Zaključen ugovor o izradi idejnog projekta na izgradnji Zdravstvenog centra Rujevica – Zapad; županijskim lučkim uprava raspoređeno 4,2 milijuna kuna
U okviru projekta „Poticanje rada županijskih lučkih uprava“ za drugu raspodjelu sredstava u 2022. godini u PGŽ proračunu osigurano je 4,2 milijuna kuna za 23 projekta, izvijestio je na redovitoj konferenciji za novinare zamjenik župana Vojko Braut.
ŽLU Bakar-Kraljevica-Kostrena rasporedit će se iznos od 369.000,00 tisuća kuna, ŽLU Cres 319.000,00 kuna, ŽLU Crikvenica 950.000,00 kuna, ŽLU Krk 350.000,00 kuna, ŽLU Mali Lošinj 800.000,00 kuna, ŽLU Novi Vinodolski 432.000,00 kuna, ŽLU Opatija-Lovran-Mošćenička Draga 420.000,00 kuna i ŽLU Rab iznos od 600.000,00 kuna.
Zamjenik Braut podsjetio je kako je u prvoj raspodjeli sredstava prema ŽLU raspoređeno gotovo šest milijuna kuna, čime se do sada u 2022. godini njihov rad sufinancira s iznosom od 10,2 milijuna kuna. Riječ je o sredstvima koji se prikupljaju iz koncesijskih naknada, a ovim putem vraćaju u lučke uprave ulaganjem u lučku infrastrukturu, naveo je zamjenik Braut i najavio kako se tijekom ove godine može očekivati i treća raspodjela s obzirom se taj dio proračuna puni bolje od očekivanog.
Informirao je i o aktualnostima vezanim uz projekt izgradnje novog Zdravstvenog centra Rujevica – Zapad gdje će se, uz Helikoptersku bazu HGSS-a graditi i županijski Centar za hitnu medicinu i sanitet.
U suradnji s HGSS-om i Gradom Rijekom provest će se reparcelacija zemljišta, a radovi na iskopima trebali bi započeti krajem ove godine. Ujedno, po okončanju javne nabave, zaključen je ugovor o projektiranju idejnog projekta vrijedan 1,08 milijuna kuna s riječkim arhitektonskim studiom Mapa d.o.o., naveo je dožupan. Potom slijedi izrada glavnog projekta dok se početak izvođenja radova na izgradnji očekuje u rujnu 2023. godine.
Prema riječima zamjenika Brauta, radi se o generacijskom projektu koji će objediniti resurse i djelovanje interventnih službi na području Primorsko-goranske županije te u suradnji s resornim ministarstvom, uspostaviti infrastrukturu za hitnu helikoptersku službu za otoke.
Prema izmjeni Odluke o II. odabiru programa/projekata ravnomjernog razvitka za 2022. godinu KD Čabranki dodijeljeno je dodatnih 150.000,00 kuna, odnosno ukupno 250.000,00 kuna za nabavu crpnih pumpi za dostupnost pitke vode, kazao je resorni pročelnik Ljudevit Krpan. Iz istog programa, III. odabirom programa /projekata Općini Brod Moravice raspoređeno je 100.000,00 kuna za rekonstrukciju i adaptaciju zgrade Društvenog doma i 37.315,00 kuna Gradu Čabru za sanaciju crpne stanice na sustavu CVS-a.
Za provedbu mjere ublažavanja posljedica od rasta troškova poslovanja za stočarske farme na području PGŽ-a u 2022. godini namijenjeno je 292.646,87 kuna za 17 poljoprivrednih gospodarstava, izvijestio je resorni pročelnik Mladen Brajan navevši kako se ovim programom, koje je dobilo i odobrenje resornog ministarstva, želi očuvati ruralna područja.
Četrnaest Decanterovih medalja stiglo u Primorsko-goransku županiju
Kvarnerski vinari osvojili su čak 14 medalja, što predstavlja dosad jedan od najsnažnijih međunarodnih rezultata regije. Još je važnije da među nagrađenim vinima dominiraju upravo autohtone kvarnerske sorte – Žlahtina, Sansigot i Debejan – vina koja danas postaju zaštitni znak regije i snažan alat njezina turističkog, gastronomskog i gospodarskog razvoja.
Udruga „Nada“ proslavila 30 godina rada u Rijeci: Zamjenik Štimac uručio posebno priznanje župana za veliku obljetnicu
Riječka Udruga žena operiranih dojki Nada proslavila je 30 godina uspješnog rada i pružanja pomoći tisućama žena oboljelih od raka dojke. Kao jedna od najstarijih hrvatskih udruga ove vrste, „Nada“ već trideset godina pruža ključnu psihofizičku podršku oboljelima te neumorno promiče važnost prevencije i ranog otkrivanja raka dojke.
Župan Lukanović s poljoprivrednicima: Novi strateški plan mora krenuti od stvarnih problema proizvođača
U sklopu pripreme Analize stanja poljoprivrede i izrade novog Strateškog plana razvoja poljoprivrede te mjera u poljoprivredi i ruralnom razvoju, Primorsko-goranska županija organizirala je konzultacije s poljoprivrednim proizvođačima kako bi buduće mjere bile utemeljene na stvarnom stanju na terenu.
Svečano obilježena 15. obljetnica Policijske kapelanije sv. Vida u Rijeci
Služenjem svete mise u crkvi svetog Jeronima u Rijeci svečano je obilježen Dan Policijske kapelanije sv. Vida i 15. godišnjica njezinog osnivanja. Obljetnica je proslavljena u sklopu Dana svetog Vida, zaštitnika grada Rijeke, a svečano misno slavlje je predvodio uz policijskog kapelana Kristijana Gerbica i druge svećenike, fr. Domagoj Augustin Polanščak, opat iz Dominikanskog samostana u Dubrovniku.