Završna konferencija ŠiZ-a na Filozofskom fakultetu u Rijeci: Srednjoškolci ponudili rješenja za lokalne probleme
Filozofski fakultet u Rijeci bio je središte završnog događanja jedinstvenog programa Građanskog odgoja i obrazovanja „Škola i Zajednica“, poznatijeg kao ŠiZ. Stotinjak učenika iz 15 srednjih škola Primorsko-goranske županije predstavilo je rezultate svojih istraživačkih projekata, a događaj je okupio autore kurikuluma, predstavnike akademske zajednice te čelnike Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije.
Učenici su tijekom višemjesečnog rada sami birali i istraživali probleme u svojim lokalnim sredinama te za njih predlagali konkretna rješenja. Spektar tema bio je izrazito širok i aktualan, pa su se tako srednjoškolci iz Opatije, Rijeke, Moravica, Delnica te s otoka Cresa i Lošinja bavili prevencijom seksualnog nasilja, integracijom migranata, kvalitetom školske prehrane i stanjem sportskih dvorana. Također, analizirali su izazove digitalnog doba i društvene izolacije, probleme ovisnosti i mentalnog zdravlja, ali i mogućnosti stipendiranja te očuvanje lokalne jezične i gastronomske baštine.
Zamjenik župana Robert Matić istaknuo je ponos što je upravo Primorsko-goranska županija bila kolijevka programa. „Ponosan sam da je ŠiZ krenuo upravo ovdje, u našoj županiji”, rekao je Matić, dodavši da su teme koje su učenici istraživali „stvari koje moramo zajedno unaprijediti kako bismo imali kvalitetniju budućnost”. Učenike je pozvao da ostanu glasni i uporni: „Budućnost ne pripada onima koji čekaju, nego onima koji je stvaraju”, poručio je Matić.
Autorica kurikuluma Bojana Ćulum Ilić napomenula je da je jedna od najvrijednijih lekcija ovog programa razumijevanje načina na koji funkcioniraju različite razine vlasti. Podršku mladima pružila je i prodekanica Anastazija Vlastelić, pozvavši ih da osjećaj zajedništva prenesu i u svakodnevni život, dok je Boris Jokić iz Instituta za društvena istraživanja podsjetio da su Rijeka i PGŽ ishodište ovog projekta koji je učenicima pružio jedinstvenu priliku da izravno ispitaju donositelje odluka.
Velikoj završnici prisustvovao je i zamjenik riječke gradonačelnice Aleksandar-Saša Milaković, koji je pohvalio učenike i njihov rad na projektima. „Nema ništa važnije za zajednicu nego mladi ljudi koji promišljaju svijet oko sebe i kritički ga propituju, i nema ništa pogubnije za nju nego trenutak kada oni postanu indiferentni, kada dignu ruke od svega”, rekao je Milaković.
Ova generacija ŠiZ-a ujedno je i najbrojnija do sada, pa je tako na nacionalnoj razini program ove godine obuhvatio čak stotinu škola i više od 1800 učenika. Ono što je 2022. godine započelo kao skromni pilot-projekt u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji, danas se uspješno provodi u nekoliko hrvatskih županija uz stalan interes novih regija koje žele potaknuti mlade na kritičko razmišljanje i aktivno građanstvo.
Župan Ivica Lukanović primio najuspešnije učenike i mentore: “Izvrsnošću gurate cijelo društvo naprijed”
U Aula Magni Rektorata Sveučilišta u Rijeci održan je svečani prijem za učenike i mentore osnovnih i srednjih škola koji su u školskoj godini 2025./2026. osvojili prva mjesta na državnim natjecanjima i smotrama.
Zamjenik župana Robert Matić na Danu Srednje škole „Hrvatski kralj Zvonimir“: „Obrazovanje je najmoćnije oružje za bolju budućnost“
Zamjenik župana Robert Matić prisustvovao je svečanom obilježavanju Dana Srednje škole „Hrvatski kralj Zvonimir“ u Krku. Tom prigodom, u ime Primorje-goranske županije i župana Ivice Lukanovića, uputio je čestitke svim učenicima, nastavnicima i djelatnicima škole, istaknuvši važnost ove obrazovne ustanove za cijeli otok Krk, ali i cijelu Županiju.
Škola, ljudi i projekti: Župan Lukanović u radnom posjetu čabarskom kraju
Župan Ivica Lukanović boravio je sa suradnicima na području Grada Čabra, gdje je sudjelovao na svečanosti obilježavanja 220. obljetnice otvaranja Pučke škole i 65. obljetnice Srednje škole „Vladimir Nazor“ Čabar. Tijekom dana posjetio je i Gradsko društvo Crvenog križa Čabar, OPG Pintar mladog stočara Željka Malnara, tzv. Minimundus u Gerovu te bivši hotel Snježnik, koji je Županija kupila s namjerom prenamjene u dom za starije osobe.
Velika obljetnica u Novom Vinodolskom: OŠ Ivana Mažuranića proslavila 240 godina rada
Osnovna škola Ivana Mažuranića svečanim je programom u Domu kulture proslavila veliku 240. obljetnicu djelovanja. Škola danas broji 244 učenika u 17 razrednih odjela, 47 polaznika glazbene škole te zapošljava 55 djelatnika, a prepoznatljiva je po njegovanju čakavske besede i lokalnih narodnih običaja.