Upućen Plan specijalizacija 169 liječnika resornom ministarstvu; župan Komadina: Država treba osigurati financiranje

Press konferencija 25.11.2024 Mladi, Socijalna politika

Primorsko-goranska županija uputila je resornom ministarstvu na suglasnost Plan specijalističkog usavršavanja zdravstvenih radnika u zdravstvenim ustanovama kojima je Županija osnivač za razdoblje 2025. – 2029. godine, informirao je župan Zlatko Komadina na redovitom susretu s novinarima.

Naglasio je da je predložen veliki broj specijalizacija, ukupno 169, i problematizirao pitanje financiranja koje, prema njegovom mišljenju, treba pokriti država.

„Specijalizacije treba plaćati država, bilo iz proračuna ili europskim sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Nešto su pokrivali ranijih godina, međutim, nedostatno. Iznos troška specijalizacije jednostavno nije ugrađen u ugovore HZZO-a sa zdravstvenim ustanovama. Ako se prihvati taj Plan, država treba osigurati finaciranje jer nailazimo na dva problema. Jedan je što spomenutim ugovorima nisu osigurani novci, a drugi je, ako se sjećate onih tzv. “robovlasničkih ugovora”, mladi liječnici su se izborili da kada završe specijalizaciju plate pet tisuća eura i slobodni su. Postavlja se pitanje, tko će onda primjerice raditi na Rabu?“, rekao je župan.

Naglasio je da jedna specijalizacija košta oko 250 tisuća eura, a traje pet godina. Uzevši u obzir predloženi broj, godišnji trošak kretao bi se oko sedam milijuna eura, odnosno 35 milijuna eura za petogodišnje razdoblje.

„Bilo bi neodgovorno od mene kao predstavnika osnivača, sve da i imamo ta sredstva, da poslije nemamo liječnike, a što bi bila šteta i za županijski proračun“, naveo je župan dodajući da će Upravna vijeća zdravstvenih ustanova dobiti naputak da bez prethodne suglasnosti ne mogu upućivati ljude na specijalizacije.

Od ukupnog broja, Dom zdravlja predložio je 101 specijalizaciju, od čega 75 iz obiteljske medicine, Nastavni zavod za javno zdravstvo četiri, Zavod za hitnu medicinu pet, Thalassotherapia Opatija šest, Thalassotherapia Crikvenica šest i specijalistička bolnica INSULA Rab 40 specijalizacija.

„Znamo što nam treba i podržavamo struku da se kvalitetno educira, međutim, nama kao osnivaču taj iznos država nije osigurala. Očekujemo da država plati sve specijalizacije“, zaključio je Komadina.

Nacionalni plan specijalističkog usavršavanja za petogodišnje razdoblje donosi ministar zdravstva na prijedlog jedinica područne samouprave uz prethodno pribavljeno mišljenje Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i nadležnih komora.

U nastavku press konferencije, župan je uputio čestitke svim dobitnicima nagrada u okviru Dana hrvatskog turizma, posebice laureatima s područja Primorsko-goranske županije, kao i Vladi RH što je prihvatila njegovu inicijativu da se ova nacionalna turistička manifestacija održi u Opatiji koja ove godine slavi 180 godina organiziranog turizma.

Čestitkama se pridružila i resorna pročelnica Alessandra Ban izražavajući zadovoljstvo da je Primorsko-goranska županija podržala manifestaciju putem dva javna poziva, i to s iznosom od 35 tisuća dodijeljenih Gradu Opatiji te s dodatnih 25 tisuća eura pomogla uređenje parka ispred Ville Angioline koja, kako kaže, predstavlja začetak turizma u Hrvatskoj.

U nastavku je govorila o dodjeli potpora poduzetnicima u 2024. godini koja se provodi putem dva javna poziva i posebno istaknula da je prema istraživanjima i proračunskoj analizi, PGŽ među vodećima, točnije u top pet, po rastu izdvajanja za potpore obrtnicima i poduzetnicima u odnosu na 2022. godinu. Također, analiza prijavitelja na županijske javne pozive pokazala je porast mladih poduzetnika ispod 40 godina.

Istaknula je da je prvim pozivom dodijeljeno gotovo 400 tisuća eura za pet mjera, dok je drugim, kojim se sufinancirao trošak nabavke opreme za prerađivačku djelatnost i poticanje energetske učinkovitosti, raspoređeno oko 600 tisuća eura za 97 prijava.

“Ove godine, uz standardne mjere, poticala se i inkluzivnost u poduzetništvu kroz financiranje prilagodbe poslovnih građevina osobama s invaliditetom te se dodatno bodovalo poduzetnike koje zapošljavaju ili su sami osobe s invaliditetom”, dodala je Ban.

Pročelnica Marač izvijestila je o rasporedu sredstava za sufinanciranje usluge logopedske terapije i rehabilitacije te usluge pomoći u kući u 2024. godini.

Općini Omišalj, Općini Fužine i Gradu Krku raspoređeno je po tri tisuće eura te Općini Brod Moravice oko dvije tisuće eura za usluge logopedije, a poticalo se i inovativne pristupe poput online učenja koje se provodi u suradnji sa Sveučilištem u Rijeci. Što se tiče usluge pomoći u kući, Gradu Delnice, Gradu Novom Vinodolskom, Gradu Krku i Općini Dobrinj raspoređeno je po 10 tisuća eura te Općini Malinska-Dubašnica oko četiri tisuće eura. Dodatno, 650 eura raspoređeno je Udruzi Down sindrom Rijeka 21 za Peti ansambl u glumačkoj postavi HNK Ivan pl. Zajc Rijeka.

Podsjetila je da Županija posljednjih sedam godina financira rad logopeda, posebno na području Gorskog kotara, a mjera je urodila plodom, kako je navela pročelnica, jer je osvijestila JLS-ove da ako združe snage mogu dobiti stručnjake koji će djeci pružiti potrebnu pomoć u mjestu gdje žive.

Govoreći o uslugama pomoći u kući, pojasnila je da je ona namijenjena starijim građanim koji ne zadovoljavaju uvjete Centra za socijalnu skrb kojima stječu pravo na ovu uslugu, odnosno imaju tek nešto višu mirovinu nego što je cenzusom propisano.

Pročelnica Marač skrenula je i pozornost da se danas obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i u obitelji.

„Županija taj stav živi već dva desetljeća pomažući sigurnim kućama i ženama kada napuste sigurne kuće. Isto tako, financiramo brojne programe kojima nastojimo olakšati djeci i ženama kada u obitelji dođe do nasilja da se lakše integriraju u društvo. Uvijek šaljemo poruku da svugdje treba biti nulta tolerancija na nasilje. Kako u obitelji, partnerskim odnosima, u javnom prostoru i u profesionalnim i političkim odnosima. Nasilju nigdje nije mjesto“, zaključila je Marač.

Počinje izgradnja Centra za starije osobe Kostrena

U Kostreni je svečano potpisan ugovor za izvođenje radova na izgradnji Centra za starije osobe Kostrena vrijedan 17,4 milijuna eura.

Predstavljena aplikacija koja spašava živote žena – SAFE YOU

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama održana je sjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Primorsko-goranske županije, u suradnji s Katedrom za javno zdravstvo Fakulteta zdravstvenih studija. Danas je ujedno započela kampanja 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, a ovogodišnji slogan glasi: “Svakih 10 minuta jedna žena je ubijena.”

Upućen Plan specijalizacija 169 liječnika resornom ministarstvu; župan Komadina: Država treba osigurati financiranje

Primorsko-goranska županija uputila je resornom ministarstvu na suglasnost Plan specijalističkog usavršavanja zdravstvenih radnika u zdravstvenim ustanovama kojima je Županija osnivač za razdoblje 2025. – 2029. godine, informirao je župan Zlatko Komadina na redovitom susretu s novinarima.

Obilježno 35 godina od donošenja Konvencije UN-a o pravima djeteta, temeljnog dokumenta za život djece

Društvo naša djeca Opatija na svečanosti u KD Zora obilježilo je dvije velike obljetnice, 100 godina dječjih prava i 35 godina od donošenja najvažnijeg dokumenta za život djece Konvencije UN-a o pravima djeteta.