas okružuje. Na ljudskim licima, arhitekturi, predmetima svakodnevice, prirodi i prostoru. Pukotine na zidovima, hrđa na starim vratima, izblijedjele fotografije, naborane ruke, stara stabla ili napušteni prostori — sve su to vizualni zapisi prolaznosti i trajanja. Pokušajte pronaći ono što svakodnevno možda promiče pogledu, a nosi snažnu priču o vremenu koje prolazi i ostavlja svoj neizbrisivi trag.

Borislav Božić

Pobjednička fotografija po glasovima putem Facebooka je “Ispod vodopada” autora Sanjina Tropea.

Sanjin Trope – Ispod vodopada

Čestitka povodom Dana antifašističke borbe

Svim stanovnicima Republike Hrvatske i Primorsko-goranske županije čestitamo Dan antifašističke borbe.

Grad Rijeka proslavio svoj dan: Župan Lukanović poručio da jaka Rijeka znači jaču Županiju i jaču Hrvatsku

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanom u prostoru Exportdrva na Delti, obilježen je Dan Grada i blagdan sv. Vida, nebeskog zaštitnika grada. Sjednica je okupila predstavnike državne, regionalne i lokalne razine, vjerske zajednice, dobitnike javnih priznanja i brojne uzvanike.

Čestitka povodom Dana Grada Rijeke i blagdana sv. Vida

Svim Riječankama i Riječanima čestitamo Dan Grada i blagdan svetog Vida.

Župan Lukanović u Fužinama: Gorski kotar ne treba promatrati kao prostor kojem se pomaže, nego kao prostor kojem treba vratiti ono što daje

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen je Dan Općine Fužine, uz prigodan program, dodjelu općinskih priznanja i poruke usmjerene prema daljnjem razvoju Fužina i cijelog Gorskog kotara. Svečanosti je prisustvovao župan Primorsko-goranske županije Ivica Lukanović, koji je u svom obraćanju posebno naglasio važnost Gorskog kotara kao prostora iznimne prirodne vrijednosti, ali i prostora koji se suočava s ozbiljnim demografskim i razvojnim izazovima.