Župan Lukanović u radnom posjetu Gorskom kotaru: Poljoprivreda, zdravstvo i školska infrastruktura prioriteti Županije

Info za medije, Obilazak 22.05.2026 Obrazovanje, Odnosi s javnošću i protokol, Ruralni razvoj, Zdravstvo

Župan Ivica Lukanović boravio je sa zamjenikom župana Tonijem Štimcem u radnom posjetu Gorskom kotaru, tijekom kojeg su održani sastanci u Begovom Razdolju i Brod Moravicama te su posjećeni radovi na novoj školskoj sportskoj dvorani u Moravicama. Posjet je zaključen u Vrbovskom na svečanosti obilježavanja 240 godina školstva i Dana Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića.

Na OPG-u Francišković u Begovom Razdolju održan je radni sastanak s predstavnicima stočarskog sektora s područja Primorsko-goranske županije, kojem je nazočio i ravnatelj Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ-a Dalibor Šoštarić. Tema sastanka bila je aktualna situacija u kojoj djeluju nositelji stočarske proizvodnje, od proizvodnih i tržišnih izazova do zakonskog okvira koji, kako je istaknuto, često otežava dodatni razvoj stočarstva i poljoprivrede.

Na sastanku je sudjelovao i Željko Mihelić, vlasnik farme Lužak i predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, koji je s ostalim sudionicima iznio pogled sektora na stanje na terenu i potrebu snažnije institucionalne podrške.

Župan Lukanović naglasio je kako je poljoprivreda na području Primorsko-goranske županije dugo bila neopravdano zapostavljena gospodarska djelatnost, iako ima veliku važnost za opstanak ruralnog prostora, radna mjesta i domaću proizvodnju. Najavio je da se radi na novom okviru županijskih potpora, usmjerenom prema stvarnim potrebama proizvođača, kao i na planu raspisivanja stipendija za mlade koji se odluče za poljoprivredna zanimanja. Dogovoreno je i da se ovakvi koordinacijski sastanci održavaju redovito, otprilike svaka tri mjeseca, kako bi se pravovremeno pratili problemi na terenu i zajednički tražila konkretna rješenja.

U nastavku posjeta župan i zamjenik župana održali su radni sastanak s načelnikom Općine Brod Moravice Marijem Šutejom i njegovim suradnicima. Razgovaralo se o stanju u općini, projektima koje financira Primorsko-goranska županija te novim potencijalnim projektima u kojima Općina i Županija mogu surađivati. Među temama su bile mogućnosti poboljšanja uvjeta u prostoru Doma zdravlja, položaj OPG-ova i poljoprivrednika na području općine, ali i buduća ulaganja u školsku infrastrukturu.

„Sastanak je bio dobar i sadržajan. Načelnik je sa suradnicima predstavio projekte na kojima rade, a razgovarali smo i o temama koje su važne Županiji, među kojima je poljoprivreda. Utvrdili smo da na području općine ima aktivnosti OPG-ova i dogovorili da ćemo ih u sljedećem obilasku posjetiti. U budućnosti ćemo više voditi računa o poslovima koje Županija vodi na području lokalnih jedinica, posebno o školstvu i zdravstvu. Domovi zdravlja bit će jedan od naših prioriteta, i u dijelu uređenja prostora i u dijelu kadrovske obnove“, istaknuo je župan.

Dodao je kako je tijekom posjeta obiđena i škola te da će i taj objekt ući u buduće planove ulaganja. Posebno je istaknuo i susret s predstavnicima Crvenog križa i dobrovoljnim darivateljima krvi, koji su u zgradi Općine imali akciju darivanja krvi.

Nakon Brod Moravica župan i zamjenik posjetili su radove na izgradnji školske sportske dvorane Željezničke tehničke škole Moravice. Riječ je o projektu vrijednom oko 2,6 milijuna eura, a dvorana će služiti učenicima Željezničke tehničke škole Moravice, učenicima Područne škole Nikola Tesla, ali i djeci, mladima i stanovnicima ovog dijela Gorskog kotara za sport, rekreaciju i različite društvene aktivnosti.

„Ovo mi je već treći posjet ovoj lokaciji u godinu dana. Zapravo, prva investicija kojoj sam svjedočio kao župan, a koja je pokrenuta u ovom mandatu, upravo je dvorana ove škole. Radovi jako lijepo napreduju i na gradilištu se moglo vidjeti, ali i čuti od odgovornih, da bi investicija mogla biti završena i prije ugovorenog roka“, rekao je Lukanović.

Tijekom posjeta Željezničkoj tehničkoj školi Moravice razgledan je i školski dom, a razgovaralo se i o stipendijama za učenike iz Gorskog kotara te o mogućnostima da se boravak u domu učini atraktivnijim. Istaknuto je kako Moravice imaju važnu ulogu kao obrazovni punkt u Gorskom kotaru te da ulaganja u školsku infrastrukturu moraju pratiti i mjere koje će učenicima olakšati školovanje i ostanak u ovom području.

Radni posjet Gorskom kotaru zaključen je u Vrbovskom, na svečanosti obilježavanja 240 godina školstva i Dana Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića. Počeci školstva na području Vrbovskog vezani su uz 1786. godinu, kada je s radom započela prva pučka trivijalna škola. Razvoj školstva u Vrbovskom usko je povezan s povijesnim razvojem mjesta uz Karolinsku cestu, a obilježavanje velike obljetnice bilo je prilika za podsjetiti na dugu obrazovnu tradiciju, ali i na važnost nastavka ulaganja u škole, učitelje i učenike u Gorskom kotaru. Posjet je još jednom potvrdio važnost neposrednog razgovora s lokalnim čelnicima, proizvođačima, školama i ustanovama na terenu. Primorsko-goranska županija nastavit će, u suradnji s gradovima i općinama, raditi na projektima koji jačaju javne usluge, stvaraju uvjete za razvoj poljoprivrede i podižu kvalitetu života stanovnika Gorskog kotara.

Grad Rijeka proslavio svoj dan: Župan Lukanović poručio da jaka Rijeka znači jaču Županiju i jaču Hrvatsku

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanom u prostoru Exportdrva na Delti, obilježen je Dan Grada i blagdan sv. Vida, nebeskog zaštitnika grada. Sjednica je okupila predstavnike državne, regionalne i lokalne razine, vjerske zajednice, dobitnike javnih priznanja i brojne uzvanike.

Čestitka povodom Dana Grada Rijeke i blagdana sv. Vida

Svim Riječankama i Riječanima čestitamo Dan Grada i blagdan svetog Vida.

Župan Lukanović u Fužinama: Gorski kotar ne treba promatrati kao prostor kojem se pomaže, nego kao prostor kojem treba vratiti ono što daje

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen je Dan Općine Fužine, uz prigodan program, dodjelu općinskih priznanja i poruke usmjerene prema daljnjem razvoju Fužina i cijelog Gorskog kotara. Svečanosti je prisustvovao župan Primorsko-goranske županije Ivica Lukanović, koji je u svom obraćanju posebno naglasio važnost Gorskog kotara kao prostora iznimne prirodne vrijednosti, ali i prostora koji se suočava s ozbiljnim demografskim i razvojnim izazovima.

Udruga Nada povodom 30 godina djelovanja uručila 50 onko paketa pacijenticama KBC-a Rijeka

Povodom obilježavanja 30 godina djelovanja, Udruga žena operiranih dojki Nada – Rijeka uručila je Klinici za kirurgiju KBC-a Rijeka dodatnih 50 onko paketa namijenjenih ženama operiranima od karcinoma dojke. Primopredaja je održana na sam dan osnutka Udruge, koja već tri desetljeća pruža podršku ženama oboljelima od karcinoma dojke kroz brojne aktivnosti usmjerene na prevenciju, edukaciju i pomoć tijekom liječenja i oporavka.