
Poziv JU Priroda za uključivanje građana u istraživanje bioraznolikosti
Javna ustanova Priroda poziva građane da se uključe u projekt iNaturalist. Riječ je o aplikaciji kojom i građani mogu doprinijeti znanosti te sudjelovati u istraživanju i očuvanju naše bioraznolikosti.

Za sudjelovanje potrebno je na mobilnom uređaju (Android ili iPHONE) instalirati besplatnu aplikaciju iNaturalist koja ima jednostavno korištenje. Nakon toga dok šetamo šumskih ili planinarskim stazama, šetnicom uz more, rijeke i jezera, gradskim zelenim površinama, u vlastitom vrtu ili čak i u podmorju obratiti pozornost na biljke i životinje koje susrećemo. Kada ugledamo neki organizam koji nam je iz nekog razloga zanimljiv (cvijet, leptir, puž, muha, mrav, priljepak, ježinac, štakor, lišaj, gljiva…) samo ga trebamo fotografirati i dići u aplikaciju. Nakon toga će znanstvena zajednica i stručnjaci provjeriti vrstu tog opažanja. Na primjer, ako smo fotografirali pticu, oni će reći koja je to vrsta ptice. To će nam pomoći da upoznamo biljni i životinjski svijet koji nas okružuje, a znanstvenicima dati korisne podatke o prisutnosti vrsta.

Na stranici JU Priroda nalaze se upute za korištenje aplikacije koje su pripremili i prilagodili djelatnici Javne ustanove “Priroda” i djelatnici Zavoda za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Njihova poruka je „Znanost nije rezervirana samo za znanstvenike“. Svaki čovjek može sudjelovati, doprinijeti i neizmjerno pomoći znanstvenicima i stručnjacima. Sudjelovanjem u projektima poput ovog, projektima takozvane građanske znanosti. A sudjelovati mogu svi. Laici, amateri, ljudi koji nemaju formalno znanstveno obrazovanje, studenti, planinari, ljubitelji prirode, učenici, učitelji, odnosno baš svatko tko se kreće u okolišu koji nas okružuje.

S obzirom na to da je rad i djelovanje Javne ustanove Priroda usmjeren na očuvanje zaštićenih područja i prirodnih vrijednosti, Ustanova je usmjerena na prikupljanje podataka o živim organizmima, posebice onih skupina ili vrsta od „hitnog“ interesa poput primjerice plemenite periske (Pinna nobilis). Zavod za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu nadležnom za poslove zaštite prirode redovito provodi akcije „Jeste li ih vidjeli?“ Upravo to su mali primjeri akcija građanske znanosti, kako bi se podržala znanost u istraživačkom radu i u konačnici, kako bi ta ista znanost pronašla načine za očuvanje bioraznolikosti.
Održana vježba sigurnosti i reagiranja na moru u akvatoriju riječke luke
Tijekom vježbe simuliran je sudar trajekta i katamarana, pri čemu je došlo do požara, ozljeđivanja i padanja osoba u more, kao i do onečišćenja morske površine. U vježbi je sudjelovalo više od 200 pripadnika službi i operativnih timova.
Zamjenik Matić sudjelovao u Fiumankinom panelu posvećenom zelenoj tranziciji
Ovogodišnja Fiumanka, osim jedrenja i mora, donosi snažan fokus na održivost i zelenu tranziciju kroz poseban panel Sail4Sustainability, koji okuplja predstavnike lokalne samouprave, diplomacije, lučkih vlasti i gospodarskih subjekata.
Održano županijsko natjecanje mladih čuvara okoliša i multimedijalna eko projekcija na Korzu
Na riječkom Korzu održano je županijsko natjecanje mladih čuvara okoliša uz prigodnu multimedijalnu eko projekciju na temu "Prehrana nekonvencionalnim izvorima iz prirode". Događanje je okupilo djecu i mlade iz različitih odgojno-obrazovnih ustanova, s ciljem jačanja svijesti o važnosti očuvanja okoliša i zdravih prehrambenih navika.
Druga akcija “Čisto more i obala” u Vrbniku
Uoči Svjetskog dana zaštite okoliša 2. lipnja na području Općine Vrbnik održan je drugi dio akcije „Čisto more i obala 2025.“ kroz akciju čišćenja podmorja luke Vrbnik te edukativnu radionicu i prezentacije za učenike Osnovne škole Krk -PŠ Vrbnik u organizaciji Primorsko-goranske županije i Županijskog operativnog centra za provedbu Plana intervencija kod iznenadnog onečišćenja mora u Primorsko-goranskoj županiji.