Župan Komadina na sastanku Vlade RH na temu zbrinjavanja raseljenih osoba iz Ukrajine

Manifestacija 23.03.2022 Odnosi s javnošću i protokol

Župan Zlatko Komadina sudjelova je na sastanku kojeg je sazvao premijer Andrej Plenković s predstavnicima županija, općina i gradova na temu prihvata i zbrinjavanja izbjeglica iz Ukrajine.

Kako je na početku sastanka istaknuo premijer, do jutros je u Hrvatsku ušlo 9357 Ukrajinaca.

“Sve ovo zahtijeva dobru pripremu i organizaciju. Hrvatska je država koja je prije 30-ak godina brinula, ne samo o vlastitim prognanicima nakon Miloševićeve velikosrpske agresije nego i o brojnim izbjeglicama koji su došli iz BiH. Sve to nam daje mogućnost da djelujemo na temeljima tih iskustava, ta solidarnost i danas se očituje i u potpori javnosti, ali i političkim stavovima svih, osim nekih manjih iznimaka prema ukrajinskom narodu”, poručio je premijer naglasivši kako su Ukrajinci naši prijatelji koji pate, stoga im Hrvatska želi pomoći. Dodao je da je Vlada već poduzela niz akcija te da je donesen niz potpora.

Vezano za smještaj izbjeglica, župan Komadina otvorio je pitanje izbjeglica koji dolaze u jadranske županije u individualni smještaj, dok je država osigurala kolektivni smještaj u kontinentalnom dijelu Hrvatske.

Ministar Davor Božinović izvijestio je da će upravo to biti tema današnje sjednice Vlade RH kako bi se donijele odluke o naknadama za troškove stanovanja i hrane za one koji su dali smještaj izbjeglicama iz Ukrajine te da će se razmotriti financiranje smještaja izbjeglica i od strane EU.

Župan Zlatko Komadina ukazao je i na problem krize u smislu poskupljenja svih energenata i goriva što se reflektira i na djelatnosti županija kroz resore obrazovanja i zdravstva, a županije se nemaju kome obratiti za pomoć nego svojoj državi.

“Predlažem da se ostatak poreza na dohodak od šest posto spusti na razinu proračuna, kao prihod u županijske proračune, kako bi se osiguralo pokriće po povećanim troškovima”, rekao je župan Komadina danas na sastanku svih hrvatskih župana s predsjednikom Vlade RH.

Do ponedjeljka je na području PGŽ evidentirano 666 osoba raseljenih iz Ukrajine od kojih je nešto više od polovice prijavljeno preko sustava Crvenog križa. U školski sustav osnovnih i srednjih škola već je uključeno 48 djece kojima je PGŽ osigurala knjige i prehranu u školi.

Rab proslavio Dan grada uz osvrt na velike projekte i dodjelu priznanja laureatima

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća u dvorani Kina Rab obilježen je Dan Grada Raba, okupivši brojne visoke uzvanike, predstavnike državne vlasti i lokalne samouprave, među kojima je nazočio i predsjednik Županijske skupštine PGŽ Marko Boras Mandić.

Proglašeni pobjednici foto natječaja za travanj, objavljena tema za svibanj

S obzirom na to da je voda temelj života, ne samo našega, već i svakog drugog oblika života na našem planetu.  Ovaj mjesečni natječaj na temu vode mali je doprinos fotografske zajednice promišljanju o ovom važnom životnom elementu.

Dan općine Mrkopalj: Partnerstvo Općine i Županije donosi nove stanove za mlade

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen je Dan općine Mrkopalj. Bila je to prigoda za rezime učinjenog u proteklih godinu dana, ali i za najavu ambicioznih planova koji će značajno podići kvalitetu života u ovom dijelu Gorskog kotara.

Obilježen Dan oslobođenja Rijeke

Povodom Dana oslobođenja Rijeke od fašizma, delegacija Primorsko-goranske županije predvođena zamjenicima župana Tonijem Štimcem i Robertom Matićem položila je vijenac na Spomeniku oslobođenja na Delti.