Župan Komadina za Dnevnik N1:Treba nam više cjepiva i PGŽ je spremna sudjelovati u plaćanju interventnog uvoza
Župan Zlatko Komadina gostujući sinoć u Dnevniku N1 televizije komentirao je aktualnu epidemiološku situaciju kao i mjere koje je nužno poduzeti kako bi se stabilizirala situacija s koronavirusom. Potvrdio je spremnost da PGŽ financijski sudjeluje u interventnom uvozu cjepiva na što bi se, smatra, Vlada trebala odlučiti s obzirom da kao i druge EU države imamo problem u nabavci potrebnih količina. “Nemamo puno izbora, ili zatvaranje ili povećati uvoz cjepiva. O ruskom se cjepivu još raspravlja, a mi imamo svoju Agenciju za lijekove, zašto se to cjepivo ne odobri? Treba povećati broj procijepljenih ljudi, a mi smo spremni participirati u novcu jer imamo veći broj zaraženih, turistička smo Županija i imamo više liječničkog, medicinskog osoblja koje je u prioritetu cjepljenja pa građani ne dolaze na red. Zato i kažem, ako treba, spremni smo platiti, naši građani plaćaju poreze, a taj novac možemo izdvojiti iz proračunske pričuve”, rekao je Komadina.
Komentirao je i stav Nacionalnog stožera da odlučivanje o mjerama prepušta lokalnim stožerima i kada je u pitanju cijepljenje, pa tako i kada je u pitanju odluka oko toga koje će se dobne skupine cijepiti ili se neće cijepiti AstraZenecom. “AstraZeneca očito je pokazala neke probleme , no mislim da je bolje cijepiti se ičim nego ničim. Mjesta za prepucavanje nema, zarazu treba smanjiti. Ništa od toga da se svađamo nemamo”, kazao je.
Dodao je kako brojke ukazuju da je u mogućem nailasku i treći val zaraze.“Virus se širi, građani moraju razumjeti da sami prenosimo virus i moramo smanjiti kontakte. Zadnjih dana su nam se nešto smanjili brojevi, ali imamo najveću incidenciju u zemlji. Donijeli smo i odluku o prelasku na online nastavu, sada idu i praznici i vidjet će se utječu li škole na zarazu. Ako brojevi budu rasli, morat će se ići prema rigoroznijim mjerama. Puno je odgovornih ljudi, no neki ne poštuju baš propisane mjere. Pitanje je balansa mjera između zdravstvene, gospodarske i psihosocijalne situacije. Ljudi se žele družiti, ali mjere moraju postojati. Lokalni stožeri su najvažniji. Mora se kontrolirati i upozoravati ljude, obilaziti kafiće, razmicati stolove…”, kazao je Komadina. Na pitanje o turističkim prognozama, rekao je želja za putovanjem među zemljama Europe velika te kako vjeruje da će turizam biti moguć.
Obilježen Dan Grada i Župe Delnice
Svečanom sjednicom Gradskog vijeća Grada Delnica u Radničkom domu obilježeni su Dan grada Delnica i Dan župe sv. Ivana Krstitelja. U ime Primorsko-goranske županije svečanosti su prisustvovali župan Ivica Lukanović i predsjednik Županijske skupštine Marko Bioras Mandić.
Općina Baška proslavila svoj dan
Svečanom sjednicom Općinskog vijeća Baška je proslavila današnji blagdan Ivanja i Dan općine Baška te ovom prilikom nagradila zaslužne mještane koji su se svojim radom i doprinosom zajednici istaknuli u proteklih 12 mjeseci.
Čestitka povodom Dana antifašističke borbe
Svim stanovnicima Republike Hrvatske i Primorsko-goranske županije čestitamo Dan antifašističke borbe.
Grad Rijeka proslavio svoj dan: Župan Lukanović poručio da jaka Rijeka znači jaču Županiju i jaču Hrvatsku
Svečanom sjednicom Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanom u prostoru Exportdrva na Delti, obilježen je Dan Grada i blagdan sv. Vida, nebeskog zaštitnika grada. Sjednica je okupila predstavnike državne, regionalne i lokalne razine, vjerske zajednice, dobitnike javnih priznanja i brojne uzvanike.